Sakral Çakra Taşları ve Özellikleri

Sakral çakra taşları, vücutta yer alan çakra alanları içerisinde sakral çakra ile özdeşleşen taşlardandır. Enerji merkezi olarak da adlandırılan bu çakralar vücudun yedi farklı alanında yer almaktadır. Farklı isimlere sahip bu çakralar, çeşitli enerjilerde çalışmaktadır. Bu çakralar arasında ise özellikle sakral çakra ve sakral çakra taşları ilgi çekmektedir. Sakral çakra hakkında detaylı bilgiler için yazıyı kaydırabilirsiniz!

Sakral Çakra Nedir?

Sakral çakra yedi enerji merkezi içerisinde ikinci merkezdir. Sanskritçede Swadhisthana olarak adlandırılan bu çakranın odağında yaratıcılık yer almaktadır. Günümüzde daha çok cinsel enerji ile bütünleştirilen bu çakra esasında bireyin her alandaki yaratım enerjisini kontrol etmektedir.

İkinci çakrayı sadece üreme güdüsüyle ilişkilendirmek dışında yaratımın her alanıyla özdeşleştirmek bu çakrayı dengelemektedir. Yaşamdan zevk almayı sağlayan, canlı ve akışkan olan sakral çakra bireyin ilişkilerinde doyuma ulaşmasında yardımcıdır.

Daha çok cinsel ilişki üzerinde yoğunlaşan sakral çakra, genel olarak tüm ikili ilişkilerle bağlantıdadır. Örneğin sakral çakranız dengeli çalışıyorsa aşk ve ikili ilişkilerinizde alma- verme dengenizi kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Bereketle temsil edilen sakral çakra için sakral çakra taşları da bu noktada oldukça önemlidir.

Sakral Çakra Özellikleri Nelerdir?

Sakral çakranın özellikleri de bu çakrayla ilgili sorulara doğrudan yanıt oluşturabilmektedir. Bedende göbek deliğinin dört parmak aşağısında yer alan bu çakra perine bölgesinde yer almaktadır. Tüm diğer çakralar gibi sakral çakranın da yeri iç organlarla tespit edilebilmektedir. Bu kapsamda sakral çakranın özellikleri kısaca şu şekildedir:

  • Sakral çakra böbreklerin, üreme organlarının ve mesanenin sağlığını etkiler.
  • Dişil enerjiye sahip olan sakral çakra su elementini temsil etmektedir.
  • Sakral çakra bireyin benliğini tanımada etkilidir.
  • Arzuları ifade etmeyi kolaylaştırır.
  • Sakral çakra zevk motivasyonunu uyarmaktadır. Bu sayede kişiler doyuma ulaşabilmektedir.
  • Sakral çakra turuncu renktedir. Turuncu renk de bu çakranın özelliği doğrultusunda yaratıcılığı ve zevki arttırmaktadır.

Sakral Çakra Taşları Hangileridir?

Sakral çakra meditasyonunda veya sakral çakra iyileştirmesinde kullanılan sakral çakra taşları, enerji çalıştırmasında etkilidir. Doyuma ulaşmada ve yaşamdan zevk almada etkili olan sakral çakranın taşları da bu kaynağı besleyen t aşlardan oluşmaktadır. Bu kapsamda sakral çakra taşları şunlardır:

SAKRAL ÇAKRA TAŞLARI

 

Kehribar

Sitrin

Ay Taşı

Pembe Kuvars 925 ayar gümüş kolye de bu çakrayı iyileştirebilmektedir.

Bütün Çakraları Açan Taş ve Çakraların İlişkisi!

Doğal taşlar vücutta yer alan enerji merkezleri ile doğrudan ilişki kurabilmektedir. Enerji noktasında benzerlik gösteren doğal taşlar ve çakralar birbirleri üzerinde iyileştirici etkiler sağlamaktadır. Söz konusu çakralar olduğunda uygun taşların kullanılması sağlıklı enerjiler için en doğrusu olmaktadır.

Örneğin sakral çakranızda engeller bulunuyorsa sakral çakra taşları kullanmanız bu blokajları kaldırabilmektedir. Aynı şekilde sakral çakranız için yapacağınız meditasyonlarda da sakral çakra taşları kullanılmalıdır. Doğrudan çakralara hitap eden doğal taşlar sayesinde enerjinizi bütünleştirebilirsiniz. Çakralarla bağlantılı olan doğal taşlar şu şekildedir:

1 – Sakral Çakra Taşları

2. çakra taşları şeklinde de isimlendirilen sakral çakra taşları cinsellik ve ikili ilişkileri dengeleyen taşlardan oluşmaktadır. Sakral çakra için Ay Taşı şahane bir tercihtir. Çünkü dişil enerji ile özdeşleştirilen Ay Taşı, enerji açısından sakral çakra ile benzerdir. Ay Taşı dışında Ay Taşı 925 ayar gümüş yüzük veya bileklik de sakral çakraya doğrudan temas etmektedir. Meditasyonlarınızda veya gündelik yaşamınızda tercih edebilirsiniz.

