Gümüş Takı Aksesuar Seçiminin 5 Altın Kuralı

Gümüş takı aksesuar çok uzun yıllardan beri insanlar tarafından kullanılır. Birçok kombine çok yakışması ile bilinen gümüş aksesuarlar maliyetinin altın kadar yüksek olmaması sebebi ile de tercih edilmektedir.

Gümüş takı aksesuar seçerken özen gösterilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Bu noktalara dikkat edilmesi halinde söz konusu takı uzun yıllar güvenli bir şekilde kullanılabilir. Aksi halde takı konusunda mağduriyet yaşama ihtimali çok artar.

Gümüş Takı Aksesuar Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Modern gümüş takılar tercih etmek son zamanlarda oldukça popüler hale geldi. Özellikle pembe kuvars kolye gibi takılar çok şık bir görünüme sahip olması nedeni ile sık sık gördüğümüz aksesuarlardan bir tanesidir.

Hemen hemen her ürünü alırken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunur. Söz konusu ürün takı ise daha çok dikkat etmek gerekir. Çünkü bu tarz aksesuarlar tene temas edecek şekilde tasarlanmıştır. Hal böyle olunca da vücuda herhangi bir zararının dokunmaması oldukça önemlidir. Bu nedenle bu tarz takı aksesuar seçiminde dikkat etmek gerekir. Üzerinde durulması gereken noktalar ise şu şekildedir;

Gümüş takı aksesuar sahte olmamalıdır.

Kullanım amacına uygun bir model olmalıdır.

925 damgasını kontrol etmek önemlidir.

Bakır kullanımına dikkat etmek gerekir.

Güvenilir bir yerden alışveriş yapmak gerekir.

 

1 – Gümüş Takı Aksesuar Sahte Olmamalıdır

Gümüş takı aksesuar alacağınız zaman ilk olarak dikkat etmeniz gereken nokta o takının sahte olmaması gerektiğidir. Sahte olması durumunda hem paranıza yazık etmiş olursunuz hem de gümüş yerine kullanılan bakır gibi maddelere alerjiniz varsa vücudunuza zarar vermiş olursunuz. Bu nedenle özellikle altın ve gümüş gibi aksesuarların orijinal olduğundan emin olmak gerekir.

2 – Kullanım Amacına Uygun Bir Model Olmalıdır

Takıları kullanma amacımız zaman zaman değişiklik gösterebilir. Bu nedenle ona göre bir model tercih etmek kombin için tamamlayıcı nitelik taşır. Örneğin günlük kullanım için alınacak gümüş takı aksesuar için daha sade modeller tercih edilmelidir. Ama özel gün ve gecelerde kullanmak amacı ile alınan bir aksesuarın daha şık olması gerekir.

Bazen de özellikle gümüş takı aksesuar alırken hem özel günlerde hem de günlük yaşamamız da kullanmak isteriz. Özellikle hediye alınacak bir aksesuarın hediye ettiğimiz kişinin sürekli kullanımına uygun olmasını dileriz. Böyle durumlarda da pembe kuvars yüzük gibi her ortama uyum sağlayacak modeller tercih edilmelidir.

3 – 925 Damgasını Kontrol Etmek Önemlidir

Gümüş takı aksesuar konusunda işimizi kolaylaştıracak bir husus bulunur. O da 925 damgasıdır. Gümüş aksesuarların ayarları bazı durumlarda değişiklik gösterebilir. Bazıları 800 ayarken bazıları 900 bazıları ise 925 ayardır. Bu ayarlar bize o takıdaki gümüş oranını gösterir.

Gümüş aksesuarlardan en çok tercih edilen 925 ayar olanlardır. Çünkü gümüşün daha şık ve kaliteli görünmesi için 925 ayar olması gerekir. Ayrıca takının daha uzun ömürlü olmasını da sağlar. 925 ayar takının saflığını anlamamız için bir ip ucudur. Aynı zamanda uluslararası standartlara göre de gümüşün olması gereken ayarı budur. Bu nedenle gümüş takı aksesuar alırken bu duruma özellikle dikkat etmek gerekir.

4 – Bakır Kullanımına Dikkat Etmek Gerekir

Bir kişinin gümüş tercih etmesinin birçok sebebi olabilir. Ama en önemli sebebi tene herhangi bir zarar vermeyen bir madde olmasıdır. Bakır olması halinde özellikle küpelerde kulağa yeşil rengini verebilir hatta yara olmasına sebep olabilir. Bu nedenle bakır oranına dikkat etmek gerekir. Peki bu nasıl olur?

