Saten Elbise Modelleri ile Uyumuna Şaşıracağınız Takı Önerileri

Saten elbise modelleri özellikle son sezonların gözde bir parçasıdır. Işıltılı ve yansımalı satenin şık duruşu elbise abiye modelleriyle birleştiğinde ortaya her tarza uygun şık bir parça çıkmaktadır. Her kesimde ve modelde rastlanabilen saten elbise modelleri, özel günlerin en trend dış giyim ürünlerindendir.

Düğün, kına veya nişanlarda en sık giyilen saten elbise modelleri için kullanılacak takılar da merak konusudur. Birbiriyle bağdaştıramadığınız aksesuarları saten elbise modelleri ile nasıl kombinleyeceğiniz şu şekildedir!

Saten Elbise Modelleri ve Doğal Taş Takılar!

Saten kumaş kendiliğinden albenili ve iddialı bir kumaş türüdür. Yaldızlı, yansımalı ve capcanlı duran saten kumaşlar elbiselerde, gömleklerde ve eteklerde yoğun olarak kullanılmaktadır. Gündelik kombinler dışında özel günlerde daha çok tercih edilen saten kumaş elbise modelleri takılarla birleştiğinde görünüşünü katbekat arttırmaktadır.  

Şıklığınızı tepe noktalara ulaştıracak doğal taşlar ve takılar saten elbise modelleri ile şu şekilde kombinlenmektedir:

1 – Uzun Kollu Saten Elbise ve Pembe Kuvars İkilisi

Uzun kollu saten elbiseler, sonbahar ve kış mevsimlerinin vazgeçilmez bir modelidir. Saten kumaş yapısı gereği terletmeyen veya üşütmeyen yapıdadır. Dört mevsim kullanımına uygun uzun kollu saten elbise modelleri için en ideal takı Pembe Kuvars takılardır.

Uzun kollu yapısı gereği odağı üst noktalara toplamanız gerektiği için Pembe Kuvars küpe veya Pembe Kuvars kolye ideal bir seçimdir. Bunlar dışında Pembe Kuvars yüzük de uzun kollu saten elbiselerde kullanılabilmektedir. Pembe Kuvars bileklik ise uzun kollu saten elbise modelleri için arka planda kalmaktadır.

Ancak Pembe Kuvars bileklik de elbette ki kullanılabilmektedir. Pembe Kuvarsı eşsiz kılan da elbette ki rengidir. Pembe Kuvars aksesuarlarını kombinleyebileceğiniz saten kumaş elbise renklerinden birkaçı şu şekildedir:

 • Krem saten elbise
 • Beyaz saten elbise
 • Gül kurusu saten elbise
 • Siyah saten elbise

2 – Kruvaze Yaka Saten Elbise Modelleri için Labradorit Taşlı Aksesuarlar

Kruvaze yakalar dikkati doğrudan baş ve göğüs bölgesine toplamaktadır. Bu yakalı elbiselerde kolyeler ve küpeler daha ağırlıklıdır. Kruvaze yaka elbiseler iddialı bir görüntü sunar. Labradorit taşlı aksesuarlar da bu görüntüyü destekler. Labradorit kolye, taş yapısı gereği kahverengi, mavi ve yeşil renklerinden oluşur. Bundan dolayı da Labradorit kolye şu renk saten elbise modelleri arasında daha ön plandadır:

SATEN ELBİSE MODELLERİ

 

Kahverengi elbiseler

Mavi ve tonlarından oluşan saten elbise modelleri

Yeşil, petrol yeşili veya hâki yeşili gibi yeşil tonlu elbiseler

Kiremit renkli elbiseler

3 – Balon Kollu Saten Elbiselerde Kalsedon Taş Şıklığı

Balon kollu saten elbise modelleri daha çok tesettür ve muhafazakâr giyimi tercih edenlerin ilgisindedir. Bu modellerde genellikle yaka kapalıdır. Uzun etek kesimine rastlanır. Kollar ise bilekten sıkı omuza doğru bol gelmektedir.

Balon kol saten elbise modelleri için en ideal tasarım takı, Kalsedon taşlı takılardır. Mumsu parlaklığı ve sakinleştirici enerjisiyle göz büyüleyen Kalsedon için bu elbise modelinde yüzükler ve kolyeler uygundur. Kalsedon kolye takının kendini doğrudan belli edeceği elbise renkleri ise şu şekildedir:

 • Bej saten elbise modelleri
 • Kırmızı saten elbiseler
 • Puantiyeli saten elbiseler
 • Fuşya saten elbiseler

4 – Saten Elbise Uzun Yırtmaçlı Modellerde Lapis Lazuli Bileklik

Saten elbise modelleri denildiğinde derin yırtmaçlardan söz edilmektedir. Saten kumaşın asilliğini taçlandıran bu yırtmaçlar, bedenin alt bölgesine dikkat çekmektedir. Bu modellerde detaylı taş aksesuarlar daha sık tercih edilmektedir.

