Doğal Taş Takılara Gümüş Parlatıcı Kullanılır Mı?

Gümüş parlatıcı, gümüşleri kararan kişilerin sıkça araştırdığı bir temizleme aracını oluşturmaktadır. Gümüşler, zaman içerisinde kullanıma bağlı olarak veya bağımsız şekilde kararabilen yapıdadır. Bu kararmalar gümüşün kusurlu olduğunu değil gümüşün kendiliğinden sahip olduğu bir özelliğini yansıtmaktadır.

Çok sevilen kıymetli gümüş eşyalar dışında gümüş takılarda da kararmalar meydana gelmektedir. Peki kararan doğal taş takılara gümüş parlatıcı uygulanabilir mi? Gümüş parlatıcı nasıl kullanılır? İşte detaylarıyla sizlerledir!

Gümüş Parlatıcı Nedir?

Gümüş parlatıcı, dakikalar içerisinde kararan ya da solmuş gümüş veya gümüş kaplama ürünlerini parlatmaktadır. Bu ürün, uzun yıllar kullanılmış gümüşleri bile ilk günkü parlaklığına ulaştırmayı hedeflemektedir. Mücevherler, ev eşyaları, mutfak ve süs eşyaları da dahil olmak üzere gümüş parlatıcı pek çok alanda rahatça kullanılabilmektedir.

Gümüş Parlatıcı Nerelerde Kullanılır?

Gümüş parlatıcı, gümüşler ve gümüş kaplamaları parlatmak adına kullanılmaktadır. Bu alanlar dışında farklı alanlarda da kullanılabilen gümüş parlatıcısı bulunmaktadır. Bu türdeki parlatıcılar altın, krom, alüminyum, pirinç ve bakır gibi birçok değişik malzemeden üretilmiş ürünlerde de kullanılabilmektedir.

Mevcut eşyaları koruyan veya eski görüntüsüne kavuşturan gümüş parlatıcı, seramik ve fayanslarda da kullanılabilmektedir. Kısacası gümüş parlatma ürünlerinin en çok kullanıldığı yer ve alanlar şunlardır:

GÜMÜŞ PARLATICI NEREDE KULLANILIR?

 

Ev eşyaları

Süs eşyaları

Mücevherler

Seramikler, fayanslar ve metaller için kullanılan parlatıcılar da bulunmaktadır.

Yanmış ve kararmış yüzeyler, sararmış yüzeyler

Paslı alanlar

Bu parlatıcı ürünler, kullanıldığı alanların tabakasına zarar vermeden görünümlerinin korunmasını sağlamaktadır. Etkili parlaklık sağlamak ve temiz yüzeye kısa sürede ulaşmak için üretilen gümüş parlatıcı, paslar için de kullanılmaktadır.

1 - Yanmış ve Kararmış Yüzeylerde Gümüş Parlatıcı!

Kolay uygulaması sayesinde kullananları cezbeden bu ürün, yanık ve kararmış yüzeyler için de tercih edilmektedir. Yağ, kahve, çay lekeleri, tabakalaşan sararmış yüzeylerde de parlatma adına bu üründen destek alınmaktadır.

2 – Paslar ve Diğer Alanlar

Gümüş parlatıcı paslı yüzeylerde kullanıldığında, kullanılan yere zarar vermeden ve deforme etmeden temizliği mümkün kılmaktadır. Daha çok gümüş takılar için kullanılan gümüş parlatma ürünleri, takılar dışında:

  • Bisiklet
  • Kapı kolu
  • Duş başlıkları
  • Çelik kapıların yüzeyleri
  • Mutfak musluğu gibi mutfak aletleri için de kullanılmaktadır.

Gümüş Parlatıcı Nasıl Kullanılır?

Gümüş parlatma ürünlerinin nerede ve nasıl kullanacağı önemlidir. Kullanım amacı doğrultusunda doğru bir ürün tercih edilmelidir. Geniş ve düz yüzeylerde krem yapılı parlatıcılar kullanılmalıdır. Büyük yüzeylerde krem yapılı ürünler kolayca sürülebilir ve etkili bir parlatma sağlar.

Delikli, işlemeli, taşlı, kabartmalı veya küçük alanlar için de sıvı yapılı parlatıcılar kullanılmalıdır. Gümüş parlatıcı sprey ise etkin sonuçlar elde etmek isteyenlerin tercihidir. Söz konusu gümüş küpe takıları olduğunda ise gümüş takı parlatıcısı ideal bir tercihi oluşturmaktadır.

Doğal Taş Takılarda Gümüş Parlatıcı Kullanılabilir mi?

Doğal taşlar yapısı gereği kimyasal maddelerden uzak tutulması gereken kristallerdendir. Her bir kristal kendi içerisinde farklı ağırlıklara ve özelliklere sahiptir. Örneğin Lapis Lazuli taşlı gümüş kolye için su önerilmemektedir. Lapis Lazuli taşını matlaştırıcı özelliğe sahip olan su, birçok kristalde de aynı sonuç göstermektedir.

