Şifa Kaynağı Doğal Taş Çeşitleri ve Özellikleri

Doğal taş çeşitleri, doğal taş sevenlerin ve enerjinin gücüne inan kişilerin en büyük ilgisini oluşturmaktadır. Geçmişten bu yana çeşitli alanlarda enerji dengeleme ve pozitif hisler için kullanılan doğal taş çeşitleri günümüzde de varlığını sürdürmektedir. Kullanım sıklığını her geçen gün arttıran doğal taşlar, etkileriyle bugün bile kendinden sıkça söz ettirmektedir.

En Etkili Doğal Taş Çeşitleri ve İsimleri Nelerdir?

Doğal taşlar isimleri ve etkileriyle birçok kişide aşinalık oluşturmaktadır. Geçmiş uygarlıklardan bu yana pozitif enerjileri davet etmek adına kullanılan doğal taşlar, olumlu frekansların öncüsü niteliğindedir. Bundan dolayı da doğal taş çeşitleri, farklı noktalarda kişileri desteklemektedir. Örneğin bir taş aşk enerjisindeyken bir diğer taş ise para enerjisinde çalışmaktadır. Bu kapsamda en bilinen doğal taş çeşitleri şunları içermektedir:

DOĞAL TAŞLAR

 

Pembe Kuvars

Ay Taşı

Amazonit

Labradorit

Akuamarin

Lapis Lazuli

Ametist

Sitrin

Kalsedon

Kaplan Gözü

1 – Pembe Kuvars

Pembe Kuvars için aşk taşı ve aşk mıknatısı ifadesi de kullanılmaktadır. Gerçek aşkın saf enerjisini taşıyan Pembe Kuvars, özgüvenin de betimleyicisidir. Öz sevgi, karşılıklı ilişkiler ve sadakat noktasında frekans yükselten Pembe Kuvars 925 ayar gümüş kolye burada şifalı enerjisiyle kendinden sıkça söz ettirmektedir.

2 – Ay Taşı

Tanrıça enerjisiyle özdeşleştirilen Ay Taşı, dişil enerjinin öncü taşlarındandır. Feminen enerjiye sahip olan bu taş özellikle evliliklerdeki derin bağlar için kullanılmaktadır. Güçlü bir şifacı olan Ay Taşı 925 ayar gümüş bileklik, yaydığı enerjilerle kişilere dinginlik sağlamaktadır. Bu taş aynı zamanda kadın sağlığında da olumlu etkiler göstermektedir.

 • Regl düzensizliği
 • Menopoz
 • Yıldız düşüklüğü
 • Dişil enerji dengesi için Ay Taşının kusursuz etkilerinden yararlanabilirsiniz.

3 – Amazonit

Adını Amazon nehrinden alan ancak Amazon deltasında yer almayan bu taş, mavi rengiyle kendine hayran bırakmaktadır. Sakinlik ve dinginlik enerjisi çalıştıran Amazonit 925 ayar gümüş küpe, stresi önleyici boyuttadır. Gündelik hayatın yorucu karmaşasında içsel huzur ve zihin berraklığı sağlayan Amazonit taşı ile kaygılarınızdan kurtulabilirsiniz.

4 – Labradorit

Labradorit taşının benzersiz canlı görüntüsü görenlerde hayranlık bırakmaktadır. Dönüşüm taşı olarak da adlandırılan bu yaldızlı taş, aura ve çakra dengelemesinde kullanılmaktadır. Yüksek bilinç düzeyine erişmede etkili olan Labradorit 925 ayar gümüş yüzük, negatif enerjileri doğrudan uzaklaştırmaktadır.

5 – Akuamarin

Eski zamanlarda denizcilerin taşı olarak adlandırılan Akuamarin taşı, zihin berraklığı için bir numaralı şifacıdır. Duyguları dengelemek için en ideal taşlardan biri olan bu taş, iletişimi de güçlendirmektedir. Özellikle seyahat hatta deniz seyahatlerinde kişileri koruduğuna inanılan Akuamarin 925 ayar gümüş kolye, mutlu bir evlilik için de tercih edilmektedir.

6 – Lapis Lazuli

Lacivert taşı olarak da bilinen Lapis Lazuli taşı Antik Mısır’dan bu yana kullanılan en değerli taşlar içerisindedir. Kemikleri kuvvetlendirdiğine inanılan Lapis Lazuli 925 ayar gümüş bileklik, psişik saldırılara karşı da güçlü bir kalkan oluşturmaktadır. Derin düşünceyi geliştiren bu taş, fikirlere netlik de sağlamaktadır. Küçük çocukları solunum yolu rahatsızlıklarından koruduğuna inanılan bu taş her yaşta yaygın olarak kullanılmaktadır.

7 – Ametist

En güçlü doğal taş denildiğinde Ametist taşı, şifalı enerjisiyle ilk sırada yer almaktadır. Mor renkli olan Ametist taşı, Mitolojik kaynaklarda da yer almaktadır. Kişiyi bağımlılıklarından arındıran, bilgelikle ilişkilendirilen Ametist 925 ayar gümüş küpe, pozitif etkinin en güçlü halini sunmaktadır. Bu taş bulunduğu alandaki negatif enerjiyi direkt olarak pozitif enerjiye çevirmesiyle bilinir. İletişimle ilişkilendirilen Ametist taşı, duygusal açıdan da dengeleyicidir.

