9 Adımda Solar Pleksus Çakrası Nasıl Açılır? Solar Pleksus Çakrası Taşları

Solar Pleksus çakrası nasıl açılır, benlik duygusunda sorun yaşayan veya bu duyguyu geliştirmek isteyenlerin ilgisindedir. Vücudun yedi ayrı merkezinde çeşitli enerji kaynakları yer almaktadır. Bu enerji kaynakları da çakra olarak nitelendirilmektedir. Bu çakralardan biri de Solar Pleksus çakrasıdır.

Solar Pleksus Çakrası Nedir?

Karın çakrası veya Manipura çakrası olarak da bilinen Solar Pleksus, göbek deliğinin dört beş parmak yukarısında bulunmaktadır. Göbek çakrası ise çakralar içerisinde benlik saygısını, dönüşüm gücünü ve savaşçı enerjisini yönetmektedir.

SOLAR PLEKSUS ÇAKRASI NASIL AÇILIR

 

Göbek deliğinin üç dört parmak yukarısındadır.

Sekiz yapraklı nilüfer ile sembolize edilmektedir.

Sarı renklidir. Ateş elementiyle bağlantılıdır.

Solar Pleksusun güneşten esinlenen sarı rengi; cesareti, gücü, dayanıklılığı ve iradeyi temsil eder.

Ateş elementiyle doğrudan bağlantısı olan bu çakra sarı rengi temsil etmektedir. Solar Pleksus çakrası bunun yanı sıra metabolizma ve sindirim sistemini de kontrol etmektedir. Göbek çakrası beden üzerindeki konumuyla bir nevi bireyin iç çekirdeğini oluşturmaktadır.

Solar Pleksus Çakra Özellikleri Nelerdir?

Solar Pleksus çakrası fiziksel bedende hayati iç organlarla ilgilenmektedir. Bundan dolayı da sindirim sistemi, pankreas, karaciğer ve safra kesesi üçüncü çakra olan Solar ile ilişkilendirilmektedir. Duygusal düzlemde ise bu çakra, hayatın nasıl sindirildiğine ve bireyin başa çıkma kabiliyetine yönelmektedir. Ateş elementinin teslim ettiği eyleme geçme durumuyla bireysel dönüşümler de Solar Pleksus çakrasında yaşanmaktadır.

Solar Pleksus çakrası dengedeyken kişi, ruhsal büyümeye daha kolay adapte olabilmektedir. Kendisinin daha iyi versiyonuna ulaşmayı hedefleyen kişiler artık amacına hizmet etmeyenleri geride bırakacak güce ulaşmaktadır. Zihinsel olarak da daha güçlü bir amaç doğrultusunda hareket etmektedir. Solar Pleksus denge halindeyken hissedilen öz saygı, beraberinde içsel motivasyonu da arttırmaktadır.

Solar Pleksus Çakrası Neden Tıkanır?

Solar Pleksus çakrası nasıl açılır sorusunun ortaya çıkmasındaki en önemli etken bu çakranın işlevini yerine getiremiyor oluşudur. Karın çakrasındaki enerji blokajları, düşük öz saygı ve karar vermede güçlük şeklinde kendini göstermektedir. Bununla birlikte kişilerde mükemmeliyetçilik de ön plana çıkabilmektedir.

Fiziksel bedenin merkezi olarak kabul edilen Solar Pleksus çakrasında ateş elementi, ısı veya sindirim ateşi ile temsil edilmektedir. Bu yüzden de bu çakrada enerji yüklenmesiyle oluşan aşırı ateş nefret ve öfke gibi istenmeyen duyguların artmasına sebep olabilmektedir.

3. Çakra Tıkanıklığı Belirtisi Nelerdir?

Solar Pleksus çakrası tıkanıklığında kişilerin enerji akışlarında kesintiler meydana gelmektedir. Solar Pleksus çakrası daha çok sindirim ve öz saygı üzerinde yoğunlaşmaktadır. Haliyle bu çakrada oluşan engeller de bu durumlarda etkili olmaktadır. Solar Pleksus çakrasının tıkanık olduğunu gösteren detaylar şu şekildedir:

 • Kişilerde utanç, özgüven eksikliği, depresif ruh hali ve aşırı yorgunluk gözlemlenir.
 • Diyabet, ülser, mide, pankreas ve karaciğer sorunları görülebilmektedir.
 • Toplum önünde konuşmaktan çekinme görülür.
 • Değersizlik hissedilebilir.
 • Yapılan planları uygulamada güçlük yaşanabilir.

