Göz Büyüleyici Kaplan Gözü Taşı Özellikleri!

Kaplan gözü taşı özellikleri ve faydaları sayesinde doğal taş severlerin gözdesi durumuna gelen bir taştır. En önemli ve bilinen özellikleri arasında arındırıcı, dinginleştirici ve yatıştırıcı etkisi vardır. Peki kaplan gözü taşı nedir? Özellikleri, faydaları ve hakkında bilmeniz gereken tüm özellikler burada!

Kaplan gözü taşı özellikleri bilinmeyenleri ile bu taşı kullananlar tarafından oldukça merak edilen konular arasındadır.  Bu taşın kullanım şekli ve teninizle temas durumu mesela Kaplan Gözü 925 Ayar Gümüş Bileklik taştan verim almanız konusunda size oldukça fayda sağlayacaktır.

Kaplan Gözü Taşı Nedir?

Kalsedon grubunda yer alan kaplan gözü taşı kuvars mineral grubuna dahil bir taştır. ABD, Güney Afrika, Hindistan, gibi ülkelerde sıklıkla rastlanan bir taştır.

 • Mavi
 • Kırmızı
 • Pembe ve çok farklı renkleri bulunmaktadır.

En sık kullanılan ve görülen ise sarı ve kahverengi çeşididir. Parlak ve hafif yağlı bir görünüme sahip olan bu taş görüntüsüyle oldukça beğeni toplar. Bünyesinde bulunan demir. Mineralinin etkisiyle üzerinde koyu renkli şerit görüntüleri vardır.

Tarihten günümüze görüntüsünün kaplana benzemesinden dolayı kaplan gözü ismi verilmiş bu taş kaplan gözü taşı özellikleri içerisinde güç ve savunmayı temsil etmiştir.

Kaplan Gözü Taşı’nın Özellikleri ve Faydaları

Kaplan gözü taşı özellikleri ve faydaları hem fiziksel hem de ruhsal anlamda birçok rahatlama sağlamaktadır. Takılarda Kaplan gözü taşı ; Kaplan Gözü 925 Ayar Gümüş Küpe, Kaplan Gözü 925 Ayar Gümüş Kolye gibi aksesuarlar ten teması ile maksimum enerji sağlarlar.  Özellikle nazara iyi geldiğine inanılan diğer kaplan gözü taşı özellikleri ise şu şekilde;

 • Toprak elementi enerjisi yüksek olan kişilerde bu taşın enerjisinin çok daha yüksek olduğuna inanılıyor.
 • Kaplan gözü taşı özellikleri diğer doğal taşlar gibi kötü enerjiyi uzaklaştırma özelliği ile ön plandadır.
 • Kaplan gözü taşının kişinin kendinin farkına varmasını ve benliği keşfetmesine sebep oluyor. 
 • Niyetlerin ve isteklerin hayata geçmesinde önemli rol oynayan bu taş çoğu zaman niyet taşları arasında yer alıyor.
 • Kaplan gözü taşı faydaları arasında nazar, şüphe, öfke gibi kötü ve olumsuz duyguları uzaklaştırdığına inanılır.
 • Kaplan Gözü 925 ayar gümüş ayarlanabilir yüzük odaklanma konusunda sorun yaşayan kişilere yardımcı olur. Özellikle algıları açtığına inanılır.
 • Birçok insan ise kaplan gözü taşı özellikleri ve faydaları arasında depresyon üzerindeki etkisinden söz ederler. Olumsuz enerjileri dağıtması nedeniyle depresyon gibi olumsuz hislere kapılmanızı önler.
 • Kemik hastalıklarında ve kırılmış kemik tedavilerinde kullanılan bu taşın iyileştirici etkisi olduğuna inanılıyor.
 • Kaplan gözü taşı özellikleri üreme üzerinde oldukça etkilidir. Hamile kalmak isteyen kadınların bu taşı kullandıklarına inanılıyor.
 • Başka bir inanca göre ise kaplan gözü taşı zıt duyguları dengeler. Buna örnek üzüntü- mutluluk, tatlı-acı gibi duyguları verebiliriz.

