10 Adımda Doğal Taş Arındırma Nasıl Yapılır?

Doğal taş arındırma özellikle doğal taş kullanan kişilerin enerji döngüsünü devamlı kılmak adına sık merak ettikleri uygulamalardandır. Asırlardır hayatın içerisinde çeşitli amaçlar doğrultusunda kullanılan doğal taşlar sık kullanıldığında topladıkları enerjilerden arındırılmalıdır. Peki doğal taş arındırma yöntemleri nelerdir?

Doğal Taş Arındırma Yöntemleri!

Doğal taşlar özellikle takı olarak kullanıldığında vücudun enerjisine alışmaktadır. Bundan dolayı da kullanılan doğal taşların belirli aralıklarla arındırılması gerekmektedir. Her taşın sertlik yapısı ve özellikleri değişik olduğundan doğal taş arındırma yöntemleri de bu kapsamda seçeneklere ayrılmaktadır. Sırasıyla doğal taş arındırma yöntemleri:

1 – Akuamarin Doğal Taş Arındırma Yöntemleri

Eşsiz su mavisi rengiyle görenlerde hayranlık uyandıran bu enerjisi yoğun taşın arındırılmasında birçok yöntem kullanılmaktadır. Sertlik derecesi 7’nin üzerinde olan bu taşın temizliğinde su ve toprak kullanılabilmektedir. Akan suyun altına tutmak veya toprağa gömmek dışında Akuamarin 925 ayar gümüş kolye gibi aksesuar ürünlerini şu yöntemlerle de arındırabilirsiniz:

Daha büyük bir doğal taşın yanında 24 saat bekletmek.

1-2 dakika boyunca görselleştirme.

1 dakika boyunca tütsüleme.

5-10 dakika boyunca ses yöntemiyle arındırma.

2 – Ay Taşı Arındırma Yöntemleri

Aşk ve evlilik bağlarında sıklıkla tercih edilen Ay Taşı ve Ay Taşı 925 ayar gümüş ayarlanabilir yüzük farklı arındırma yöntemlerini içermektedir. Naif ve sertliği 7’nin altında olan bu taş suyla temas ettirilmemelidir. Akan suyun altına tutmak bu taşın yapısını bozabilecek düzeydedir. Bunun dışında Ay Taşı için kullanabileceğiniz doğal taş arındırma yöntemleri şunlardır:

 • Toprakta 24 saat bekletmek.
 • Enerjisi güçlü olan daha büyük bir doğal taşın yanında 24 saat bekletmek.
 • 1 dakika boyunca tuzlu suda bekletmek.
 • Tütsülemek.

3 – Amazonit Arındırma Yöntemleri

İsmini Amazon nehrinden alan Amazonit taşı ve Amazonit 925 ayar gümüş bileklik eşsiz berrak görünümüyle ön plandadır. Sertliği 6- 6.5 civarında olan Amazonit taşının arındırılma yöntemlerinden birkaçı şu şekildedir:

Tütsü

Akan suyun altında 1- 2 dakika bekletmek.

Daha büyük taşın yanında bekletmek.

4 – Ametist Taşı Arındırma Yöntemleri

Eşsiz mor rengiyle kişileri büyüleyen bu şifalı taş enerjisiyle harikalar yaratmaktadır. Şifalı taşlar arasında yer alan Ametistin sertlik derecesi 7’dir. Bundan dolayı da bu taş için en uygun arındırma yöntemi toprağa gömmektir. Fakat bunun dışında uygulanabilecek doğal taş arındırma yöntemleri şu şekildedir:

 • Taşınız veya Ametist 925 ayar gümüş küpe kristal yapıda ise temiz suda bekletebilirsiniz.
 • Bunun dışında 30 dakika boyunca güneş ışığına tutmak da taşın enerjisini temizleyecektir.

5 – Kalsedon Arındırma Yöntemi

Kuvars ailesi içerisinde mumsu parlaklığa sahip olan Kalsedon ve Kalsedon 925 ayar gümüş kolye, 7 civarında sertliktedir. Türkiye’de Eskişehir’de de çıkarılan bu taşın arındırılmasında kullanılacak yöntemler de şunlardır:

Tütsülemek.

Akan suyun altına tutarak veya su içerisinde 24 saat bekleterek temizleme.

Tuz lambası yanında 24 saat bekletme.

