Eskişehir'de Doğal Taşlar Nerede Bulunur?

Doğal taşlar nerede bulunur, doğal taşlarla ilgilenen kişilerin merak ettiği konulardandır. Coğrafi konumu ve zengin toprakları sayesinde ülkemizde ve dünyada birçok doğal taş bulunmaktadır. Asırlardır çeşitli faktörlerle el değmeden kendiliğinden var olan doğal taşlar nerede bulunur hep birlikte göz atalım!

Doğal Taşlar Nerede Bulunur?

Doğal taşlara kayaçlarda, okyanuslarda ve denizlere yakın pek çok bölgede rastlanabilmektedir. Minerallerin birleşmesiyle oluşan doğal taşlar mineral yapılarına göre de farklı kayaç tipleri içerisinde yer almaktadır. Örnek olarak:

 • Püskürük veya magmatik
 • Metamorfik veya başkalaşım
 • Sedimenter veya tortul kayaçlar bunlardan birkaçıdır.

Aynı zamanda pek çok dünya ülkesi de çeşitli doğal taş yatağı açısından zengindir. Bu taşlar o ülke ve civarında yoğun olarak bulunmaktadır. Ancak doğal taşlar nerede bulunur sorusunun en kısa cevabı, yerkabuğunun çeşitli katmanları ve kayaları arasında bulunur şeklindedir.

Değerli Taşlar Nerede Bulunur?

Değerli taş rezervi de dünyanın çeşitli alanlarında geniş yer kaplamaktadır. Farklı kayaç yapılarını içeren bu taşlar, şifalı enerjileri sayesinde değerli taşlar kategorisinde de ele alınmaktadır. Tıpkı Pembe Kuvars 925 ayar gümüş kolye gibi bu taşların çıkarıldığı alanlardan bazısı şu şekildedir:

TAŞLAR

DOĞAL TAŞLAR NEREDE BULUNUR

Turkuaz Taşı

Amerika, İsrail, Meksika, Avustralya, Afganistan ve İran

Zirkon Taşı

Sri Lanka, Norveç, Kanada, Tayland ve Brezilya

Elmas

Afrika

Kaplan Gözü 925 ayar gümüş kolye için büyük önem taşıyan Kaplan Gözü taşı

Avustralya, Burma, Güney Afrika

Ametist Taşı

Uruguay, Zambiya, Meksika, Sibirya, Afrika

Zümrüt

Kolombiya

Lapis Lazuli 925 ayar gümüş kolyenin en değerlisi olan Lapis Lazuli taşı

Pakistan, Afganistan, İsviçre, Şili, İtalya, Kanada, Sibirya, Amerika, Angola

Türkiye’de Doğal Taş Nerede Bulunur?

Coğrafi konumu ve bereketli toprakları sayesinde ülkemiz de doğal taşlar nerede bulunur sorusuna birçok yanıt oluşturabilmektedir. Geçmiş uygarlıklara ev sahipliği yapması, çeşitli ticaret yollarının hakimiyeti ve ülkemizin bulunduğu konum hesaba katıldığında, doğal taşlar açısından da zengin olduğunu söylemek mümkündür. Türkiye doğal taş haritası kısaca şu şekildedir:

 • Turmalin Taşı: Yozgat, Aydın, Menderes Masifi, Malatya
 • Topaz Taşı: Bursa, Kütahya, Malatya
 • Obsidyen: Kars, Erzurum, Bitlis ve Nevşehir civarı
 • Kuvars: Aydın ve Menderes Masifi
 • Kalsedon: Eskişehir, Tokat, Bolu ve Yozgat civarı
 • Ametist: Ordu, Balıkesir, Yozgat çevresi
 • Akik: Bilecik, Ankara, Yozgat, Erzurum

Eskişehir’de Doğal Taşlar Nerede Bulunur?

Özellikle Kalsedon taşı denildiğinde akıllara öncelikli olarak gelen Eskişehir, Türkiye’de doğal taşlar nerede bulunur sorusuna geniş bir cevap sunmaktadır. Kültürel etkinlikler ve köklü geçmişiyle Eskişehir, Türkiye’nin değerli illeri içerisindedir.

Söz konusu doğal taşlar olduğunda da Eskişehir adından sıkça söz ettirmektedir. Bu kapsamda Eskişehir’de doğal taşlar nerede bulunur sorusunun cevabı şu şekildedir:

TAŞ

ÇIKARILDIĞI ŞEHİR

ÇIKARILAN İLÇE

Kalsedon

Eskişehir

Sarıcakaya ve Mayıslar çevresi

Krizopras

Eskişehir

Sivrihisar

Opal

Eskişehir

Karkın: Süt Opali

İnönü: Dendritli Opal

Lüle Taşı

Eskişehir

Eskişehir’in neredeyse tümünde bulunmaktadır.

