Birbirinden Şık Özel Tasarım Takı Modelleri

Tasarım takı demek bu alanda yetenekli ve eğitimli kişilerin elinden çıkan modeller demektir. Tasarım takı yapıp satmak da hem sanat hem de zanaat unsurlarını içerir. Tıpkı bir resmin ressam tarafından yapılması gibi özel tasarım modellerdeki takılar da sanatçısının elinden çıkmaktadır.

Takı tasarımı, belli bir yetkinlik ve yetenek gerektiren bir alandır. Hatta günümüzde bazı üniversitelerin fakültelerinde bu alanda eğitim veren bölümler de açılmıştır. İsterseniz birlikte hem değerli madenlerden hem de doğal taşlardan üretilen tasarım takı modellerine bakalım.

En Şık ve Zarif Tasarım Takı Modelleri

Tasarim taki modelleri arasında aklınıza gelebilecek her türden takılar yer alabiliyor. Fakat söz konusu takılarda değerli taşlar ya da madenler kullanılmışsa bu alana mücevher tasarımı adı veriliyor. Çok eski dönemlere dek uzanan bu sanat, bu alanda eli yatkın kişilere emanettir. Takı tasarlamak demek kişinin belli bir tasarım anlayışına da sahip olması demektir.

Bizim de sizlere bahsetmek istediğimiz tasarım takı modelleri arasında şunlar yer almaktadır:

En Şık Tasarım Takı Modelleri

Kalsedon Takılar

Sitrin Taşlı Gümüş Modeller

Akuamarin

Kaplan Gözü

Amazonit Taşlı Modeller

Lapis Lazuli

Ay Taşı Modelleri

Labradorit Takılar

Pembe Kuvars ve Gümüş Modelleri

Ametist Takılar

1- Tasarım Takı Modellerinden Kalsedon Takılar

Tasarım takı altın ya da gümüş fark etmeksizin pek çok maden ile bir arada tasarlanabiliyor. Söz konusu doğal taşlar olduğunda da ise genellikle gümüş malzemeler tercih ediliyor. İşte, kalsedon 925 ayar gümüş kolye de tam da bahsettiğimiz takılardandır. Zarifliği ile ön plana çıkan bu modeli ayarlanabilir yüzük, küpe ve bileklik tamamlamaktadır.

Kalsedon takılar, her ten ile uyumlu olup sizlere zerafet getirmek için vardır. Özel tasarım olan bu modeller, genellikle sıcak alt tonlu tenler için ideal olabilir.

2- Sitrin Taşlı Gümüş Takı Modelleri

Sitrin taşının da değeri ve önemi herkes tarafından gayet iyi biliniyor. Hayatında sakinlik isteyen kişiler genellikle bu sarı renkli taşı tercih ediyor. Sitrin (Para Taşı) 925 ayar ayarlanabilir yüzük modeli gibi tercihler de yine her tene uyum sağlayabiliyor. Bolluk ve bereket temsilini de içeren bu doğal taş, hem kadınlara hem de erkeklere hitap edebiliyor.

3- Akuamarin ile Tasarım Takı Modelleri

Tasarım takı gümüş seçenekleri arasında akuamarin taşının gümüş ile olan uyumu öne çıkan modellerdendir. Örneğin akuamarin 925 ayar gümüş bileklik modelleri, her zevke uygun olmasıyla bilinir. Buz rengine sahip olan bu doğal taşın gümüş ile olan uyumu takı tasarımcılarının da genellikle ilk tercihi olmaktadır.

4- Kaplan Gözü Tasarım Takı Seçenekleri

Tasarım takı markaları, kaplan gözü ile tasarlanan modellere ağırlık vermeyi tercih ediyor. Bunun nedeni de kaplan gözünün mucizevi renklerinin uyumu gösteriliyor. Günümüzde en dikkat çeken doğal taşlardan biri olan kaplan gözü, pek çok tasarımda kendisine yer edinmeyi de başarabiliyor.

Özellikle de kaplan gözü 925 ayar gümüş kolye modelleri, hem tek başına hem de set halinde büyük ilgi görüyor.

5- Amazonit Taşlı Tasarımlar

Amazonit de rengi ile her daim ön planda olan doğal taşların arasında yer alır. Farklı yorumlanan bir renk olan amazonit, gümüş ile bir arada olunca uyum getiren taşlardan biridir. Amazonit 925 ayar gümüş küpe modelinde olduğu gibi her iki malzemenin eşsiz uyumu tasarımcıları da mest etmeye yeter. Amazonit gümüş küpeler de bileklik, kolye ve yüzük ile bir arada kullanılmaya uygun sadeliktedir.

