Standart Yüzük Ölçüleri Nelerdir? İşte, Güncel Yüzük Boyutları!

Yüzük ölçüleri evlilik teklifi sürprizinde bulunacakların araştırdığı bir konudur. Evliliği veya ciddiyeti simgeleyen yüzüklerde parmak ölçüleri farklıdır. Her parmağa uyum sağlayacak ölçülerde üretilen yüzüklerde cm hesabını yapabilmek oldukça önemlidir. Yüzüğün parmağa uyum sağlaması veya yüzüğün tam oturması adına yüzük ölçüleri geniş çapta ele alınmaktadır.

Yüzük Ölçüleri Nedir?

Yüzük ölçüleri özellikle tektaş veya alyans gibi ürünler için kullanılmaktadır. El ve parmak yapısı göz önüne alınarak oluşturulan yüzük ölçüleri, yüzüğün parmağa tam oturmasını sağlamaktadır. Özellikle yüzük parmağına takılan yüzüklerde konfor ve ölçüler son derece önemlidir. Gündelik hayatta her işi halletmede destekçi olan ellerde yüzüğün duruşu kusursuz olmalıdır.

Parmağı sıkan veya aşırı bol yüzükler konfordan oldukça uzaktır. Bu gibi durumlardan ötürü de yüzük ölçüleri ayarlanabilir yapıdadır. Standart ölçü ise kadınlar için 15’tir. Erkekler için bu ölçü en küçük 10 numaradan başlayıp en büyük 35 numaraya doğrudur.

Yüzük Ölçüleri Nasıl Hesaplanır?

Yüzük ölçüleri bilinmiyorsa veya sürpriz bir teklif için yüzük alınacaksa, yüzük tercihini birkaç yöntem sayesinde doğru yapabilirsiniz. Gelişen teknoloji sayesinde online yüzük ölçüsü alınabilmektedir. Bunlar dışında kullanabileceğiniz yöntemler kısaca şunlardır:

  • Telefondan yüzük ölçüsü hesabı
  • Var olan yüzüğün çapını hesaplama
  • Yüzüğün çevresinden yola çıkma
  • İp yöntemi

Örneğin Pembe Kuvars 925 ayar gümüş yüzük tercih ettiniz ancak parmak ölçünüzü bilmediğinizde endişelenmenize gerek yoktur. Var olan bir yüzüğünüzden yola çıkarak veya en basit yöntem olarak bir ip sayesinde Pembe Kuvars yüzüğünüzün ölçüsünü kusursuz olarak belirleyebilirsiniz.

Standart Yüzük Ölçüsü Nedir?

Standart yüzük ölçüsü ortalamaya göre belirlenmektedir. İnce, uzun, kısa veya kemikli parmak yapıları göz önünde bulundurulduğunda en çok tercih edilen yüzük ölçüsü, standart olarak kabul edilebilmektedir. Erkekte veya kadında standart yüzük ölçüleri değişkenlik göstermektedir.

Türkiye’de bir kadının yüzük ölçüsü en küçük 8’den başlamaktadır. İstisna olarak en büyüğü ise 28 olarak bilinmektedir. Türk kadınlarının ortalama yüzük ölçüsü ise 15 olarak ölçülmektedir. Tabii ki bu ölçü seçilen yüzüğe ve yüzüğün yapısına göre değişebilmektedir. Ay Taşı 925 ayar gümüş yüzük için bu ölçü 15 olabilirken Ametist yüzük için 20 olabilmektedir. Türk erkeklerinde ise en küçük yüzük numarası 10’dur. En büyüğü ise 35 olmaktadır.

6 CM Yüzük Ölçüsü

6 cm yüzük ölçüsü denildiğinde ortalamaya göre daha ince parmaklardan söz edilebilmektedir. 6 cm için yüzüğün çapı ve çevresi de aynı oranda küçülmektedir. Her yüzük üreticisinde 6 cm yüzük ölçüleri farklı çapa ve çevreye sahip olsa da standart bir 6 cm yüzük ölçüsü şu şekildedir:

6 CM YÜZÜK ÖLÇÜSÜ

 

ÇAP (MM)

14,7

ÇEVRE (MM)

46

Daha öncesinde bahsedildiği gibi bu ölçüler yüzükten yüzüğe değişebilmektedir. Akuamarin 925 ayar gümüş yüzük için bu oranlar aynı olabilirken Lapis Lazuli yüzük için farklı olabilmektedir.

7 CM Yüzük Ölçüsü Kaç Numara?

Türkiye’deki ölçümlerde kadınlar için en küçük yüzük ölçüsü 7 numara olmaktadır. Çap olarak daha ufak olan 7 cm’de ölçüler de küçülmektedir. Standart bir 7 cm yüzük ölçüleri genel çerçevede şöyledir:

 

7 CM YÜZÜK ÖLÇÜSÜ

ÇAP (MM)

15,0 mm

ÇEVRE (MM)

47 mm

M Beden Yüzük Ölçüsü

M beden yüzük ölçüsü değişken biçimdedir. Satıcıların ölçeklendirmesi kapsamında belirlenen bu bedenlerde farklı kategorilerden söz edilebilmektedir. Ülkeye ve parmak ölçüsüne göre değişiklik gösteren M beden yüzük ölçüleri için genelleştirilmiş tablo şu şekildedir:

 

M BEDEN YÜZÜK ÖLÇÜLERİ

 

 

ÇAP

US

UK

EUROPEAN

16,9

6,5

M

53

Yüzük Ölçü Tablosu Nedir?

