Doğal Taşlar Değerli Taşlar Mıdır? İşte, Cevabı!

Değerli taşlar, geçmiş uygarlıklardan bu yana yaşamın çeşitli alanlarında yoğun kullanım imkânı bulmuştur. Elbette değerli taşın bu denli bilinir olmasında bu taşların doğallığı da söz konusu olmaktadır. Genel çapta çoğu doğal taş, değerli taş olarak bilinse de bazı taşlar işlem sonucu değerli kılınmaktadır. Bundan dolayı da yoğun bir merak uyandıran doğal taşlar değerli taşlar mıdır sorusunun cevabını şu şekilde açıklayabiliriz!

Doğal Taşlar Nedir?

Öncelikle doğal taşların, doğada kendiliğinden var olduğu bilinmelidir. Yüzyıllar boyunca yerkabuğundaki çevresel faktör etkisiyle meydana gelen oluşumlara doğal taş denilmektedir. Bu taşlara insan müdahalesi bulunmamaktadır. Bu özellikteki doğal taşları benzersiz kılan birçok etki daha bulunmaktadır.

Doğal Taşlar Nasıl Oluşur?

Doğal taşlar estetik görüntünün yanında şifalı etkileri de ön plana çıkarmaktadır. Bulunulan ortama ve kullanan kişiye pozitiflik katan doğal taşlar, bu etkilerinden dolayı dekor amaçlı da kullanılmaktadır. En eski inşaat ve ziynet malzemesi olarak da bilinen doğal taşlar mimarinin ve sanatın temelini oluşturmaktadır. Bu taşların oluşumunda ise yüksek basınç ve ısı birleşimi büyük paya sahiptir.

Doğal taşların her biri milyonlarca yıllık süreçte meydana gelmektedir. Mineral buluşması kayaçları, kayaçlar da doğal taşları oluşturmuştur. Tabii ki her taşın oluşumunda farklı faktörler olsa da oluşum sürecini etkileyen bazı etkenler şu şekildedir:

 • Magmatik hareketler
 • Deniz kuruması
 • Oksitlenme
 • Nem
 • Sıcak- soğuk tepkimesi

El değmeden kendiliğinden oluşan bu doğal taşlar bir noktada değerli taşlar kategorisinde de ele alınmaktadır. Söz konusu çıkarılması zor veya nadir bulunan doğal taşlar olduğunda çoğunlukla değerli taş kategorisinde de ele alınabilmektedir.

Doğal Taşlar ve Değerli Taşlar Aynı Şey Midir?

Doğal taşlar ve değerli taşlar aynı şey midir özellikle doğal taşa ilgi duyan kişilerin merakındadır. Yüzyıllık bir süreçte oluşan doğal taşlar, el değmediğinden ve tamamen doğal kayaçlardan meydana geldiği için değerine değer katmaktadır.

Değerli taşlar denildiğinde akıllara ilk zümrüt, pırlanta veya altın gelse de değerli doğal taşların birçok türü vardır. İşlem görmüş doğal taşların dışında kristal yapısıyla da en değerli taşlar arasında yer alan birden fazla doğal taş vardır.

Değerli Taşlar Kataloğu Hangi Taşları İçerir?

Değerli taşlar kataloğuna bakıldığında birçok doğal taşla karşılaşılabilmektedir. Bu taşlar başkalaşım veya magmatik türlerde olabilmektedir. Her birinin değeri paha biçilemez olan değerli taşlardan birkaçı şunlardır:

DEĞERLİ TAŞLAR

 

Afganit Taşı

Kan Taşı

Akuamarin

İnci

Amazonit

Kaplan Gözü

Ametist

Mercan

Ay Taşı

Lapis Lazuli

Beril

Labradorit

Florit

Pembe Kuvars

Safir

Selenit

Sitrin

Obsidyen

Sedef

Malakit

Özellikle aksesuar dünyasının vazgeçilmez unsurlarından olan doğal taşlar, takılarda sıkça kullanılmaktadır. Pembe Kuvars 925 ayar gümüş kolye türlerinde kişilerin yaşamında yer edinen değerli doğal taşlar kalıcılığını devam ettirmektedir.

Değerli Taş Takı Ürünleri Nelerdir?

Günümüzde değerli taşlardan daha çok aksesuar piyasasında yararlanılmaktadır. Doğal taşların kendiliğinden albenili yapısı ve etkileri, bu taşların kullanımını yaygınlaştırmıştır. Kristal yapılı olan taşların taşınması zor olabileceği için değerli taşlar aksesuarlarla buluşturulmuştur. Bu kapsamda kullanılabilecek birkaç doğal değerli taşlı ürün şu şekildedir:

Türkiye’deki Değerli Taşlar Hangileridir?