Doğal taşlar doğada nadir bulunan kıymetli parçalardandır. Bundan dolayı da doğal taş gümüş bileklik gibi aksesuarlar için kimyasal kullanımı sınırlandırılmalıdır. Her doğal taş kimyasala maruz kaldığında deforme olmaktadır ancak kimyasal maddeden yoğun şekilde etkilenen bazı doğal taşlar şu şekildedir:

GÜMÜŞ PARLATICI KULLANILMAMASI GEREKEN DOĞAL TAŞ GÜMÜŞ TAKILAR

 

Akuamarin Kolye

Akuamarin taşı kimyasal etkisine karşı hassas yapısıyla bilinmektedir. Bundan dolayı da Akuamarin kolye gibi aksesuarların bile parfüm, deterjan gibi kimyasallardan uzak tutulması tavsiye edilmektedir.

Lapis Lazuli Bileklik

Koyu mavi veya lacivert rengiyle tanınan Lapis Lazuli bileklik, hidroklorik asitle karşılaştığında H2S gazı yaymaktadır. Açığa çıkan bu gazın kokusu tıpkı çürümüş yumurta kokusuna benzemektedir.

Pembe Kuvars Yüzük

Pembe Kuvars, sertlik açısından 7 derecededir. Bu taş için tüm temizleme yöntemleri uygundur. Ancak temizleme işlemi yapılırken alkolden veya kimyasal maddelerden kaçınılmalıdır. Alkole veya kimyasala maruz kalan Pembe Kuvars yüzük, yapısını kaybedebilmektedir.

Takılarda Gümüş Parlatıcı Uygulama Adımları Nasıldır?

Sirke- karbonat ve tuz- limon ikileri gümüş yüzük parlatmada sık tercih edilmektedir. Peki bu karışım nasıl hazırlanır ve uygulanır diye bakılacaksa:

  • 2 yemek kaşığı sirke- karbonat veya tuz- limon karışımı hazırlamalısınız.
  • Gümüş takılarınızı, yumuşak bir bez yardımı ile bu karışımla silmelisiniz.
  • Nazik ve yumuşak hareketlerle temizlediğiniz takılarınızdaki kararmalar gidecektir.

Gümüş yüzük veya gümüş kolye parlatmak için bir diğer yöntem ise özel sıvılardan destek almaktır. Özel cila malzemeleri, gümüş parlatmak için uygundur, doğal taştan mümkün olduğunca uzak tutulmalıdır. Bu cila, gümüşte kararma yaşanmadan önce de kullanılabilmektedir.

Bu kararmanın önüne geçmek için en iyi gümüş parlatıcısı ve gümüş parlatıcı bez kullanmalısınız. Özel solüsyonu beze dökerek sadece gümüş takılarınızın gümüş kısmını nazikçe silebilirsiniz.

Diş Macunu ile Gümüş Parlatma

Gümüş takıların, gümüş iskeletini temizlemek için diş macunu da kullanılmaktadır. Burada yapmanız gereken ilk şey yumuşak bir bezin üzerine bir miktar diş macunu sürmektir. Ardından gümüş takınızın gümüş kısmını hafifçe ovmalısınız. Ardından suyla temizleyerek güzelce kurulamalısınız. Doğal taş aksesuarınızı, diş macunuyla temizlememelisiniz.

Sık Sorulan Sorular

Gümüş parlatıcı ve gümüş aksesuarlarda parlatma yöntemleri, gümüş kullanıcılarının bir numaralı araştırmasıdır. Evlerde veya eşyalarda sıkça tercih edilen gümüş parlatıcı, söz konusu doğal taş aksesuarlar olduğunda büyük bir önem kazanmaktadır. Kararan gümüşler için sık sorulan sorulardan birkaçı şu şekilde sıralanmaktadır:

Gümüşü Hangi Kimyasal Parlatır?

Gümüşü parlatmak için kullanılan kimyasallar içerisinde Amonyum Hidroksit, Sodyum Siyanür ve Kükürt Dioksit yer almaktadır. Ancak bu kimyasallar kullanılırken oldukça dikkatli olunmalıdır. En ufak bir dikkatsizlikte istenmeyen durumlarla karşılaşılabilmektedir.

Kararmış Gümüş Düzelir mi?

Kararmış gümüş, gümüş parlatıcı ürünler ile eski parlaklığına kavuşabilmektedir. Aynı zamanda belirli düzende yapılan gümüş temizliği ile de kararma süresi ertelenebilmektedir.

Gerçek Gümüş Neden Kararır?

Gümüşlerin kararmasına neden olan en büyük etken, kükürt olmaktadır. Havada yer alan kükürt, gümüşle tepkimeye girer. Bu tepkime sonucu gümüşlerde kararma meydana gelir. Kimyasallar da gümüşün kararmasını kolaylaştırmaktadır.

Aseton Gümüşe Zarar Verir mi?

Aseton, parfüm gibi daha çok kozmetikte kullanılan maddeler, gümüşün doğal yapısını bozabilmektedir. Bu bozulma sonucunda da gümüşte kararmalar meydana gelmektedir.