Solar Pleksus Çakrası Nasıl Açılır?

Solar Pleksus çakrası nasıl açılır ise karın çakrasında blokaj olan kişileri ilgilendirmektedir. Manevi ve maddi yönden pek çok olayla bağlantıda olan Solar Pleksus çakrası, yaşam akışını büyük oranda etkilemektedir. Bundan dolayı da Solar Pleksus çakrasında değersizlik olan kişilerin Solar Pleksus çakrası nasıl açılır araştırması önem kazanmaktadır. Sağlıklı bir enerji akışı için önemli sayılan Solar Pleksus çakrası nasıl açılır?

1 – Solar Pleksus Çakrası Nasıl Açılır: Görselleştirme

Ateş, Solar Pleksus çakrasının ana unsurudur. Bundan dolayı da görselleştirme meditasyon egzersizlerinde ateş elementinin bulunması önemlidir. Görselleştirme meditasyonunda nefesinizi göbeğinize girip çıkarken hayal etmelisiniz. Kısacası görselleştirme ile Solar Pleksus çakrası nasıl açılır diye bakıldığında:

 • Uzanıp gözlerinizi kapatın.
 • Burnunuzdan derin nefes alın ve ağzınızdan dışarı verin. Kaslarınız yumuşayana ve vücudunuz gevşeyene kadar nefes alıp vermeye devam edin.
 • Derin nefes alıp verme esnasında nefesinizi göbeğinize girip çıkarken düşünün.
 • Gözlerinizi kapalı tutarak, olumlama cümlelerine devam edin.
 • Zihin gözü ile göbeğinizde sarı bir küre hayal edin. Gölgeye bakın ve küreyi dikkatle inceleyin.
 • Dünyayı gözlemlediğinizi ve Solar Pleksus çakranızın işleyişi hakkında yeterli bilgi edindiğinizde gözlerinizi yavaşça açın.

Bu meditasyonda olumlalar ve imajinasyon önemlidir. Ayrıca Solar Pleksus ile bağlantılı olan Sitrin 925 ayar gümüş bileklik de Solar Pleksus çakrasını açmayı kolaylaştırmaktadır.

2 – Solar Pleksus Çakrası Nasıl Açılır: Aktivasyon

Solar Pleksus aktivasyonunu kolaylaştırmada ateş elementinin yeri büyüktür. Bu aktivasyon alıştırmasında ısıdan gelen enerjiye ihtiyaç vardır. Bundan dolayı da ellerin sıcak olması gerekmektedir. Kokulu mumlar veya Kaplan Gözü 925 ayar gümüş kolye de bu aktivasyonda etkili olmaktadır. Bu alıştırmada izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • Ayakta durulmalıdır ancak oturmada veya uzanmada bir sorun yoktur.
 • Yakmış olduğunuz mumun alevine iyice bakarak ellerinizi ısıtmak için mumun etrafına kapatın.
 • Aktivasyon meditasyonu süresince mum alevini zihninizin önünde tutarak, gözlerinizi kapayın.
 • Ellerinizi göbeğinizin üzerine koyun ve mum alevini görselleştirerek nefesinizi ellerinize verin. O sarı ışığın elinizden aktığını ve her nefeste göbeğinize girdiğini düşünün. Bu sarı ışığın makara gibi göbeğinize aktığını hayal edin.
 • Zihninizin önüne bir kez daha Solar Pleksusu temsil eden sarı küreyi getirin. Karnınızdaki sarı ışığın da bu küreyi doldurduğunu hayal edin. Küre bu sarı ışıkla dolmaya devam ederken, bu ışığın büyüyerek daha da parlaklaştığını düşünün.
 • Bu ışık bedeninize doğru nüfuz ederken özgüvenin ve gücün varlığınızı doldurduğunu düşünün. Her nefeste göbeğinizden yayılan ve tüm vücudunuza yayılan o gücü hissedin. Her nefeste de ateşinizi harlayarak enerjinizi büyütün.