Kaplan Gözü Taşı Özellikleri ve Genel Künyesi

Oldukça değerli ve enerjisine inanılan kaplan gözü taşının genel oluşum özelliklerine değinilmesi gerekirse şu şekilde sıralamak mümkündür;

Kategori

Kuvars çeşitleri

Sertlik derecesi

7

Parlaklık

İpeksi ve camsı yapı

Renkleri

Altın sarı, kahverengi

Kaplan Gözü Tarihçesi

Kaplan gözü taşı özellikleri dolayısıyla tarihte savaşçılar tarafından sıklıkla kullanılan bir taş olmuştur. Rengi sebebiyle bu taş genelde nazar ile bağdaştırılan bir taş olmuştur. Lanetlere karşı ve kaplan gözü taşı büyü karşısında tılsım olarak kullanılmıştır.

Ayrıca savaşçıların bu taşı yanlarında taşıma sebebi onları kötülüklerden koruduğuna inanılmasıdır. Bu sebeple kaplan gözü taşı hala günümüzde kötü enerjilere karşı büyük bir önem taşıdığına inanılır. Hatta küçük çocukların kâbus görmemesi için yastık altlarına konulduğu bilinmektedir.

Kaplan Gözü Taşı Hangi Çakra ile Aktifleştirilir?

Haziran ayının doğum taşı olan kaplan gözü taşı özellikleri arasında biri de solar pleksus çakrası ile ilişkili olmasıdır. Kaplan gözü taşı dengelemeye yardımcı bir taştır. Bu çakra özellikle kişisel güç ve özgüveni temsil ediyor. Solar pleksus çakradaki tüm dengesizlikleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Kaplan gözü taşı özellikleri sayesinde kendinizin en güçlü haline bürüneceksiniz.

Kaplan gözü taşı özellikleri sayesinde Solar pleksus çakrası kendinize çok daha fazla güvenmenizi ve hayatınız boyunca kendinize güvenli bir yol çizeceğinize yardımcı olur. Bu taşı kullandıktan sonra daha motive hissedeceksiniz. Bu taş diğer yandan topraklama çakrası olan kök çakra ile ilgilidir. Kök çakra en önemli çakralardan biridir. Çünkü diğer çakraların uyarılmasında etkilidir.

Herkes, kaplan gözü taşı ile yapılan takılar takabilir. Yalnızca bu değerli taşı yöneten Mars ve Güneş gezegenleri ile çatışan gezegenlerin yönettiği burçlarda bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Bu durum ise kova, oğlak, terazi, boğa ve başak burçlarının kaplan gözü taşından uzak durmaları gerektiği anlamına gelmektedir.

Kaplan Gözü Taşı Nasıl Temizlenir?

Her doğal taşın olduğu gibi kaplan gözü taşı özellikleri ve faydaları aktifleştirmek için onu zaman zaman arındırmak gerekebilir. Kaplan gözü taşı arındırma 2 farklı yöntemle yapılmaktadır.

 • En kolay yollarından biri kaplan gözü taşını suya oturtup içerisine bir tutam sabun eklemektir. Elbette ki sabun eklemeden de yapabilirsiniz. Ama sabun negatif etkilerin uzaklaştırılmasını kolaylaştıracaktır.
 • Diğer bir temizleme yöntemi ise toprağa gömmektir. Taşınızı bir toprağa 24 saat boyunca gömün ve enerjisini aktifleştirin

Merak Edilen Sorular

Kaplan gözü taşı faydaları merak konusu olmakla beraber birçok soruyu da beraberinde getiriyor. Özellikle taşın kullanım alanları ve şekliyle alakalı birçok soru doğal taş severlerin merakını uyandırıyor.

Su ile Temas Etmek Kaplan Gözü Taşına Zarar Verir mi?

Kaplan gözü taşı suya girer mi? sorusu oldukça merak edilen konular arasındadır. Kaplan gözü taşının suyla teması taşa zarar vermez aksine enerjisini tazeler.

Kaplan Gözü Taşı ile Uyunur mu?

Kaplan gözü taşı özellikleri ve enerjisi uykuda rahatlama sağlar. Aynı zamanda kâbus görmenizi engeller bu sebeple bu taşla uyumanızda herhangi bir sıkıntı yoktur.

Hangi Doğal Taşlar Bir Arada Kullanılmaz?

Enerji veren ve sakinleştirici özelliği olan taşlar yani zıt etkiye sahip taşlar bir arada kullanılmamalıdır.

Kaplan Gözü Taşı Unutkanlığa İyi Gelir mi?

Kaplan gözü taşı özellikleri sayesinde algıyı açması özelliği ile unutkanlığa ve hafızaya iyi geldiği söylenmektedir.