Boğaz Çakrası Nedir? 5 Farklı Boğaz Çakrası Taşları

Boğaz çakrası, iletişimi temsil eden çakra olarak biliniyor. Özellikle de iletişimini geliştirmek isteyen kişilerin bu çakraya yönelmesi gerekiyor. “Visshuddha” adıyla anılan boğaz çakrası, iletişimden kaynaklı gelişen birtakım problemleri de simgeleyebiliyor.

Peki, boğaz çakrası tam olarak nedir ve neden açılması gerekir? Bu çakrayı temsil eden en önemli beş taş hangileridir? İsterseniz tüm bu soruların kapsamlı yanıtlarına daha da yakından bakalım.

Boğaz Çakrası Nedir? Neyi Temsil Eder?

Çakralar ve özellikleri söz konusu olduğunda yedi çakranın tamamına göz atmak faydalı olabiliyor. Çakralar ve anlamları, insana dair önemli ipuçlarını barındırabiliyor. Çakralarımız, asırlar öncesinden beridir vücudumuzda varlıklarını korumaya devam ediyor. Vücudumuzun enerji akışını temsil eden çakralara ise şu şekilde sıralanıyor:

Kök Çakra: İstikrar ve temel gereksinimleri termsil eder.

Sakral Çakra: Üreme ve yaratıcılığı temsil eder.

Solar Prexus Çakrası: Sindirim, özgüven ve özsaygıyı simgeler.

Kalp Çakrası: Şevkat, sevgi ve bağışlamayı temsil eder.

Boğaz Çakrası: Sözlü iletişim, dinleme ve anlama yetilerini simgeler.

Üçüncü Göz Çakrası: Hayal gücünü ve sezgileri temsil eder.

Taç Çakra: Bağlılık ve bakış açısını simgeler.

Yukarıdaki tabloda da ifade edildiğine bakılacak olursa boğaz çakrası için iletişim, dinleme ve anlama kabiliyeti diyebiliriz. Boğaz çukurunun tam olarak ortasında yer alan bu çakra, bu bölgedeki her organı temsil etmektedir.

Bu çakranın açık olarak düzgün bir biçimde çalışması demek de insanlar ile sağlıklı iletişim kurulabildiğini gösterir.

Boğaz Çakrası Neden Kapanır?

Boğaz çakrası ve özellikleri konusuna değinirken çakranın neden kapandığına da bakmak gerekiyor. Gırtlak bölgesine denk düşen bu çakranın tıkanmasında da genellikle şu etkenler hakimdir:

  • İletişimde dengesizlik ve bozukluk yaşanması
  • Kişinin yetersiz beslenmesi ya da az su tüketmesi
  • Kişinin geçmiş travmaları
  • Kişinin gerçek duygularını bastırmaya çalışması
  • Kişinin mutsuz ruh hali

Yukarıdaki nedenler çakranın kapanmasında en fazla aktif rol oynayan nedenlerdir. Bu nedenlerin de büyük bir kısmı duygusal durumlardan kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır.

Çakralar Nasıl Açılır?

Çakralarımızı açmanın aslında oldukça kolay bazı yolları bulunuyor. Söz konusu boğaz bölgesinde yer alan çakramız olduğunda da devreye kişiyi iyi hissettirecek detaylar giriyor. Çakranın tam olarak açılması için bazı doğal taşlardan da gerekli desteği almak gerekiyor. Hemen hemen her çakra, kendisini temsil eden birden fazla doğal taşa sahip olabiliyor.

Vishudda için de tercih edilen beş önemli doğal taş bulunuyor. Bu taşlar ile yapılan aksesuarları kullanmanız durumunda iletişim kabiliyetleriniz güçlenebiliyor. Örneğin kalsedon 925 ayar gümüş bileklik ile çakranızı açmanız mümkün olabiliyor. Buna ek olarak meditasyon ve bazı nefes egzersizleri de işe yarayabiliyor.

Boğaz Çakrası Taşları Nelerdir?