Detaylı ve şekilli bir aksesuar olan Lapis Lazuli bileklik burada en uygun seçimdir. Yırtmaçlı saten elbise modelleri genellikle ince iplidir ve kruvaze yakalıdır. Bundan dolayı da bu elbiselerde bilekliler şık bir duruş sergilemektedir. Lapis Lazuli lacivert renklidir ve üzerinde sarı piritler yer alır. Bu doğrultuda bu taşın kendini belli edeceği elbise renkleri şunlardan oluşmaktadır:

SATEN ELBİSE MODELLERİ

 

Lacivert saten elbiseler

Açık mavi renkli elbiseler

Sarı renkli saten elbiseler

Gri elbiseler

5 – Saten Elbise Tesettür Modelinde Hangi Takılar Kullanılır?

Saten elbiseler tesettür modasında da geniş bir yer kaplamaktadır. Tesettür modellerde elbiselerin yakaları genellikle diktir ve kollarda balon kol tercih edilir. Etek kesiminde ise dökümlere rastlanmaktadır. Tesettür modellerinde kullanılacak takılar da Gosty Concept kolye ürünleridir.

Her renkte üretilen tesettür saten elbise modelleri, Gosty Concept aksesuarları ile şıklığını katlamaktadır. Kolyelerle birlikte tesettür modellerde yüzükler de ön plandadır. Parmakları süsleyen Gosty Concept yüzükleri ile özel günlerinizde ışıldayabilirsiniz.

6 – Saten Elbise Kombinlerinde Ametist Işıltısı

Saten elbiseler denildiğinde genellikle kısa etek kesimi ve ince askılı modeller gözdedir. Elbiselerle desteklenen saten kumaşlarda Ametist taşının değeri de öne çıkmaktadır. Mor renkli bir Kuvars taşı olan Ametist saten elbise modelleri için de şahane bir tercihtir. Ametist bileklik ve Ametist küpeler bu elbiselerin destekleyicisidir.

Ametist bileklik bilekte şık duran tasarımıyla elbisenin kesimini belirginleştirmektedir. Ametist küpe ise elbisenin askılarını ve yakalarını desteklemektedir. Mor renkli bir taş olan Ametist takılarla kombinlenebilecek elbise renkleri ise şunlardır:

 • Mor saten elbiseler
 • Eflatun renkli saten elbise modelleri
 • Gümüş grisi elbiseler
 • Lila renkli saten elbiseler
 • Mürdüm tonlu elbiseler
 • Beyaz saten elbise
 • Buz yeşili abiye

7 – Dik Yaka Saten Elbise Abiye Modellerinde Sitrin Kolye

Dik yaka, saten elbiselerde sıkça tercih edilen bir yaka tipidir. Boğazda dik bir duruş sergileyen bu elbise modellerinde detaylar oldukça önemlidir. Bazı dik yaka saten elbise modelleri belden boyuna kadar pileli uzanmaktadır. Bu elbiselerde kullanılacak en ideal aksesuar ise Sitrin kolye olmaktadır.

8 – Drapeli Saten Elbisede Akuamarin Taşı Nasıl Kullanılmalı?

Drapeler saten elbise modelleri denildiğinde yırtmaçtan sonra en çok tercih edilen modellerdendir. Drapelerle desteklenen saten elbise hoş ve şık bir görüntüye kavuşmaktadır. Bu elbiselerde ise daha sakin ve dingin bir aksesuar kullanılmalıdır. Akuamarin taşlı aksesuarlar bu elbiselerin destekleyicisidir.

Drapeler elbiseyi öne çıkaran unsurdur. Burada Akuamarin aksesuarı yüzük veya küpe olarak kullanmak daha uygundur. Akuamarinin mavi rengi ve hoşluğu ve drapeleri yumuşatarak elbiseyle bütünleşmektedir.

9 – Tek Omuzlu Saten Elbiselerde Kaplan Gözü Küpe

Tek omuzlu saten elbiselerde göğüs kısmından kola uzanan bir detay yer almaktadır. Bu da saten elbiseye şık bir görünüş sağlamaktadır. Daha sade kesimli olan bu modelde Kaplan Gözü küpe müthiş bir aksesuardır. Kahverengi ve siyah çizgili bir taş olan Kaplan Gözü küpe ile uyumlu tek omuzlu saten elbise renkleri şunlardır:

TEK OMUZLU SATEN ELBİSE MODELİ

 

Bej elbise

Siyah elbise

Kahverengi ve toprak tonlu elbiseler

Sarı elbiseler

Sık Sorulan Sorular

Saten elbiseler görünüşü ve dokusuyla kadınların en çok tercih ettiği modellerdendir. Özel gün başta gelmek üzere gündelikte de kullanılan bu elbiseler, kumaşından dolayı sıkça merak edilmektedir. Bu doğrultuda saten elbiseler hakkında sık sorulan sorular şu şekildedir:

Saten Elbise Ne Zaman Giyilir?

Saten elbiseler özel günlerde, kutlamalarda, toplantılarda veya gündelik yaşamda kullanılmaktadır.

Saten Elbisenin Altına Ne Giyilir?

Saten elbisenin altına sandalet, saten kapalı ayakkabılar veya taş detaylı ayakkabılar giyilmektedir.

Saten Elbiseye Hangi Çanta?

Saten iddialı bir kumaştır. Bundan dolayı da takılacak çantalar metal ve kutu çanta şeklindeki el çantaları olmalıdır.