2 – 3. Çakra Taşları

Solar Pleksus olarak da bilinen üçüncü çakra, benlik saygısı ve savaş enerjisinin dönüşüm gücünü yönetmektedir. Göbek deliğinin yaklaşık dört parmak üzerinde yer alan 3. Çakranın rengi ise sarıdır. Metabolizma ve sindirim sistemini yöneten bu çakra için kullanılabilecek çakra taşları şunlardır:

  • Sitrin
  • Kaplan Gözü
  • Kehribar

Sakral çakra taşları her nasıl turuncu veya ona yakın renkler ise 3. Çakranın taş renkleri de sarı olmalıdır. Renk enerjisiyle de bütünleşen çakralarda benzer renk doğal taş takı kullanımı büyük bir etkendir.

3 – 6. Çakra Taşları

Alın veya üçüncü göz çakrası olarak da bilinen 6. Çakra sezgiler ve hislerle bağlantıdadır. Manevi dünya bağlantısını sağlayan 6. Çakra psişik güç enerjisi çalıştıran doğal taşlar ile daha etkili çalışmaktadır. Mavi renkte olan bu çakra boğaz çakrası taşları ile de uyumlanabilmektedir.

Sakral çakra taşları turuncuya çalan taşlardan oluştuğu gibi üçüncü göz çakrası da mavi renkli taşlarla desteklenmektedir. Bu doğrultuda Lapis Lazuli, Sodalit ve şifalı taş olan Ametist üçüncü göz çakrası için sıkça kullanılabilmektedir.

4 – Kök Çakra Taşı

Vücuttaki ilk çakra kök çakradır. En temelde yer alan bu çakra ruhsal ve fiziksel tamamlanmayı ifade etmektedir. Yaşamsal ihtiyaçlar, güven, aitlik ve istikrardan görevli olan bu enerji merkezi kırmızı renktedir. Toprak elementiyle bağlaştırılan kök çakra için kullanılabilecek çakra taşları şu şekildedir:

KÖK ÇAKRA TAŞLARI

 

Kuvars

Kan Taşı

Kaplan Gözü

Jasper Taşı

Siyah Oniks

Sitrin

7’li Çakra Taşı Faydaları Nedir?

7’li çakra taşları sakral çakra taşları başta olmak üzere diğer çakraların taşlarının bir arada bulunmasıdır. Bu taşlar bileklik, kolye, yüzük gibi aksesuarlarda kullanılmaktadır. Bu sayede yedi enerji merkezi için tek bir ürünle çoklu enerji sağlanmaktadır.

Bu üründe yer alan taşlar çakralar için iyileştirici etkiler sunan doğal taşları içermektedir. Bu sayede de çakraların dengelenme ihtiyacı doğrudan karşılanmaktadır. Yedi ana çakranın frekanslarıyla uyumlu doğal taşlar sayesinde kişi ihtiyaç duyduğu enerjiye kolaylıkla erişebilmektedir.

7 Çakra Taşı Nasıl Kullanılır?

7 çakra taşını ister aksesuar olarak isterseniz de küçük parçalar halinde yanınızda taşıyabilirsiniz. Bunun yanı sıra örneğin sakral çakra taşları ve diğer taşlar içerisinden seçtiğiniz uyumlu bir taşı alarak kendi aksesuarınızı da oluşturabilirsiniz.

Doğal taşların vücuda direkt temas etmesi gerektiğinden dolayı özellikle 7 çakra taşlarının vücutta taşınması önerilmektedir. Meditasyon veya yoga alanında kullanacağınız 7 çakra taşını, taş halinde yanınızda bulundurabilirsiniz.

Sakral Çakra Taşları Hakkında Sık Sorulan Sorular

Söz konusu enerji merkezi çakralar olduğunda kişilerin aklına gelen birçok soru bulunmaktadır. İkili ilişkiler üzerinde hakimiyet kuran sakral çakra hakkında da merak edilenler bir hayli fazladır. Daha kaliteli bir yaşam için sakral çakra ve sakral çakra taşları hakkında sık sorulan birkaç soru şu şekildedir:

Sakral Çakra Taşları Hangileri?

Sakral çakra taşları için turuncu renkli doğal taşlar kullanılmaktadır. Sitrin, Kaplan Gözü taşı, Ay Taşı, Turuncu Akik ve Kehribar bu çakrada etki göstermektedir.

Sakral Çakra Taşı Nedir?

En popüler sakral çakra taşı ise Karnelyan’dır. Bu taş sakral çakra enerjisinde olumlu etkiler göstermektedir. Ancak diğer doğal taşlarda sakral çakra için kullanılabilmektedir.

Sakral Çakra Nasıl Güçlendirilir?

Sakral çakrayı güçlendirmede doğal taşlar, meditasyon, yoga, olumlamalar ve terapiler önerilmektedir. Sakral çakra için aromaterapi yoğun olarak tercih edilmektedir.

Sakral Çakra Hangi Element?

Sakral çakra su elementiyle uyumludur.

Sakral Çakra Hangi Burç?

Özellikle astrolojide yer alan 12 burç içerisinde sakral çakra ile uyumlu olan burç Akreptir.

Sakral Çakra için Hangi Tütsü?

Tıpkı sakral çakra taşları gibi tütsüler de enerjisiyle çakraları uyarabilmektedir. Sakral çakrayı uyaran tütsülerden birkaçı Lavanta ve Yasemin tütsüleridir.