Boğaz çakrası taşlarının rengi elbette mavidir. Doğal taşlar arasında yer alan mavi renkli hemen hemen her taş bu çakrayı temsil etmektedir. Bu yazıda sizlere tanıtacağımız taşlarımız ise şunlardır:

  • Amazonit
  • Akuamarin
  • Kalsedon
  • Labradorit
  • Sodalit

1- Amazonit Taşı

İletişim becerilerini geliştirmek ya da geri kazanmak için amazonit taşıyla yapılan aksesuarları tercih edebilirsiniz. Örneğin amazonit 925 ayar gümüş küpe gibi aksesuarları çakranızı açabilmek adına kullanabilirsiniz. Amazonit, mavi rengi ile gümüşle de oldukça uyumlu olan bir doğal taştır. Üstelik bu taşa, “gerçeğin taşı” adı da verilmektedir.

2- Akuamarin Taşı

Akuamarin, ilişkilerde uyum yakalamanızı sağlayan değerli bir doğal taştır. Mavi rengi ile ön plana çıkan bu taşın iletişimin kuvvetlendirilmesinde rolü de oldukça fazladır. Uzlaşma ve ilişkiler arası denge kurma gibi durumlarda akuamarin taşıyla işlenen aksesuarları tercih edebilirsiniz. Örneğin gümüş ile de uyumlu olan akuamarin 925 ayar gümüş bileklik modellerine bakabilirsiniz.

3- Kalsedon Taşı

Kalsedon taşı da söz konusu çakralar olduğunda ilk sıralarda yer alan doğal taşlardan biridir. Kalsedon da su mavisi rengi ile hoş bir aksesuar olarak da tercih edilebilir. Kişilerin ilişkilerinde uyum yakalamaları ve dinginlik için bu taş tercih edilebilir. Kalsedon da gümüş rengi ile uyumlu olan hoş bir mavi renge sahiptir. Siz de kalsedon taşıyla bezeli hoş bir küpe ya da bileklik tercih edebilirsiniz.

4- Labradorit Taşı

Labradorit taşının da tam bir boğaz çakrası temsilcisi olan doğal bir taş olduğunu söylemek mümkündür. Söz konusu kişiler arası sağlıklı iletişim olduğunda labradorit taşına başvurulabilir. Çakra açmada da bir hayli işe yarayan bu doğal taş bileklik, kolye ya da küpe formunda tercih edilebilir.

5- Sodalit Taşı

Sodalit taşı, mavi rengi sebebiyle ilgi gören zarif doğal taşlardan biridir. Çakra açmaya yardımcı olan bu taş da iletişim açısından değerlidir. Sezginin ve aynı zamanda mantığın da taşı olan sodalit, strese karşı da etkilidir. Söz konusu daha dengeli ve sağlıklı iletişimler olduğunda sodalit taşı tercih edilmelidir.

Merak Edilen Sorular

Sizlerle boğaz bölgemizi temsil eden çakramızın ne anlama geldiğini paylaştık. Çakraları açabilmede kullanılan beş önemli taştan da bahsettik. Buna ek olarak da beşinci çakra hakkında merak edilen diğer popüler sorulara da yanıt vermek isteriz.

Boğaz Çakrası Kapalıysa Ne Olur?

Çakranın kapalı olması durumunda iletişimsel sıkıntılar yaşamak mümkündür. Kişiler arası anlaşmazlıklar ve anlama ile dinleme yetisinin kaybı da bu durumda ortaya çıkabilir.

Boğaz Çakrasını Açmak İçin Ne Yapmalı?

Çakra açabilmek için siz de doğal taşlardan gereken desteği kolayca alabilirsiniz. Mavi rengi ile ön plana çıkan beşinci çakra için de mavi renkli doğal taşları kullanabilirsiniz. Buna ek olarak meditasyon ve ses egzersizi yapmayı da deneyebilirsiniz.

Boğaz Çakrası Hangi Burç?

Beşinci çakra, en çok başak burcu ile uyumlu olan çakradır. Ay ya da yükselen burcu başak olan kişilerin beşinci çakrası daha da gelişmiş olabilir.

Çakralar Açılırken Ne Hissedilir?

Boğaz çakrası ve diğer çakraların açılmasında hissedilen enerjinin tam anlamıyla dengelenmekte olduğudur.