Burçlar ve Grupları Hakkında En Merak Ettikleriniz!

Burçlar ve grupları özellikle astroloji ile ilgilenenler tarafından odlukça merak edilir. 12 burç sıralaması baz alındığında her burcun ait olduğu ve özelliklerini taşıdığı bir grup bulunmaktadır. Burç grupları astrolojide burçların ortak özelliklerine göre gruplandırdığında 4 temel gruba bölmek mümkündür.

Doğada bulunan ve doğayı şekillendiren 4 büyük elementin burçlar ve grupları sınıflandırmasında da önemli rol aldıklarını söylemek mümkün. Ayrıca burçların sembolleri ve etki alanları olduğu gibi bulundukları ve etkilendikleri elementlerde oldukça etkilidir.

Burçlar ve Grupları Nelerdir?

Doğduğunuz andan itibaren evrenin enerjisine dahil olur ve doğadaki 4 büyük elementin gücüne

Göre karakteriniz şekillenir. Elbette ki doğduğunuz gün ve ay olarak burcunuzun hangi elemente dahil olduğunu ve bunun etkilerini bilmek sizi daha bilinçli hale getirebilir. İşte 4 büyük element ve etkiledikleri burçlar.

1 -Ateş Grubu Burçlar ve Grupları Nelerdir?

Ateş elementi burçları genel olarak liderlik ruhu taşıyan kişilerdir. Dışadönük yapıları sayesinde çevresi tarafından hep aranılan kişilerdir. Ateş grubu burçları nelerdir işte cevabı!

Ateş Grubu Burçları ve Sembolleri

Aslan

 

Semboldeki şeklin kirli kanın pompalandığı ve temiz kanın girdiği yeri temsil ettiği söylenir.

 

Yay

 

Sembolü ok ve yaydır

Koç

 

Koç boynuzunu andıran “vita”

 

 •  Aslan Burcu: En yüksek özgüvene sahip burçlardan biridir. Burçlar ve grupları arasında ateş grubunun çevresi tarafından en burnu havada tipi olarak anılan burçlarıdır. Otoriter kişilikleri sayesinde lider ruhları ön plana çıkar ve yönetme becerileri oldukça yüksektir. Bu özelliklerin yanı sıra cömert karakterleri de ön plandadır.

 Burçlar ve grupları arasında aslan burçlarının en seveceği ve beğenerek takacakları aksesuar hiç şüphesiz sitrin (para taşı) 925 ayar gümüş kolye olacaktır.  Sitrin taşının bereket enerjisine oldukça inanan aslan burçları bu kolye sayesinde hayatlarına enerji ve bereketi çekerler.

 •  Yay Burcu insanlarının hayata karşı pozitif duruşları vardır. Burçlar ve grupları arasında ateş burcu grubundan olan yay burçlarının da liderlik özellikleri oldukça ön plandadır. En önemli özelliklerinden bir diğeri de doğa ile iç içe oluşları ve doğa aşıkları olmalarıdır.  Doğaya karşı olan bu aşkları onları doğal taşların enerjisine de inanmalarını sağlamıştır.

Yay burcu insanları hayat enerjilerinden dolayı negatif enerjiye tahammül edemezler. Bu sebeple ametist 925 ayar gümüş bileklik gibi aksesuarlarla hayatlarına pozitif enerjiyi çekerler. Ayrıca özgürlüklerine oldukça düşkündürler ve kısıtlanmaya asla gelemezler.

 •  Koç Burcu burçlar ve grupları arasında ateş grubunda ve en enerjik buçlar arasındadır. Astrolojinin ilk burcudur. Oldukça cesaretli burçlar arasında sayılabilirler. Hedef odaklıdırlar ve kafalarına koyduklarını yapmak için her yolu denerler.

İnsanları yönlendirmeyi severler bu özellikleri ateş grubuna ait liderlik ruhundan gelmektedir. Onları doğal taşlardan yapılmış akuamarin 925 ayar gümüş yüzük oldukça mutlu edecektir. Çünkü bu taşın etkisi cesaret ve yeni başlangıçlarda teşvik etmektir.

2 – Toprak Grubu Burçları Nelerdir?

Toprak elementi burç kuşağında bulunan üç burç oğlak, başak ve boğa burçlarıdır. Sakin ve sabırlı yapıda olan bu burçların en temel özellikleri detaylara önem vermeleridir. Hayata sıkı sıkıya bağlıdırlar ve düzene, temizliğe oldukça önem verirler.

Oğlak, başak ve boğa burçlar ve grupları incelendiğinde birçok ortak özellik altında toparlandığını söylemek mümkündür. Kolay kolay risk almak istemezler. Sağlamcı burçlardır. Tek tek incelemek gerekirse şunları söylemek mümkün:

 • Başak Burcu duyguları ile değil daha çok akılları ile hareket ederler. Onlar için mantık ön plandadır. Burçlar ve grupları arasında toprak elementi burçları daha mantıkçıdırlar. Analiz özellikleri ön plandadır.  En çok titizlikleri ile bilinen başak burçları her konuyu ince eleyip sık dokurlar. İşlerini her zaman sağlam adımlarla yapmaya özen gösterirler.
 • Oğlak Burçları hırslı yapıları ön plandadır. Her şeyi akılcı düşünür ve karar verirler. Her şeyi daha çok mantıklarına oturtmak istedikleri için çevreleri tarafından soğuk kişiler olarak bilinirler. Yaptıkları her işi titizlikle yapar ve doğru karar vermeye özen gösterirler.

