9 Adımda Kalsedon Taşı Faydaları!

Kalsedon taşı faydaları, renginden ve özelliklerinden dolayı doğal taş sevenlerin ilgisini çekmektedir. Doğal taşların sahip oldukları frekanslar ve enerjiler bu taşların kullanımını arttırmıştır. Doğal taşların sık kullanılması da Kalsedon taşı faydaları ve Kalsedon özelliklerinin araştırılmasına sebep olmuştur. İşte sizler için 9 adımda Kalsedon faydaları!

Kalsedon Taşı Özellikleri!

Kalsedon taşı faydaları dışında dış görünüşüyle de görenleri kendine çekmektedir. Mumsu bir parlaklığa sahip olan Kalsedon taşı, Kuvars ailesine aittir. Mumsu parlaklığı ve yarı opak rengiyle bulunan Kalsedon taşının çeşitli renkleri de bulunmaktadır.

  • Mavi Kalsedon taşı
  • Sarı Kalsedon taşı
  • Kahverengi Kalsedon taşı

Şeklinde farklı renkleri olan Kalsedon taşının geçmişi Hititlere dayanmaktadır. Ancak çoğunlukla Anadolu’da çıkarılır. Romalılar devrinde İstanbul Kadıköy limanında sevkiyatı sağlanan bu taş adını o dönemin limanından almıştır. Aynı zamanda Kalsedon taşı bu sebepten dolayı Kadıköy taşı olarak da anılmaktadır.

Kalsedon Taşı Faydaları Nelerdir?

Anadolu’nun mavi altını şeklinde değer gören Kalsedon taşı faydaları ile de kendinden söz ettirmektedir. Özellikle ruhu beslediğine ve inancı güçlendirdiğine inanılan Kalsedon, fiziksel etkilerinden de söz ettirmektedir. Uyku sorunları başta olmak üzere Kalsedon taşı faydaları genel tabloda şu şekilde ele alınmaktadır:

 

KALSEDON TAŞI FAYDALARI

Kalsedon taşı iyimserliğin ve iyi dileklerin sembolüdür.

Değişikliklere adapte olmayı kolaylaştırır.

Bu taş cömertlik, hassaslık ve anlayış gibi duyguları arttırır.

Duygusal ve ruhsal bir dengeleyicidir.

Boğaz çakrası için kullanılan Kalsedon taşı faydaları arasında hitabet gücünün artması yer alır.

Zihin sağlığını arttırır. Bunama gibi hastalıkların etkisini azaltır.

Nazara ve kem gözlere karşı kullanılmaktadır. Özellikle Kalsedon 925 ayar gümüş kolye bu anlamda daha yoğun koruma sağlamaktadır.

Öksürük, alerji, nezle gibi hastalıkların etkisini azaltır. Enfeksiyonları önler ve kan dolaşım sistemlerini düzenler.

Kalsedon taşı fiziksel ve ruhsal etkileriyle rağbet görmektedir. Pek çok enerjiyi içeren Kalsedonun son zamanlarda yıldızı tekrar parlamıştır. Bundan dolayı da kullanımı yoğunlaşmıştır.

Kalsedon Taşı Anlamı Nedir?

Kalsedon taşının anlamı taşın geçmişte sevkiyatının yapıldığı yerden gelmektedir. Kadıköy limanında Romalılar tarafından sevkiyatı yapılan Kalsedon taşının ruhu beslediğine inanılmaktadır. İnancı güçlendirdiği düşünülen bu taş başarı ve gücün sembolü şeklinde tanımlanmıştır.

Kalsedon Taşı Türkiye’de Nerede Bulunur?

Coğrafi konumu ve verimli toprağı sayesinde ülkemizde de birçok doğal taş yatağı bulunmaktadır. Bu taş yataklarından biri ise Kalsedon taşıdır. Eskişehir’de süs taşı veya mavi altın olarak bilinen Kalsedon, Eskişehir’in temsilidir.

Eskişehir yöresinde özellikle de Sakarya Nehri’nin oluşturmuş olduğu Sakarya Vadisi ve civarında Kalsedon bol miktarda bulunmaktadır. Türkiye’de çıkarılan bir doğal taş olan Kalsedon taşı faydaları bundan dolayı da yoğun ilgi çekmektedir.

Doğal Kalsedon Taşı Faydaları Nasıldır?

Doğal Kalsedon taşı faydaları birçok enerjiye hizmet etmektedir. Sosyal ilişkiler, duygular, fiziksel sağlık ve ruhsal doyum Kalsedon taşı faydaları arasında sık bilinenlerdir. Ayrıca bu taşın Türkiye’de yer alıyor olması da takıların gözdesi olmasını sağlamıştır.

Kalsedon 925 ayar gümüş bileklik veya bu tarz aksesuarlara giren Kalsedon taşı faydaları ile kendine hayran bırakmaktadır. Kemik yapısını geliştiren, ses teli sorunları ve kalp sağlığına iyi gelen Kalsedon yatıştırıcı ve sakinleştirici bir taştır.

Kalsedon Taşı Nasıl Kullanılır?