6- Lapis Lazuli ile Gümüşün Uyumu

Takı tasarımında önemli olan kriterler arasında taş ile madenin uyumu ilk sırada yer alıyor. Dolayısıyla gümüş ile bir arada tasarlanan doğal taşları bulabilmek de bu alanda uzman tasarımcılara düşüyor. Takı tasarımcısı olan kişiler, lapis lazuli ile gümüşün uyumunu sürekli olarak vurguluyor. Özellikle de zarif tercihlerden biri olan lapis lazuli 925 ayar gümüş ayarlanabilir yüzük modeli bu durumun kanıtı olarak sunuluyor.

7- Ay Taşı ile Yapılan Zarif Tasarımlar

Takı tasarımında zarifliği ve şıklığı ön plana koyacaksanız mutlaka ay taşı ile yapılan modellere göz atmalısınız. Gümüş ile uyum içerisinde olan bir diğer taş olarak sizlere ay taşını sunmak isteriz. Örneğin ay taşı 925 ayar gümüş kolye modeli, anlatmak istediğimizin en güzel göstergesidir. Yine ay taşı gibi zarif modeller de set halinde kullanıldığında aşırıya kaçmayan tasarımlar arasında yer alabilir.

Ayrıca ay taşı şu gibi takılar için de ideal bir tercih olabilir:

  • Ay taşı ve gümüş uyumlu bileklik modelleri
  • Ay taşından ayarlanabilir yüzük
  • Ay taşı ve gümüş destekli küpeler

8- Labradorit Taşının Tasarımsal Önemi

Labradorit taşı da takı tasarlamada kullanılan en ideal taşlardan biridir. Can alıcı bir renge sahip olan bu doğal taş, gümüş takılar için tercih edilebilir. Fakat bazı tasarımcılar taşın altın ve bakır ile de uyumlu olabileceğini söylemektedir. Labradorit ile bir arada tasarlanan takı örnekleri arasında özellikle de labradorit 925 ayar gümüş bileklik modelleri dikkat çeker.

9- Pembe Kuvars ile Gümüşün Eşsiz Uyumu

Takı tasarlama işinde olan uzmanlar, pembe kuvarsın hemen hemen her maden ile uyumlu olabileceğini bilirler. Fakat bu konuda açık ara önde olan gümüştür. Gümüş malzeme iel bir arada tercih edilen pembe kuvars, zarif ve şık tasarımlar ortaya çıkartır. Örneğin pembe kuvars 925 ayar gümüş küpe modelleri kolye ve bileklik ile rahatça bir arada kullanılabilir. Kişiyi boğmayan bu tasarımlar, zarifliğin de en güzel temsilcilerinden biridir.

10- Ametist Takı Modelleri ile Uyumu Yakalayın

Listemizde yer alan son örnek de ametist taşının yine gümüş ile olan uyumudur. Zaten doğal taşların gümüş ile uyumsuz olması çok zor karşılaşılan bir durumdur. Dolayısıyla ametist taşıyla da gümüşün birleşiminden eşsiz güzellikte tasarımlar ortaya çıkabilir. Örnek vermek gerekirse de ametist 925 ayar gümüş kolye modelleri, bu uyumun güzel kanıtlarından biridir.

Sık Sorulan Sorular

Tasarım takı hakkında verebileceğimiz tüm örnekleri sizler için listeledik. Bu özel tasarımlar hakkında merak edebileceğiniz diğer detaylara da bu kısımda yer vermek istedik.

Tasarım Takı Üretmek İçin Ne Yapılmalı?

Belli bir yeteneğe ve tasarım bilgisine sahip olan kişiler tasarım takı modellemeye başlayabilirler. Bunun bir meslek haline getirmek için de eğitimlere katılım gösterip kendi tasarımlarınızı satışa sunmanız yeterlidir. Bazı üniversiteler, takı tasarımı alanında örgün eğitim vermektedir.

Tasarım Takı Modelleri Hangi Kıyafetler ile Uyumludur?

Şık ve zarif modelleri her kıyafet ile kombin yaparak takabilirsiniz. İster günlük kıyafetleriniz isterseniz de şık modeller için doğal taşlı gümüş takıları tercih edebilirsiniz. Zarifliği ile ön planda olan takılar, her tarza uyum sağlayabilir.

Tasarım Takı Hediye Fikirleri Nelerdir?

Tasarım takı hediye fikirleri arasında doğal taşla bezeli modeller yer alır. Örneğin kalsedon, sitrin ya da kaplan gözü modellerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca ay taşı ve pembe kuvars gibi daha zarif seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.