Coğrafi konum göz önüne alındığında ülkemiz verimli topraklara sahiptir. Dört mevsimin yaşanıyor olması, toprak çeşitliliği ve su kaynakları ülkemizdeki değerli taş yataklarını da beslemektedir. Bu doğrultuda Türkiye’de yer alan değerli taşlar listesi şu şekildedir:

 • Akik
 • Oltu
 • Aktinolit
 • Ametist
 • Jade
 • Aragonit
 • Apatit
 • Beril grubu
 • Azurit
 • Florit
 • Granat
 • Kuvars
 • Malahit
 • Opal
 • Manyezit
 • Turmalin
 • Topaz
 • Lüle Taşı
 • Feldspat
 • Obsidyen

Ametist 925 ayar gümüş küpe formuna dönüştürülerek kişilere sunulan bu taşlar ülkemizde geniş paya sahiptir. Ticaret ve popülerlik noktasında da büyük katkı sağlayan bu değerli taşlar ülkemizin çeşitli yerlerinde çıkarılmaktadır.

En Değerli Taş Sıralaması Nasıldır?

En değerli taşlar içerisinde elmas, yakut ve zümrüt akıllara öncelikli olarak gelmektedir. Değerli taşların en önemli özellikleri arasında kristal yapısı, ışık geçirgenliği ve ışığı yansıtmaları yer almaktadır. Bu yüzden de değerli taşlardan bazılarına ışık altında bakıldığında renk oyunu gözlemlenebilmektedir.

Sertlik derecesi 7 ve üstünde olan doğal taşlar değerli olarak kabul edilir. Bu kapsamda MTA Genel Müdürlüğüne göre maliyeti değerlendirildiğinde den değerli taşlar şunlardır:

 1. Elmas
 2. Zümrüt
 3. Yakut
 4. Safir
 5. Aleksandrit
 6. Kedi Gözü
 7. Krizolit
 8. Golden
 9. Akuamarin
 10. Morganit

Yarı Değerli Taşlar Hangileridir?

Yarı değerli taşlar süs taşları şeklinde de anılmaktadır. Dört değerli taş dışındaki taşlara verilen isim de yarı değerli taştır. Yabancı kaynaklarda Gemstone olarak da geçen yarı değerli taşlar, doğal taşlar olarak da tanımlanan taş grubudur. Şifacı ve etkileriyle hayran bırakan yarı değerli taşlar şunlardır:

YARI DEĞERLİ TAŞLAR

 

Akuamarin

Turmalin

Ametist

Kehribar

Kaplan Gözü

Ay Taşı

Akik

Peridot

Doğada Bulunan Değerli Taşlar ve Fiyatları!

Doğada kendiliğinden bulunan taşlar maliyet açısından oldukça yüksek fiyatlara sahiptir. Her taşın yapısına ve özelliğine göre fiyatı değişen bu taşlarda sabit fiyat söylemek pek mümkün değildir. Ancak bu taşların işlem görmesi veya Akuamarin bileklik yapısına dönüştürülmesi fiyatını düşürebilmektedir.

Gramaj açısından küçültülen taşların fiyatı da azalabilmektedir. Kaliteli materyallerle desteklenen bu ürünlerde satıcıların belirledikleri fiyatlara birçok faktör dahildir. Örneğin el işçiliği, A kalite taşlar ve 925 ayar gümüş kullanımı aksesuarların fiyatını etkilemektedir.

Sık Sorulan Sorular

Söz konusu değerli doğal taş olduğunda kişilerin aklında beliren birkaç şema bulunmaktadır. Bu taşların isimleri veya yapıları hakkında az çok bilgi sahibi olunsa da merak edilen sorular bir hayli fazladır. Bu kapsamda sık sorulan sorulardan birkaçı şöyledir:

En Değerli Taşlar Nelerdir?

En değerli taş arasında zümrüt, yakut, kedi gözü ve birkaç doğal taş bulunmaktadır.

4 Değerli Taş Nedir?

Dört değerli taşı elmas, safir, yakut ve zümrüt oluşturmaktadır.

En Güçlü Doğal Taş Nedir?

En güçlü doğal taş denildiğinde akla ilk gelen safirdir. Safirden sonra ise elmas gelmektedir.

Safir Mi Pahalı Pırlanta Mı?

Safir dünyanın en değerli taşları arasında yer almaktadır. Bundan dolayı da fiyatı diğerlerine nazaran daha yüksektir.