Kuvars Taşı Nedir? 4 Farklı Kuvars Taşı ve Özellikleri

Kuvars taşı bilinen en değerli ve faydaları en fazla olan doğal taşlar arasındadır. Özellikle dengeleme özelliği sayesinde kişinin çevresi ile uyum içerisinde yaşamasını ve sevilmesini sağlar. Kuvars taşı çeşitlerine göre farklı enerjiler verirken özellikle kristal kuvars taşı faydaları ikili ilişkilerde iyileştirici etkisi oldukça fazladır.

Kuvars taşı etkilerini, faydalarını ve geçmişten günümüze gelen kuvars taşı ile rivayetleri biliyor musunuz? Bu enerjileri kendinize çekmek için bu taşı nasıl kullanmanız hakkında detaylı bilgiye sahip misiniz? Çünkü doğal taşları en önemli kılan şey enerjisini bünyenize nasıl çektiğinizdir.

 

4 Farklı Özellikte Kuvars Taşı Etkileri Nelerdir?

Kuvars kristali geçmişten günümüze kadar hep şifalı taş olarak bilinmiş ve bu taş ile ilgili birçok inanış bulunmaktadır. Tabii ki her doğal taşın olduğu gibi kuvars kristalinin de çeşitlerine göre etkileri değişmektedir.

Geçmişte 1500 lü yılların sonuna kadar bilim adamları kuvars kristalinin fosilleşmiş buz olduğuna inandı ve bu şekilde savundular. Fakat daha sonrasında bu taşın oldukça şifalı olduğu hakkında araştırmalar çıktı.  Bu kristalin genel özellikleri;

 

                                                  Kuvars Taşı Genel Özellikleri Nelerdir?

Yönetici gezegeni

 

Güneş

 

Çıkarıldığı ülkeler

 

 

Brezilya, Japonya, ABD

Sertlik

 

7

Uyumlu olduğu burçlar

 

Akrep, aslan, başak, balık

Çakraları

 

Taç çakra ile uyumludur.

Kuvars ailesi çok kalabalık olup özellikle bu aileye dahil olan taşların birbirinden farklı etkileri olabilmektedir. Silisyum di oksit formülüne sahip tüm taşlara kuvars taşları demek mümkün. Bu sebeple taş dünyasının en kalabalık ailesidir. Şimdi kuvars ailesinin en çok bilinenlerini inceleyelim.

1 – Pembe Kuvars Taşı ve Özellikleri

Kuvars ailesinden olan pembe kuvars taşı anlamı sevgi ve aşk taşı olarak bilinir. Ayrıca çok açık renkli bir yarı değerli taştır. Eski çağlardan beri bulunduğu ortama aşk, sevgi, mutluluk getirdiğine inanılan bu taşın en önemli özelliği ikili ilişkilerde iyileştirici olarak kullanılmasıdır. Pembe kuvars taşı faydaları;

 • Kalp çakrasının en önemli taşıdır. Pembe Kuvars 925 ayar gümüş bileklik taşıyan kişiyi sevgi anlamında şifalandırır.
 • Her doğal taşın belirgin özelliği olan ortamdaki kötü enerjiyi yok etme özelliği pembe kuvars taşı içinde geçerlidir.
 • İlişkilerde romantizm arayanların ilk ilgilendikleri taşlardır. Özellikle kadınlar pembe kuvars 925 ayar gümüş kolye taktıklarında kalp çakrasını da harekete geçirirler. Böylece ilişkilerinde iyileştirme yapmış olurlar.
 • Kalbin rahatlamasına faydalı olduğu için öfke, kırgınlık gibi kötü duyguları yok eder ve kalbinizden uzaklaştırır.
 • Pembe Kuvars 925 ayar gümüş ayarlanabilir yüzük taşıyan kişilerin özellikle kendilerini tanımalarını ve kendilerini sevmelerine yardımcı olur. Bu nedenle kişi önce sevmeye kendinden başlar.
 • Stres kaygı gibi kötü duyguları uzaklaştırdığı için baş ağrılarını hafifletir. Özellikle migren ağrısı çeken kişilerin bu taşı tercih ettikleri görülmüştür.
 • Bu taşı dilerseniz tek başına da kullanabilirsiniz. Fakat pembe kuvars taşı bileklik, kolye, yüzük ve Pembe Kuvars 925 ayar gümüş küpe gibi aksesuarlar ile hem şıklığınızla göz doldurabilir hem de enerjisini tüm bedeninizde hissedebilirsiniz.

Tüm bu faydaların yanında en çok merak edilenlerden biri ise pembe kuvars taşın hangi çakra ile bağlantılı olduğudur. Pembe kuvars taşı özellikle kalp çakrası ile doğrudan bağlantılıdır. Eğer aksesuar olarak taşırsanız direkt olarak kalp çakranızı aktifleştirmiş ve sevgiyi kendinize çekmiş olursunuz.

Aynı zamanda pembe kuvars taşı koç, boğa, ikizler, yengeç ve başak burçları ile bağlantılıdır. bu burçtan kişiler taşı doğru kullandıkları taktirde enerjisinden en üst düzeyde faydalanırlar.