3 – 3. Çakra Nasıl Açılır: Yansıma

Solar Pleksus çakrası nasıl açılır yöntemlerinden bir diğeri ise yansımadır. Yansıma yönteminde öncelikle güzel bir bitki çayı hazırlayarak işe başlamalısınız. Ardından size en rahat gelen bir yere yerleşmelisiniz. Solar Pleksus yağlarından birkaçını göbek deliğinize damlatın ve saat yönünde masaj yapın. Bu esnada Labradorit 925 ayar gümüş küpe gibi Solar Pleksus çakra taşını yanınızda bulundurmalısınız.

Bir elinizi göbeğinize koyarak gözleriniz kapalı şekilde derin nefes alıp verin. İyice rahatladıktan sonra kendinize şu soruları yönelterek, Solar Pleksus çakranızı geliştirebilirsiniz.

 • Kendinize saygı duyuyor musunuz?
 • Kendinize ihtiyaç duyduğunuz değeri veriyor musunuz?
 • Yeteneklerinize güveniyor musunuz?
 • Gücünüze saygı duyuyor musunuz?

4 - Doğal Taşlarla Solar Pleksus Çakrası Nasıl Açılır?

Solar Pleksus çakrasını açmada en etkili yollardan birisi ise doğal taşlarla yapılan meditasyonlardır. Vücudun enerji merkezlerinden olan çakralar, doğal taşlarla enerjisel anlamda uyum yakalamaktadır. Solar Pleksus çakrasının taşlarını da tıpkı onun gibi sarı renkte olan taşlar oluşturmaktadır.

SOLAR PLEKSUS ÇAKRASI NASIL AÇILIR

 

Kaplan Gözü

Labradorit

Sitrin

Ametist 925 ayar gümüş yüzük

Bu taşlar, Solar Pleksus çakrasının blokajlarını ortadan kaldırmaktadır. Özellikle vücutta taşınan bu taşlar yaşam akışında da çakra dengesini sağlamaktadır. Kaplan Gözü 925 ayar gümüş yüzük, Solar Pleksusa olan etkileri doğrultusunda çakranın engellerini yok etmektedir. Bu doğrultuda doğal taşlar en iyi çakra düzenleyici olarak kabul görmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Solar Pleksus çakrası nasıl açılır başta olmak üzere diğer çakralarla ilgili birçok merak edilen bulunmaktadır. İnsan vücudunun enerji merkezi olan çakralar, yaşamın sağlıklı sürdürülmesinde de önemlidir. Yaşanan tıkanıklıklar veya değersizlikler çakraların işleyişini bozmaktadır. Bu noktada başta Solar Pleksus çakrası nasıl açılır olmak üzere çakralar hakkında sık sorulan sorular:

Kök Çakra Nasıl Açılır?

Kök çakrayı açmada en iyi yöntem nefes egzersizi ve doğal taşlarla yapılan meditasyondur.

Solar Çakra Neden Tıkanır?

Sinirli, zayıf ve iradesiz hissetmek, güvensizlik, özgüven eksikliği, güçten yoksun kalmak Solar Çakranın tıkanmasındaki en önemli nedenler arasındadır.

Solar Pleksus Çakra Neyi Temsil Eder?

Sarı renkle temsil edilen Solar Pleksus, enerjiyi, gücü ve kararlılığı temsil etmektedir. Enerji üretiminin merkezi olan Solar Pleksus, savaşçı ruha da destek olmaktadır.

Özgüven Eksikliği Hangi Çakra?

Özgüven eksikliği Solar Pleksus çakra ile ilişkilendirilmektedir.

İyi Bir Çakra Çalışıyorsa Ne Tarafa Döner?

İyi bir çakra saat yönünde dönerek akışını gerçekleştirmektedir.

En Güçlü Çakra Hangisi?

Birinci ve en yoğun çalışan çakra olan Kök çakra, en güçlü çakra olarak kabul görmektedir.