Doğal Taş ile Banyoya Girilir Mi?

Doğal taş ile banyoya girilir mi? Bazı doğal taşlar, her koşulda üzerinizde taşıyabileceğiniz dayanıklılığa sahiptir. Fakat bazıları düşündüğünüz kadar dayanıklı olmayabilir. Özellikle de sudan kaynaklı aşınmalar, doğal taşın özüne önemli ölçüde zarar verebilir. Bu yazımızda sizlere doğal taş ile banyoya girilir mi sorusunun yanıtlarını vermek isteriz.

Doğal Taş ile Banyoya Girilir Mi? Sudan Zarar Görmeyen Taşlar

Söz konusu doğal taşlar olduğunda taşın formuna da dikkat etmek gerekiyor. Özellikle de aksesuar olarak üzerinizde taşımak istediğiniz taşla duşa girmeden önce bilgi sahibi olmanız önem taşıyor. Doğal taş ile banyoya girilir mi sorusuna taşın hangi gruba dahil olduğuna bakarak yanıt verebiliriz.

Bu yazımızda da özellikle popüler doğal taşların su ile olan etkileşimlerini paylaşacağız. Örneğin pembe kuvars gibi popüler taşlara nasıl bakmalısınız bunlardan bahsedeceğiz. Bazı doğal taşları suya koymak faydalı olurken bu durum bazıları için zararlı olabiliyor. Dolayısıyla sahip olduğunuz doğal taşa nasıl bakmanız gerektiği önem taşıyabiliyor.

İsterseniz banya yapmanızın herhangi bir sakınca yaratmadığı doğal taşlara yakından bakalım:

1- Pembe Kuvars ile Duşa Girilir Mi?

Diyelim ki sizin bir adet pembe kuvars 925 ayar gümüş yüzük aksesuarınız var. Bu durumda duşa girerken ve hatta elinizi suya sokarken dikkatli olmanız gerekli mi? Pembe kuvars, hali hazırda güzellik rutinlerinde tercih edilen oldukça zarif bir doğal taştır. Dolayısıyla pembe kuvars aksesuar ile banyoya girmenizde herhangi bir sakınca yoktur.

Hatta pembe kuvarsın enerjisini banyo suyunda kullanmanız da mümkündür. Fakat yine de pembe kuvars ile duş alırken şunlara dikkat etmenizi öneriyoruz:

  • Pembe kuvars her ne kadar temiz banyo suyu ile uyumlu bir taş olsa da bazı kimyasallar taşın yapısını bozabilir. Özellikle de banyonuzda kullanmayı tercih ettiğiniz banyo köpükleri, pembe kuvarsı yıpratabilir.
  • Ayrıca pembe kuvars aksesuarlar ile tuzlu suya çok fazla temas etmemeye çalışmalısınız. Doğal taşla denize girilir mi gibi sorulara ne yazık ki genellikle olumsuz yanıt verebiliyoruz.
  • Pembe kuvarsınız gümüş malzemeden üretilen bir aksesuar ise gümüşün kararmaması için de suyla olan temasına dikkat etmelisiniz.

Yukarıdaki bilgiler ışığında taşınız ile sakin bir banyo ritüeli hazırlayabilirsiniz. Banyo esnasında sakinleşmek adına mutlaka pembe kuvarsı tercih etmelisiniz.

2- Ay Taşı ile Duşa Girilir Mi?

Ay taşı da enerjisi yüksek doğal taşlar arasında yer alan hoş görünümlü bir taştır. Ayrıca ay taşı, evliliği ve üremeyi de simgelemesi ile bilinir. Doğal taş ile banyoya girilir mi sorusuna popüler olan ay taşı üzerinden de yanıt verebiliyoruz.

Ay taşı da tıpkı pembe kuvars gibi sakin banyo ritüellerinin olmazsa olmazıdır. Örneğin ay taşı 925 ayar gümüş kolye ile bile temiz bir banyo ritüeli hazırlayabilirsiniz. Fakat bu noktada da taşın doğrudan yoğun kimyasallar ile temas etmesini engellemelisiniz.

Ay taşının zarif görüntüsü, katı sabun ya da kimyasal banyo ürünleri sebebiyle bozulabilir. Dolayısıyla banyo ritüelinizi hazırlarken taşın korunaklı bir bölgede olmasına dikkat edebilirsiniz.

3- Sitrin Taşı ile Duşa Girilir Mi?

Bir diğer adı “para taşı” olan sitrin de suyla temasında herhangi bir sakınca olmayan taşlardan biridir. Yani doğal taş ile banyoya girilir mi sorusuna sitrin taşı özelinde olumlu yanıt vermemiz mümkündür.