8 – Sitrin

Tüccar taşı şeklinde adlandırılan bu sarı taş, para enerjisini barındıran şifa taşlarındandır. Bolluk ve bereketle doğrudan ilişkilendirilen Sitrin 925 ayar gümüş yüzük, maddi gücü yükseltmektedir. Var olan işte güçlenmeyi, mevki sahibi olmayı destekleyen Sitrin taşı, nazara karşı da etkilidir. Yaşam enerjisi ve mutlulukla temellendirilen Sitrin, başarının da ana taşları içerisindedir.

9 – Kalsedon

Parlaklığı ile göz kamaştıran Kalsedon taşı, mantığı ön plana çıkarmaktadır. Dürtü kontrolünü sağlayan Kalsedon 925 ayar gümüş kolye, melankoliyi de mutluluğa çevirmektedir. Duyguları dengelemede oldukça etkili olan Kalsedon taşı, hafızayı güçlendirmektedir. Demans gibi rahatsızlıklara karşı koruyucu etkiler sunduğuna inanılan Kalsedon, şifası güçlü bir taştır.

10 – Kaplan Gözü

Cesaret denildiğinde akla gelen Kaplan Gözü taşı, denge, özgüven ve sezgilerde de etkilidir. İç ve dış huzuru destekleyerek motivasyonu arttıran Kaplan Gözü 925 ayar gümüş küpe, kötü duyguları de engellemektedir. Kıskançlık, endişe, stres gibi faktörleri önleyen Kaplan Gözü taşı, doğal taş takı içerisinde de ayrıcalıklı yere sahiptir.

Doğal Taşlar ve Faydaları Nelerdir?

Doğal taş çeşitleri esasında faydaları için kullanılmaktadır. Enerjileriyle birbirinden ayrılan doğal taş çeşitleri genellikle benzer özelliklerinden dolayı tercih edilmektedir. Doğal taş çeşitleri, geçmiş yaşamdan bu yana olumlu duyguları geliştirmek için kullanılmıştır. Olumlu duyguların geliştirilmesi dışında doğal taş çeşitleri ve faydaları şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Doğal taş çeşitleri duyguları dengeler.
 • Doğal taşlar sakinlik ve huzur sağlar.
 • Doğal taş çeşitleri fizyolojik sağlıkta da olumlu etkiler sunabilmektedir.
 • Doğal taşlar kişilerin zihin berraklığını sağlar.
 • Bu taşlar bolluk ve bereket enerjisini aktifleştirir.

Yeni Başlayanlar İçin Doğal Taşlar Nasıl Seçilmeli?

Yeni başlayanlar için doğal taş çeşitleri kafa karıştırıcı gelebilmektedir. Hangi taşın neye iyi geldiğini anlamak veya neden kullanıldığını çözmek kişileri zorlayabilmektedir. Bu taşlar olumlu enerjiler sağlasa da doğal taş çeşitleri frekans noktasında değişiklik göstermektedir. Burada yeni başlayanlar için taş seçmede birçok yöntem bulunmaktadır. Yeni başlayanlar için taş seçme rehberi şu şekildedir:

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN DOĞAL TAŞ ÇEŞİTLERİ NASIL SEÇİLMELİ?

 

Doğal taş çeşitleri araştırması yaparak ihtiyaç duyduğunuz taşı seçebilirsiniz. Kristal taş dışında gümüş doğal taş takı şeklinde de seçebilirsiniz.

Gözlerinizi kapattığınızda sizi kendine çeken taşı seçerek, taşlara başlayabilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuz frekansı sağlayan doğal taş çeşitleri, hiçbir şey yapmasanız da size kendini belli edebilmektedir.

En Güçlü Doğal Taş Çeşitleri Hangileridir?

En güçlü doğal taş çeşitleri içerisinde en çok bilineni Ametist olmaktadır. Güçlü bir şifacı olan bu taş, herkesçe kullanılabilmektedir. Ametist taşı dışında en güçlü doğal taş çeşitleri şunları içermektedir:

 • Ay Taşı
 • Sitrin
 • Kaplan Gözü
 • Pembe Kuvars
 • Lapis Lazuli

Sık Sorulan Sorular

Doğal taş çeşitleri herkesin ilgisini çeken türlerdendir. Genellikle spiritüellikle ilişkilendirilen doğal taş çeşitleri, asırlardır merak konusu içerisindedir. Bu doğrultuda doğal taşlar hakkında sık sorulmuş sorular şu şekildedir:

Doğal Taş Çeşitleri Nelerdir?

Doğal taş çeşitleri denildiğinde akla ilk gelenler aksesuar dünyasında kullanılanlardır. Bu taşları ise Ametist, Akuamarin, Labradorit oluşturmaktadır.

Kaç Tane Doğal Taş Türü Var?

Dünya genelinde yaklaşık 2000 çeşit mineral bulunduğu bilinir. Bu minerallerin 100 ila 200 çeşidi de doğal taşları içermektedir.

En İyi Doğal Taş Hangisi?

Mohs skalasında değeri 10 olan elmas, en dayanıklı kristaller içerisinde yer almaktadır.

Nazar İçin Doğal Taş Hangisi?

Nazar için en güçlü doğal taş Kaplan Gözü, Ametist, Pembe Kuvars ve Sitrin şeklindedir. Bu taşlar nazara ve kötü enerjiye karşı güçlü bir kalkan oluşturmaktadır.