2 – Kuvars Ailesi Taşı Olan Sitrin Taşı ve Özellikleri

Özellikle para taşı olarak anılan Sitrin taşı eski dönemlerde “tüccar taşı” olarak anılmıştır. Başarı taşıdır. Bulunduğu ortama bereket getirdiğine inanılır. Ender bulunan bir doğal taştır. Kırıldığı zaman içerisinde donmuş halde bulunan su çözünmeye başlar. Sitrin taşı faydaları;

 • Fiziksel açıdan bakıldığında birçok hastalığa iyi gelen sitrin taşı özellikle kan dolaşımını dengede tutar. Bu sayede kan basıncıyla ilgili durumlarda oldukça etkilidir.
 • Kuvars taşı olan sitrin taşı parak, bereket ve başarı ile anılır. Yeni işlere atılmayı bekleyen kişilerin bu taşın enerjisinden yararlanmasında fayda vardır.
 • Kas ağrıları üzerinde oldukça etkili olan sitrin taşı kas ağrılarını ve beraberinde getirdiği hastalıkları en aza indirir.
 • Uyku problemi yaşayan kişilerde bu sorunu hafiflettiği görülmüştür. Stres kaygı gibi kötü enerjileri bedeninizden uzaklaştırırken sakinleştirici özelliği ile uykuya rahat dalmanızı sağlar.
 • Diğer bir faydası ise migren ve sinüzit hastalıklarını rahatlattığıdır.
 • Uzun süre bağımlılığı olan kişilerin sitrin taşı ile bağımlılıklarını terkettiklerine inanılmıştır.

Sitrin taşı taç çakra ve 2.karın çakrası ile uyumludur. Bu çakraları aktifleştirdiğine inanılır. Ayrıca aslan, koç ve ikizler burcunun vazgeçilmez taşıdır. Sitrin 925 ayar gümüş ayarlanabilir yüzük, bileklik, kolye gibi ürünlerle çakralarınızı aktifleştirmeyi oldukça kolaylaştırabilirsiniz.

3 – Kuvars Ailesi En sevileni: Ametist Taşı

Ametist taşı kristal yapısı ve şık görünümü ile doğal taş severlerin en çok sevdiği taşlar arasında yerini alıyor. Mor rengiyle bolluk ve bereketi çağrıştıran ametist taşı en çok verdiği enerji ile ön planda. Kuvars ailesine mensuptur. Genellikle Meksika, Brezilya, Arjantin ve Afrika’da çıkartılır.

Ametist taşı birçok fiziksel ve duygusal faydaya sahiptir. Aynı zamanda şık görünüşü ile ametist 925 ayar gümüş küpe, kolye ve yüzük formatıyla sevenlerini mutlu ediyor. Şimdi gelelim ametist taşının size vereceği faydalara nedir bu faydalar?

 • Negatif enerjilerden sizi korumaya yardımcıdır. Bulunduğunuz ortamdaki negatif enerjiyi yok eder. Bu sebeple bu taşı kullandığınız sürece düzenli aralıklarla arındırmanız önerilir.
 • Strese karşı oldukça etkilidir.
 • Koruyuculuğu yüksek olan bu taş sizi hem kötü enerjiden hem de nazardan koruyacaktır.
 • Odaklanma sorunu yaşayan kişilerde odaklanmayı arttırır.
 • Sezgileri güçlendirir. Ve bu sayede 6.hissinizin geliştiğini görürsünüz.
 • Özgüven arttırma etkisi ile kendinize olan sevginizin ve öz saygınızın artmasını sağlar.

Ametist taşının en çok koç ve kova burçları ile uyumlu olduğu gözlemlenmiştir. Cilt bakımında sıklıkla kullanılmasının sebebi ise hem cildinizi temizlerken hem de taç çakranızı harekete geçirip zihninizi arındırmasıdır.

4 – Kuvars Taşı Ailesinden Kaplan Gözü Taşı

Kuvars ailesi güçlü taşlarından olan kaplan gözü eski çağlarda nazardan korunmak için sıklıkla kullanılmıştır. Siyah ve üzerindeki yansımalarla oldukça çekici olan kaplan gözü taşı kişinin iç gücünü ve iradesini ortaya koymaya yardımcıdır.

 • Kemikleri güçlendirdiğine inanılır. Özellikle kemik hastalıkları olan kişiler kaplan gözü bileklik, yüzük gibi ürünleri sıklıkla kullanır ve enerjisine inanırlar.
 • Üreme sistemini güçlendirici yapısıyla hamile kalmak isteyen kadınların sıklıkla kullandığı taşlardandır.
 • Görme sorunlarını zamanla azaltır ve rahatlatır.
 • Kök çakra ile uyumu sayesinde özgüveni arttırır.
 • Odaklanmayı güçlendirici etkisi vardır.
 • Nazar ve kötü enerjilerden sizi korur. Özellikle kâbus gören çocukların yastık altlarına koyulan bir taştır.

Kuvars Ailesi Taşları Hakkında Merak Edilenler

Kuvars taşları oldukça fazladır ve her biri farklı enerjiye hitap eder. Öncelikle burcunuz ve kişisel özellikleriniz doğrultusunda bu taşlardan kendinize uygununu seçmek en doğrusu olacaktır. Bu taşlar hakkında merak edilenler ise şu şekildedir.

1 – Kuvars Taşı Nazara İyi Gelir mi?

Kuvars taşı ailesinden olan birçok taş nazardan ve kötü enerjiden uzaklaştırıcı etkiye sahiptir.

2 – Kuvars Taşı Suya Girer mi?

Kuvars taşları suya girmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Aksine taşın olumsuz enerjisini arındırabilmektedir.

3 – Kuvars Neyi Simgeler?

Kuvars taşı geçmişten günümüze en belirgin özelliği gücü temsil etmesidir.

4 – Pembe Kuvars Aldım Ne Yapmalıyım?

Pembe kuvars veya diğer herhangi bir doğal taş aldığınızda önce bu taşın enerjilerini nötrlemeniz gerekmektedir. Bu da taşınızı temizlemek anlamına gelir. Doğal taş temizleme yöntemleri çok farklı olup kendiniz için en kolay uygulananını seçebilirsiniz.