Sitrin taşı, güzellik ritüellerinde pek tercih edilmese de yine de banyo suyunda kullanılabilir. Enerjisi bir hayli yüksek olan bu doğal taşın da enerjisinden banyoda faydalanmanız mümkündür. Örneğin sitrin (para taşı) 925 ayar gümüş bileklik ile banyoya girebilirsiniz.

Doğal Taş ile Banyoya Girilir Mi? Kriterler Nasıl Belirleniyor?

Doğal taş ile banyoya girilir mi sorusuna bazı taşlar açısından olumlu yanıt vermek mümkündür. Fakat sizin de tahmin edeceğiniz üzere her doğal taş, su ile temas için uygun yapıda değildir. Bu kısımda taşın sertlik derecesi ve yapısı devreye girmektedir.

Doğal taşların sertliğini ölçebilmede Mohs sertlik skalası adı verilen sistem uygulanır. Buna göre de suya girdiğinde bozulmayacak olan taşların 6 derece sertlikte olması gerekir. Fakat elbette bu skalada da bazı istisnalar olabilir. Bazı doğal taşlar sert yapıda olsalar dahi su ile temas için uygun olmayabilir.

Suya Girmeyen Doğal Taşlar Hangileri?

Her ne kadar popüler doğal taşların su ile temasında bir sorun olmasa da bazı doğal taşlar için bu geçerli değildir. Suya girmesi uygun görülmeyen doğal taşlar arasında özellikle şunlar yer alır:

Lal Taşı

Selenit Taşı

Malakit Taşı

Hematit Taşı

Angelit Taşı

Amazonit Taşı

Lepidolit Taşı

Krikozol Taşı

Bu listede yer alan taşlarla duşa girmemeniz gerekir. Ayrıca bu taş türleri ile kesinlikle denize ya da diğer tuzlu su kaynaklarına girmemeniz de önemle tavsiye edilir. Listemizde yer alan taşlardan biri olan amazonit taşı, aksesuar yapımında da sıkça tercih edilmektedir. Örneğin amazonit 925 ayar gümüş kolye gibi aksesuarlarınız varsa bunların su ile temasından kesinlikle kaçınmanız gerekecektir.

Sık Sorulan Sorular

Doğal taş ile banyoya girilir mi sorusundan yola çıkarak konu hakkında bilmeniz gerekenleri sizlere sunduk. Fakat yine de doğal taş ile banyoya girilir mi sorusu haricinde de merak edilenler vardır. Biz de doğal taşların su ile teması hakkında merak edilen diğer popüler sorulara da yanıt vermek isteriz.

Doğal Taşlarla Suya Girilir Mi?

Doğal taşlarla suya girmeniz söz konusu olabilir. Fakat hangi doğal taşın hangi suda zarar görmediğini bilmeniz de gerekir. Örneğin pek çok doğal taşın normal kullanma ya da içme suyu ile temas etmesinde bir sakınca yoktur. Fakat bazı taşlar normal suya alışkın iken tuzlu suda zarar görebilir. Bunun yanı sıra bazı taşların doğrudan her türlü su ile temas etmesi taşa zarar verebilir.

Hangi Doğal Taşlar Suya Değmemeli?

Aslında pek çok doğal taş su ile temasta sorun yaratmaz. Fakat sertlik bakımından istenilen oranda olmayan taşların su ile temasından kaçınmak gerekir. Bu taşlar arasında da özellikle malakit, selenit, amazonit ve lal taşı gibi doğal taşlar yer almaktadır.

Ametist ile Duşa Girilir Mi?

Ametist taşı da tıpkı pembe kuvars ya da sitrin taşı gibi banyo ritüellerinde kullanılabilir. Ametist taşı ile temiz bir banyo suyunda taşın enerjisinden faydalanmanız oldukça mümkündür.

Doğal Taşlar Sudan Etkilenir Mi?

Bazı doğal taşların tuzlu su arındırması ile aktive edildiği bilinir. Yani her doğal taşın tuzlu sudan etkilenmesi söz konusu değildir. Hatta taşı aktive etmek yani enerjisini açığa çıkartmak için de tuzlu su kullanılabilir. Fakat su ile temas ettirmek istediğiniz taşı ilk önce araştırmanız ve bunun ardından banya ritüellerine dahil etmeniz gerekmektedir.

Banyoda Hangi Taş Kullanılır?

Banyoda kullanılan taşların arasınbda pembe kuvars ve ametist en fazla öne çıkanlardır. Bu iki doğal taşı da dilediğiniz her zaman banyo ritüellerinde kullanabilirsiniz. Fakat taşların doğal yapısını bozmamak adına kimyasal ile temas etmesini de engellemeniz şarttır.