6 – Kaplan Gözü Doğal Taş Arındırma Yöntemi

Cesaret ve bağımsızlıkla bağlaştırılmış olan Kaplan Gözü ve Kaplan Gözü 925 ayar gümüş ayarlanabilir yüzük, kahverengi rengiyle göz büyülemektedir. Kuvars ailesine ait olan Kaplan Gözü taşının sertliği ise 7’nin altındadır. Bundan dolayı da Kaplan Gözü doğal taş arındırma yöntemi olarak şunlar kullanılmaktadır:

 • Akan suyun altında 5 dakika bekletmek.
 • Tütsü yardımı ile 30 saniye boyunca tütsülemek.
 • Kuru toprağa 24 saat gömmek.
 • Güneş ışığında bekletmek.
 • Tuz lambası veya Ametist gibi şifalı taşların yanında bekletmek.

7 – Labradorit Arındırma Yöntemleri

Mavi, kahverengi ve yeşil rengiyle yanar dönerli bir görüntü sunan Labradorit taşı ve Labradorit 925 ayar gümüş bileklik pek sert bir taş değildir. 7’nin altındaki sertlik derecesine sahip olan bu  taş için kullanılan doğal taş arındırma yöntemleri ise şunlardır:

Tütsü ile enerjilerden temizleme.

Mum ışığında bekleterek temizleme.

Selenit veya tuz lambası yanında bekletme.

8 – Lapis Lazuli Doğal Taş Arındırma Yöntemleri

Koyu lacivert rengi üzerinde sarı piritleriyle şıklık sunan Lapis Lazuli 925 ayar gümüş kolye, suyla temizlenmemelidir. Taşın matlaşmasına neden olan bu doğal taş arındırma yöntemi dışında Lapis Lazuli taşını şu yöntemlerle temizleyebilirsiniz:

 • Güneş ışığında bekletmek.
 • Tütsülemek.
 • Ses ile arındırma.
 • Görüntü yansıtması.
 • Daha büyük ve şifalı taşların yanında bekletmek.

9 – Sitrin (Para Taşı) Arındırma Yöntemleri

Tüccar taşı olarak da bilinen Sitrin taşı, bolluğun ve paranın temsilcisidir. Geçmiş uygarlıklarda bile para akışının sağlıklı olması adına tercih edilen Sitrin taşı günümüzde Sitrin 925 ayar gümüş ayarlanabilir yüzük yapısında kullanılmaktadır. Sitrin doğal taş arındırma yöntemi ise oldukça ilginçtir.

Çünkü Sitrin taşının temizlenmeye ihtiyacı yoktur. Negatif enerjiyi pozitife çeviren bu değerli taş negatif enerjiyi de bünyesinde toplamaz. Kendi kendini temizleyen Sitrin taşının kuvars türleri ile kullanılması etkisini de arttırmaktadır.

10 – Pembe Kuvars Arındırma Yöntemi

Sevgi ve bağ denildiğinde akla öncelikli gelen Pembe Kuvars ve Pembe Kuvars 925 ayar gümüş bileklik, pembe görüntüsüyle şıklığı sağlamaktadır. Aşk mıknatısı olan Pembe Kuvars doğal taş arındırma yöntemleri ise şunlardır:

 • Bir gece toprağa gömmek.
 • Akan suda tutmak.
 • Tütsülemek.
 • Ametist yanında bırakmak.

Burada sadece taşınızı kimyasalla temas ettirmemeye özen göstermelisiniz. Kimyasalla temas eden taşların enerjisi değişebildiği gibi yapısı da değişebilmektedir. Bu sebepten ötürü doğal taş arındırma denildiğinde kimyasaldan ve nemli alanlardan uzak durulmalıdır.

Sık Sorulan Sorular

Doğal taş arındırma ve doğal taşlar hakkında merak edilen sorular asırlardır kişilerin ilgisini çekmektedir. Geçmiş uygarlıklarda bile kullanılmış olan doğal taşlar hakkında merak edilen birkaç soru şu şekildedir:

Doğal Taş En Kolay Nasıl Arındırılır?

Taşınızın yapısına göre taşı suyun altına tutmak ve tütsülemek en kolay doğal taş arındırma yöntemleri içerisindedir.

Doğal Taş Aldıktan Sonra Ne Yapılmalı?

Doğal taşı satın aldıktan hemen sonra taşa uygun temizleme yöntemleri ile temizlenmesi önerilmektedir.

Doğal Taş Arındırma İçin Hangi Tütsü Kullanılmalı?

Doğal taş arındırma için adaçayı tütsüsü yoğun olarak kullanılmaktadır.

Doğal Taş ile Duş Alınır Mı?

Üzerinizden çıkarmadığınız doğal taşınızı, taşınızın yapısına uygunsa duşta da takabilirsiniz.