Cesaretlendirici Kaplan Gözü Taşının 5 Özelliği!

Kaplan gözü, şüphesiz ki adıyla nam salan doğal taşlardan biridir. Öyle ki bu taş, uzun yıllardan beridir doğal taş söz konusu olunca ilk akla gelendir. Çeşit çeşit aksesuarlara malzeme olan taşın, asil bir görünüme sahip olduğu da bir gerçektir.

Kaplan gözü, kadın ya da erkek fark etmeksizin herkese aksesuar olabilecek asillikte bir taştır. Taşın bu denli popüler olması da onun hakkındaki detayların merak edilmesine neden olmaktadır. Bu yazımızda kaplan gözü taşı özellikleri faydaları gibi konuları içeren beş önemli detayı bulabilirsiniz.

Kaplan Gözü Nedir?

Kaplan gözü, dengeleyen ve arındıran doğal taşlardan biridir. Günümüz takı modasında da öne çıkan bu taşla kaplan gözü 925 ayar gümüş bileklik gibi takılar yapılıyor. Ayrıca kaplan gözü 925 ayar gümüş ayarlanabilir yüzük gibi takılar da ön plana çıkabiliyor.

Kalsedon grubu içerisinde yer alan bu taş, pek çok tarihi uygarlık tarafından da benimsenmiştir. Özellikle de güç arttırıcı etkiye sahip olduğu bilinen bu taşın cesaret verme özelliği olduğu da düşünülür. Örneğin kaplan gözü 925 ayar gümüş kolye ya da kaplan gözü 925 ayar gümüş küpe gibi aksesuarlara tarih boyunca rastlanmıştır.

Biz de bu yazımızda taşın öne çıkan beş özelliğini sizlerle paylaşmak istedik. Kaplan gözü ne işe yarar gibi sorular için de bu rehberi takip edebilirsiniz.

1- Kaplan Gözü Taşı Hangi Burç?

Söz konusu doğal taşlar olunca akla zodyak burçlarının gelmesi çok da sürpriz olmuyor. Doğal taşların hemen hemen her biri farklı bir burcu temsil edebiliyor. Bahsi geçen taşımız da genellikle listedeki tüm burçlar ile bir arada ilişkilendirilebiliyor. Fakat taşın tam anlamıyla simgelemekte olduğu burçlar arasında özellikle de şunlar yer alıyor:

 • İkizler
 • Oğlak
 • Akrep
 • Yengeç

2- Taşın Genel Faydaları Nelerdir?

Taşın faydaları diğer doğal taşlarda da olduğu gibi pek de saymakla bitecek gibi değil. İnanışa göre bu tür doğal taşlar, insan bedenini genellikle olumlu yönde etkileyebiliyor. Hatta bazı doğal taşların ruhsal anlamda da iyi hissettirdiği söyleniyor. Bizim taşımız da ön plana elbette cesaret ve güç vermesi ile çıkıyor. Fakat buna ek olarak taşımız şu faydaları da taşıyabiliyor:

Taşın odaklanma becerilerine olumlu katkı sunduğu söyleniyor.

Taş, kişiye sakin ve daha dengeli bir yaşam sunabiliyor.

Mantık ve akıl da bu taşın simgeledikleri arasında yer alıyor.

Taşın kişiye özsaygı ve özsevgi verdiği de düşünülüyor.

Özellikle de üreme sisteminin gelişimi açısından bu taş öneriliyor.

Taşın kişinin iç çatışmalarına da olumlu yön verdiği iddia ediliyor.

Üzeri örtülmüş olan yetenekler için de bu taş tavsiye ediliyor.

Taşımız, genel hatlarıyla kişiye her zaman pozitif etkiler sunmaktadır. Özellikle de ortamdaki negatif enerjilerden kurtulmak için tercih edeceğiniz doğal taşlar arasında da yer alır. Pek çok kişi, taşın alkol ve sigara gibi bağımlılıkları da ortadan kaldırabildiğini iddia etmektedir.