Farklı parmak ölçüsüne sahipseniz seçeceğiniz yüzüğün çevresi ve çapı değişecektir. Bundan dolayı da kişilere kolaylık sağlaması adına standart bir tablo oluşturulmuştur. Bu tablodan yola çıkarak uygun yüzük ölçüsünü kolaylıkla bulabilirsiniz:

YÜZÜK ÖLÇÜLERİ

 

 

ÇAP (MM)

ÇEVRE (MM)

ÖLÇÜ

14,86

46,50

7

15,27

47,80

8

15,70

49,00

9

16,00

50,00

10

16,30

50,90

11

16,51

51,50

12

16,92

52,80

13

17,35

54,00

14

17,75

55,30

15

18,19

56,60

16

18,53

57,80

17

18,89

59,10

18

19,41

60,30

19

19,84

61,60

20

Ekrandan Yüzük Ölçüsü Nasıl Alınır?

Ekrandan yüzük ölçüsü alma özellikle yüzük satıcılarının sağladıkları imkânlardan biridir. Bu yöntemde parmağınızı ekrana koyarak ölçüm yapabilirsiniz. Uzaklaştırma, yakınlaştırma seçenekleri sayesinde sizler için en uygun ölçüyü öğrenebilirsiniz.

Bozuk para ile de ekrandan yüzük ölçüleri öğrenilebilmektedir. Yine aynı şekilde parmağınızı ve bozuk 1 TL’yi ekrana koyarak ölçülerinizi hesaplayabilirsiniz. Uzaklaştırıp, yakınlaştırarak parmağınızın çevresini ve çapını elde edebilirsiniz.

Telefondan Yüzük Ölçüsü Alma Nasıl Yapılır?

Telefondan yüzük ölçüsü almada sanal cetvellerden de faydalanabilirsiniz. Yüzük firmaları tarafından verilen bu hizmette eski yüzüğünüzü kullanabilirsiniz. Eski yüzüğünüzün çapını ve çevresini hesaplayarak, ilgili yere girmeniz yeterlidir. Ardından uygulama robotu yüzüğünüzün ölçüsünü sizlere söyleyecektir.

Yüzük Çapı ile Ölçü Bulma

Daha önceden taktığınız bir yüzüğü elinize alarak önce çapını bulmalısınız. Bunun için ihtiyacınız olan milimetre ölçülü bir cetvel ve kullandığınız bir yüzüktür. Yüzüğü yatay şekilde masaya koyarak boydan boya yüzüğün iç çapını ölçmelisiniz. Ardından cetveldeki milimetre değerini okumalısınız.

Çevresi ile Yüzük Ölçüleri Nasıl Bulunur?

Daha öncesinde takmadığınız bir yüzüğünüz varsa elinize ip veya tel alarak da ölçüm yapabilirsiniz. Tek yapmanız ipi veya teli parmağınıza sarmalısınız. İki ucun birleştiği yerden kalemle işaretleyerek cetvel yardımıyla birleşim yerini ölçebilirsiniz.

Yüzük Ölçüleri Hakkında Sık Sorulan Sorular

Yüzük ölçüleri en çok kafa karıştıran ve hakkında sık merak edilen alanlardan biridir. Söz konusu sürpriz teklifler veya hediyeler olduğunda yüzük ölçüleri daha da önemli hale gelmektedir. Bu kapsamda yüzük ölçüleri hakkında sık sorulan sorular:

7 CM Yüzük Ölçüsü Kaç Numara?

7 cm yüzük ölçüsünün çapı milimetre cinsinden 15, çevre olarak da 47 mm’dir.

Yüzük Ölçüleri Neye Göre?

Yüzük ölçüleri yüzük içerisindeki boşluğun boydan boya ölçülmesiyle bulunmaktadır. Milimetrik bir ölçüm biçimidir.

Standart Yüzük Ölçüsü Nedir?

Yüzüklerin standart ölçüleri 12- 16 ölçü arasında değişebilmektedir.

Standart Bayan Yüzük Ölçüsü Nedir?

Ülkemiz için standart kadın yüzük ölçüsü 12- 14 arasında ölçülmüştür.

Alyans Ölçüsü ile Tektaş Ölçüsü Aynı Mı?

Evet alyans ve tektaşın ölçüleri aynıdır.

Yüzükte 54 Ne Demek?

Yüzükte 54, el parmak çevresinin 54 mm olduğunu ifade etmektedir. Bu da yüzük ölçüleri tablosunda 14’e denk gelebilmektedir.