Gümüş takı aksesuar alırken 925 ayar olmasına dikkat edilmesi gerektiğinden bahsetmiştik. Eğer 800 ya da 900 gibi ayarları tercih ederseniz aksesuarınızın gümüş oranını düşürüp bakır oranını yükseltmiş olursunuz. Özellikle pembe kuvars yüzük gibi aksesuarlar da çok dikkatli olmak gerekir. Çünkü yüzüğün bakır oranının fazla olması sertliğinin de azalmasına neden olur ve kullanım zorluğu yaşanır.

5 – Güvenilir Bir Yerden Alışveriş Yapmak Gerekir

Güvenilir bir yerden alışveriş yapmak oldukça önemlidir. Bu yalnızca gümüş takı aksesuar için geçerli bir durum değildir. Hemen hemen her ürün için güvenilir iş yerleri tercih edilmelidir. Pembe kuvars bileklik gibi doğal taşlar içeren aksesuarlar için ise daha fazla titizlik göstermek gerekebilir. Çünkü gümüş sahte olmasa bile doğal taşlar sahte olabilir. O nedenle güvenilir, orijinal ürün satışı yapan yerleri tercih etmek gerekir.

En Çok Tercih Edilen Gümüş Takı Aksesuar Modelleri Hangileridir?

Gümüş takı aksesuar oldukça popülerdir. Bunun birçok sebebi olduğunu söylemek gerekir. En çok tercih edilen modellerin hangisi olduğu ise merak konusudur. Özellikle doğal taşlar ile birlikte üretilen gümüş takılar çok fazla tercih edilir. Çünkü şık bir görünüme sahip olmasının yanı sıra oldukça fazla faydası bulunur. En çok tercih edilen gümüş takıları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Pembe kuvars bileklik
  • Pembe kuvars kolye
  • Pembe kuvars küpe
  • Pembe kuvars yüzük
  • Lapis Lazuli yüzük

Gümüş Takı Aksesuar ile Alakalı Sık Sorulan Sorular

Gümüş takı aksesuar hem kadın hem de erkekler tarafından çok sık tercih edilir. Bu nedenle de alırken akla bazı soruların takılması oldukça normaldir. Bu soruların cevaplanması halinde hem gönül rahatlığı ile alınır hem de daha kolay bir kullanım sağlanır.

1 – Kuyumcu Gümüş Takı Satar mı?

Kuyumcular genellikle altın satmaları ile bilinen iş yerleridir. Bu nedenle gümüş satın almak isteyen bir kişi kuyumcuda satılıp satılmadığı ile alakalı şüpheye düşebilir. Kuyumcularda da gümüş satıldığını söylemek gerekir. Ancak doğal taşlar içeren gümüş aksesuarlar kuyumcular aracılıyla satılmamaktadır.

2 – Gümüş Takılar ve Fiyatları Nedir?

Gümüş takı aksesuar konusunda belki de en merak edilen hususlardan bir tanesi bu takıların fiyatlarıdır. Özellikle zarif gümüş takı setleri fiyatları çok fazla merak edilir. Fakat bu konu hakkında ne yazık ki net bir ifade kullanmak doğru olmaz. Çünkü fiyat konusunu doğrudan ya da dolaylı olarak etkileyen birçok unsur bulunur. Bu nedenle modele karar verip sonra fiyat araştırması yapmak daha doğru olur.

3 – En İyi Gümüş Kaç Ayardır?

Gümüş takı aksesuar alırken ayar seçimi oldukça mühimdir. Bu nedenle de kullanıcıların en ayarın kaç olduğunu merak etmesi çok doğaldır. En iyi gümüş 925 ayardır. O yüzden gümüş alırken bu ayara dikkat etmek gerekir. Diğer ayarlarda bakır oranı daha fazla yükselir.

4 – 4’lü Gümüş Takı Seti Var mıdır?

Gümüş takı seti de satışa sunulmaktadır. Fakat bazı modeller set halinde satılmamaktadır. Set halinde satın almak isteyenler küpe, bileklik, kolye gibi aksesuarları bir araya getirerek kendi setlerini kendileri de oluşturabilir.