Kalsedon taşı faydaları açısından günlük yaşamda kullanılan bir doğal taştır. Kristal yapılı bu taş çeşitli işlemlerden geçerek farklı formlara dönüştürülmektedir. Örneğin boyutu küçültülerek taş halinde kullanılabilmektedir. Ancak taşıma sırasında risk yaratabilecek bu durum Kalsedon taşının aksesuarlara taşınmasını sağlanmıştır. Bu doğrultuda iki alanda da Kalsedon taşının nasıl kullanacağı değişiklik göstermektedir.

1 – Dekor Amaçlı Kalsedon Taşı Faydaları!

Dekorasyon amacıyla evlerde ve bulunulan alanlarda kullanılan Kalsedon taşı, kristal yapısından ayrıştırılmaktadır. Daha ufak boyutlarda tasarlanan dekorasyon Kalsedonlar bulunulan alanın enerjisini temizlemek için tercih edilmektedir.

Evlerde ve iş yerlerinde negatif enerjiyi uzaklaştırmak için kullanılan Kalsedon, meditasyonlarda da kullanılmaktadır. Meditasyon esnasında vücuda temas ettirilerek kullanılan bu taş bulunan ortamların enerjisini dengelemektedir.

2 – Aksesuarlarda Kalsedon Taşı Faydaları!

Kalsedon taşının esas kullanıldığı yer ise aksesuarlardır. Kalsedon taşının hem Türkiye’de çıkarılıyor olması hem de Kalsedon taşı faydaları aksesuarların bir numaralı destekçisi olmaktadır. Özellikle doğal taşların vücuda temas etmesi gerekiyor olması aksesuarların önemini arttırmıştır.

Kalsedon taşı ise Kalsedon 925 ayar gümüş küpe takısında zihin berraklığını sağlamaktadır. Kalsedon 925 ayar gümüş yüzük ise özellikle kalp üzerinde yoğunlaşmaktadır. Kişiye özel enerjiler sağlayan bu takılar sayesinde gündelik yaşamın yıpratıcı enerjilerden sıyrılabilirsiniz.

Kalsedon Taşı Nasıl Arındırılır?

Doğal taşlar ilk alındığında veya uzun süre kullanıldığında enerjisel anlamda temizlik istemektedir. Bu temizlik ise doğal taşın yapısına ve özelliğine göre farklılaşmaktadır. Her taşın yapısı birbirinden ayrılmaktadır bu da taşların temizliğinde farklı yöntemlerin uygulanmasını sağlamaktadır. Kalsedon doğal taş arındırılması için kullanılabilecek yöntemler ise şunlardır:

  • Kalsedon taşının suyla temas etmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Bundan dolayı da Kalsedon taşınızı ılık ya da normal su altında 1-2 dakika bekletebilirsiniz. En pratik yöntemlerden olan suyla arındırma, yağmur yağdığında da uygulanabilir.
  • Diğer kristallerin yanında bekletmek de Kalsedon taşının arındırılmasını sağlamaktadır. Özellikle Ametist taşı şifalı etkileriyle taşın enerjisini yenilemektedir. Bu yöntemde Kalsedonu bir gece boyunca Ametist taşının yanında bırakabilirsiniz.
  • Ay ve Güneş ışığında bekletmek de Kalsedon taşı faydaları için kullanılabilmektedir. Güneş ışığında bir süre bekletmek taşınızın negatifliklerden arınmasını sağlayacaktır. Güneş ışığında belirli süre bekletebileceğiniz Kalsedon taşını ay ışığında bir gece boyunca bekletebilirsiniz.
  • Tütsülemek de doğal taş arındırılmasında sık başvurulan bir yöntemdir. Bu yöntemde ise tütsüyü taşın etrafında 3-5 dakika etrafında döndürerek enerjisini iyileştirebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Kalsedon taşı faydaları denildiğinde kişilerin aklını kurcalayan sorular da çoğalmaktadır. Kalsedon taşı neye iyi gelir, neden kullanılır veya nasıl kullanılır sık sorulan sorular arasındadır. Ayrıca bu taşın faydaları da sorulan sorularla birlikte daha da önem kazanmaktadır. Bundan dolayı Kalsedon taşı faydaları hakkında sık sorulan sorulardan birkaçı şu şekildedir:

Kalsedon Taşı Fiyatı Nasıldır?

Kalsedon değerli taşlar arasında yer almaktadır. Bundan dolayı da taşın fiyatı çeşitli etkenlere göre değişmektedir. Ancak bu taş diğer taşlara nazaran fiyatlı bir taştır.

Kalsedon Taşı Gram Fiyatı Değişir Mi?

Gram fiyatında doğal taşlar değişiklik göstermektedir. Kristal yapısından küçültülerek elde edilen bu taşlar satıcılarda farklı fiyatlandırmaya tabii tutulmaktadır.

Kalsedon Taşı Neye İyi Gelir?

Kalsedon taşı içerisinde ön plana çıkan etkiler özellikle sağlığa olan faydalarıdır. İltihap, nezle, sistem faaliyetleri açısından Kalsedon oldukça etkili bir taştır.

Kalsedon Taşı Hangi Burç?

Kalsedon taşı Yengeç ve Yay burcuna elementine uygun bir taştır. Ancak bu taş her burç tarafından kullanılabilmektedir.

Kalsedon Taşının Gerçekliği Nasıl Anlaşılır?

Kalsedon taşının gerçekliğini taşın ufak bir kısmını kırarak anlayabilirsiniz. Taş kırıldığında taşın içi ve dışı aynı renkse taş gerçektir.