Her istediklerini almak için uğraşırlar. Oldukça hırslı yapıları kimi zaman onlara zarar verebilmektedir.Kaplan gözü 925 ayar gümüş bileklik onlar için biçilmiş kaftandır. Bu taş onlara cesaret verir.

 • Boğa Burçları oldukça güvenilir ve inatçı yapılarıyla bilinirler. Özellikle rahatlarına düşkün kişilikleri ile ertelemeyi sever ve üşengeç olarak bilinirler. İnatçı olmaları onların bazı konularda daha esnek yapıya sahip olmalarını sağlamıştır. Ateş burçlar ve grupları arasında boğa burçlarını en çok mutlu edecek ve enerjilerini yükseltecek taşlardan biri de pembe kuvarstır.

3 – Hava Grubu Burçları Nelerdir?

İkizler, terazi ve kova burçlarını içine alan hava grubu genel özellikleri insan ilişkilerinde ve iletişim güçlerinde güçlü olmalarıdır. Geniş bir arkadaş çevreleri vardır. Hava elementi burçlar ve grupları genel özellikleri dışında tek tek de belirgin özellikleri vardır.

 • İkizler Burcu: burçlar ve grupları içerisinde kararsızlıkları ve aynı anda birden fazla duyguyu yaşamaları ile bilinen burçların başında gelir. İnsanlar tarafından tutarsız olarak anılabilirler. Sosyalleşmeyi ve konuşmayı oldukça severler.
 • Terazi Burcu: Terazi burcu kişiler genellikle diplomatik işlerde çok başarılı olurlar ve bu yönleriyle bilinirler. Para kazanmayı ve paralarını lükste kullanmayı severler. Burçlar ve grupları arasında paraya en düşkün burçlar arasında yerini alabilir. Ayrıca terazi burçları sitrin taşı 925 ayar küpe ile istedikleri bereketi hayatlarına çekme konusunda oldukça başarılıdırlar.
 • Kova Burcu: En belirgin özellikleri çevredeki kişilerin kendileri hakkında ne söylediklerini çok umursamamalarıdır. Hava elementi burçlar ve grupları arasında olaylara en objektif bakan burçlardır. Kova burçlarının tarafsızlığı her zaman taktir toplamaktadır. En güçlü özelliklerinden biri olayları iyi sorgulamalarıdır.

4 – Su Grubu Burçları Özellikleri Nelerdir?

Su grubu burçlar ve grupları arasında en çok merak edilen ve araştırılanlardan biri de akrep ne grubu sorusudur. Su elementi burçları içerisinde balık, akrep ve yengeç yer almaktadır. Su elementi burçlar ve grupları genel ve ortak özellikleri;

 • Balık Burçları: su elementi burçlar ve grupları arasında duygusallıkları ile bilinen ve anılan burçlar arasındadır. Aynı zamanda şefkatli ve iyi niyetli olan balık burçlarının diğer bir özellikleri ise arkadaş canlısı olmalarıdır. Duygusallıkları zaman zaman onları depresif ruh haline sokabilmektedir. Bu duygusallıklarını dengelemek için doğal taşlardan denge taşlarını kullanmakta fayda görürler.
 • Akrep Burçları: sorgulamayı severler ve su elementi burçlar ve grupları arasında belki de en sorgulayıcı ve irdeleyici burçlardan biri akrep burçlarıdır. İntikam alma duygusunu en yoğun olarak taşıyan kişilerdendir. Ve kolay kolay unutmazlar.
 • Yengeç Burçları: ailelerine oldukça bağlı olan su elementi burçlar ve grupları arasında en belirgin burç yengeç burcudur. Fazla kırılgan ve hassas bir yapıya sahiptirler. Duyarlı ve ilgili karaktere sahiptirler.

Burçlar ve Grupları Hakkında Merak Edilenler

Elementler özellikleri ve burçlardaki etkilerine bakıldığında birçok etki söz konusudur. Aynı elemente ait burçların çoğu özelliği benzerdir. Bu ortak özellikler aynı zamanda burçların da belirgin özelliklerini oluşturur.

1 – En Güçlü Burç Grubu Hangisidir?

Zodyak kuşağının en güçlü burcu Aslan burcudur.

2 – Su Grubu Lideri Hangi Burç?

Su grubu burçları arasında Ay’ın etkisinde bulunan Yengeç burcu en güçlü burçtur.

3 – Toprak Burcunun Lideri Kim?

Toprak elementi burçları arasında en güçlü karaktere sahip burç Kova burcudur.