3- Taşın Tarih Sahnesindeki Yeri

Doğal taş olarak adlandırdığımız doğada yer alan ve çıkarılmayı bekleyen milyonlarca taş var. Bu taşlardan bazıları ise tıpkı kaplan gözü gibi uzun yıllar önce keşfedilmiş bulunuyor. Bahsettiğimiz doğal taşımızın tarihi de aslında asırlar öncesine dayanıyor. Eski çağlarda savaşa giden erkekler bu taşla bezeli olan aksesuarları tercih ediyor.

Taşın en önemli özelliği olan cesaret ve güç, tarihin başlarından beridir bilinen bir gerçek olarak kabul ediliyor. Eski dönemlerde lanet ve büyü gibi durumlara karşı da bu taşın getirdiği pozitif enerjiye ihtiyaç duyulduğu biliniyor.

Taşın tarih sahnesindeki yeri de aslında şunlarla aktarılıyor:

 • Yiğitlik
 • Cesaret
 • Kahramanlık
 • Korkusuzluk
 • Merhamet
 • Kuvvet
 • Bağışlama
 • Affetme
 • Mertlik

4- Taşın Bakımı ve Temizliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Taşın temizliği ve bakımı kullanım ömrü açısından oldukça önemlidir. Doğal taş satın alan kişilerin düzenli olarak bu taşların bakımını yapması gerekir. Özellikle de gümüş ile bir arada işlenerek aksesuar hale getirilen takılar için özel bakımlar yapılabilir. Bu tür doğal taş bakımları için uzman desteği almak da gerekebilir. Ayrıca taşa özel olarak uygulanan toprakla temizleme yöntemleri de rutinlere bağlı olarak uygulanabilir.

5- Taşı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Söz konusu doğal taşlar olduğunda taşın orijinal olup olmadığını anlamak kritik önem taşıyor. Bunun için de satın alan kişi olarak uygulayacağınız bazı teknikler bulunabiliyor.

 • Taşı ışığa tutmanız durumunda tam ortadan geçmekte olan bir şerit görebilirsiniz. Bu şeride “kedi gözü” adı da verilmektedir. Taşın orijinal olup olmadığı kedi gözü sayesinde anlaşılabilir.
 • Ayrıca taşın cam gibi berrak ve parlak olması da önemlidir.
 • Bazı türlerde demirin fazla olması sebebiyle sarı renk daha baskın olabilir. Demirin az olması sebebiyle ise taşın rengi daha çok maviye dönüktür.
 • Mavi renge çalan taşlar da orijinaldir. Yalnızca daha önce de ifade ettiğimiz gibi bu türün demir oranı daha düşüktür.

Merak Edilen Sorular

Kaplan gözü hakkında en çok merak edilenleri sizlerle paylaştık. Fakat bunların yanı sıra taşla alakalı ilginizi çeken bazı durumlar da bulunuyor. Yazımızın bu kısmında da en çok merak edilen diğer sorulara göz atmak isteriz.

Kaplan Gözü Taşını Kimler Kullanabilir?

Taşın her cinsiyete uygun bir doğal taş olduğunu ifade etmek mümkündür. Bunun yanı sıra ikizler, oğlak, akrep ve yengeç burçları da bu taşı kullanabilir.

Taşın Şans Getirmesi Mümkün Mü?

Taşın öne çıkan en önemli özelliklerin biri de pozitif enerji getirmesidir. Bu durum da çoğu zaman taşın şans getirdiğine yorulabilir.

Kaplan Gözü Hangi Çakrayı Temsil Eder?

Taşın solar pleksus çakrasına bağlı olduğu bilinmektedir. Çakraları dengelemek adına bu taşın kullanılması söz konusudur.

Büyüye Karşı Hangi Doğal Taş Kullanılıyor?

Eski dönem inanışlarına göre kaplan gözü lanet ve büyü gibi durumlarda kullanılıyordu. Taş, asırlar önce de kötü enerjiyi yok etmek adına her evde tercih ediliyordu.