Granat

Eskişehir

Sarıcakaya

Bantlı Akik, Dendritli Akik

Eskişehir

 

Süslemecilik ve dış ticarette de Eskişehir’de bulunan doğal taşlar değerli bir yere sahiptir. Eskişehir’de bulunan bu taşlar Çin başta olmak üzere pek çok dünya ülkesine gönderilmektedir. Bu taşlar ise süsleme ve Sitrin 925 ayar gümüş kolye gibi takı tasarımlarında kullanılmaktadır.

Doğada Doğal Taş Nasıl Bulunur?

Doğada doğal taşlar nasıl bulunur sorusunun cevabı çeşitlenmektedir. Ancak en kısa cevapla doğal taşlar yerkabuğunun farklı katmanlarında ve kayaların arasında yer almaktadır. Sıcak su kaynaklarının etrafında riyolitik, granit ve pegmatit gibi kristallerin içerisinde oluşmaktadır.

Porfir ve magmatik kayalarda aynı şekilde tonatitlerde meydana gelen doğal taşlara volkanik oluşumlarda gözlemlenmektedir. Kumlu topraklarda kendine yer edinmiş doğal taşlar ise bazen büyük kristaller bazen de partiküller şeklinde gözlemlenir.

Değerli Taşlar Doğada Nerelerde Bulunur?

Değerli ve doğal taşlar nerede bulunur, açık uçlu bir sorudur. Dünyanın genişliği de göz önüne alındığında doğal taşların nerede bulunduğu da genişlemektedir. Çeşitli faktörlerle oluşan doğal taşlar, verimli toprağın değerli mahsullerindendir. Doğal taşlar nerede bulunur diye bakılacaksa:

 • Akuamarin Taşı: Genellikle bu taşın en güzel hali Rusya’da çıkarılmaktadır. Ancak Hindistan, Brezilya, Nijerya ve Pakistan’da da çıkarılmaktadır.
 • Safir: Genellikle Hindistan’da daha fazla bulunmaktadır.
 • Ay Taşı: Madagaskar, Sri Lanka, Burma, Brezilya, Amerika, Tanzanya, Meksika ve Almanya
 • Sitrin Taşı: Madagaskar, Rusya, Amerika, Brezilya, İspanya
 • Labradorit Taşı: Finlandiya, Norveç, Hindistan, Orta Amerika, Türkiye, Kanada, Madagaskar

Doğal Taşlar ve Özellikleri

Doğal taşlar nerede bulunur sorusu gibi doğal taşların özellikleri de merak konusudur. Geçmiş uygarlıklardan beri hayatın içerisinde yer alan doğal taşlar renkleri ve enerjileriyle varlığını korumaktadır. Kullanan kişiye yoğun enerjiler sunan doğal taşların bazı özellikleri şu şekildedir:

 • Kullanan kişiyi kötü enerjilerden korur.
 • İyi şansın ve talihin öncüsüdür.
 • Sinir ve ruha iyi gelir.
 • Sağlık sorunlarına iyi gelebilmektedir
 • Negatif enerjileri pozitif enerjilere çevirir.
 • Anksiyete, kaygı ve stres gibi istenmeyen duyguların giderilmesine yardımcı olur.

Doğal Taşlar Nerede Satılır?

Doğal taşlar nerede bulunur gibi doğal taşlar nerede satılır da farklı cevapları içermektedir. Doğal taşlar Türkiye’de de farklı satıcıların mağazasında yer almaktadır. Özellikle doğal taş satan firmalar ve kurumlardan doğal taş satın alabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Doğal taşlar nerede bulunur sorusu doğrultusunda merak edilen sorular da devreye girmektedir. Asırlardır günlük hayatta kullanılan doğal taşlar ile ilgili merak edilen sorular, taşın kullanım kalitesini arttırmaktadır. Bu kapsamda doğal taşlar ve doğal taşlar nerede bulunur hakkında sık sorulan birkaç soru:

Doğal Taş Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Doğal taşlar yapıları gereği kusurlu bir yapıdadır. Bu kusur ise kristal ve parçacık görüntüsüdür. Taşınızı inceleyerek kusurların varlığını görebilirsiniz. Sahte taşlarda ise herhangi bir kusur yoktur. Bu bilgiler doğrultusunda taşınızın gerçekliğini kolayca anlayabilirsiniz.

Deniz Kenarında Değerli Taş Bulunur Mu?

Özellikle Dumanlı Kuvars, Akit Taşı ve Küre Taşları deniz kenarında sık rastlanan taşlardandır. Bu taşlar aynı zamanda çok şifalıdır.

Opal Taşı Türkiye’de Nerede Bulunur?

Opal Taşına Erzurum, Kütahya, Bilecik, Eskişehir ve Afyon’da sık rastlanmaktadır.