Ametist Taşı Bileklik Faydaları Nelerdir?

Ametist taşı bileklik doğal taş severlerin en çok tercih ettiği taşlar arasında yerini alıyor. Ametist taşı bileklik özellikle tene temas etmesi özelliği ile ametist taşının tüm enerjisini bedeninizde hissetmenize de yardımcı oluyor.

Ametist taşı bileklik faydaları ve özellikleri de en çok merak edilenler arasında. Peki nedir ametist taşı? Kimler kullanmalıdır? Faydaları nelerdir? İşte ametist taşı hakkında tüm bilmeniz gerekenler.

Ametist Taşı Nedir?

Ametist taşı kendine has mor rengi ile diğer taşlardan ayrılan göz alıcı bir doğal taştır. Kuvars ailesinden olan bu taş “mor kuvars” olarak da bilinir. Tarihte özellikle kraliyet ailelerinin kullandığı bir taştır. Günümüzde birçok takı ve aksesuarda kullanılmaktadır. Kadınların sıklıkla tercih ettiği Ametist 925 Ayar Gümüş Bileklik, Ametist 925 Ayar Gümüş Kolye ve Ametist 925 Ayar Gümüş Küpe formatıdır.

Dinginlik ve sakinliği simgeleyen ametist taşı kişiyi kötü enerjilerden uzaklaştırır. Yine geçmişte askerleri koruduğu ve savaşlarda yaralanmaların önüne geçtiğine inanılır. Ametist taşının en çok bilinen renk tonları;

 • Parlak kırmızı
 • Koyu menekşe rengi
 • Lavanta rengi
 • Açık leylak rengi

Ametist Taşı Adını Nereden Alır?

Ametist taşı ismini Yunanca “amethystos” kelimesinden alır. Ametist taşı bileklik anlamı ise: sarhoşluğa karşı çare olarak bilinir. Yunan mitolojisine göre ametist taş bulunduran kişi sarhoş olmayacağına inanır. Bir efsaneye göre yine Yunan mitolojisinde ametist taş ile yapılan kadehte içilen içkinin sarhoş etmeyeceğine inanılır.

Ametist Taşı Bileklik Özellikleri Nelerdir?

Ametist taşı bileklik faydaları özellikle meditasyonda kullanılması nedeniyle çok tercih edilen bir taştır. Ayrıca ametist taşı verdiği güzel enerjiyle bilinir ve bu özelliği ile sıklıkla tercih edilir. Ametist taşı bileklik diğer faydaları ise;

Özellikle vücutta bir koruma etkisi yaptığına inanılır.

 

İnsandaki memnuniyet hissini arttırır. Maneviyatı güçlendiren taşlar arasındadır.

 

Çoğu insanda uykusuzluğa karşı iyi geldiği gözlemlenmiştir. Uyku problemi ile savaşanlar bu taşın etkilerinden sıklıkla faydalanırlar. Sakinleştirici etkisi önemlidir.

 

Sakinleştirici etkisi ile motivasyon yükseltir. Bunun sayesinde kişinin kendine özgüveni artar.

 

Ametist taşı bileklik zihin temizleme sayesinde işlerinize kolay odaklanmanızı sağlar. Hedeflerinize daha çabuk ulaşmanıza yardımcı olur.

 

Aura temizleme özelliği vardır. Ametist taşı bileklik kadın stres uzaklaştırma özelliği ile günlük hayattaki yorgunluğunuzu almaya yardımcı olur.

 

Bu taşın diğer önemli bir etkisi ise radyasyonu uzaklaştırdığıdır. Radyasyona uzun süre maruz kalan kişiler bu taşı yanlarında bulundurarak etkiyi aza indirdiklerine inanırlar.

Ametist Taşı Bileklik Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her doğal taşı alırken tabii ki dikkat etmek gerekir. Ametist taşını da alırken renk, kesim gibi bazı özelliklerine dikkat etmelisiniz. Taşın morluk derecesi arttıkça ve yoğunlaştıkça taşın etkisi de aynı oranda artmaktadır. Taşın renk tonunu ayırt etmek için güneşe tutmanız yeterli olacaktır.

Ametist Taşı Bileklik Nasıl Arındırılır?

Doğal taş temizliğini düzenli olarak yapmalısınız. Özellikle meditasyonda kullanılan ametist taşı gibi taşların mutlaka meditasyon işleminden sonra arındırması yapılmalıdır. Ya da çok stresli ve dedikodu olan ortamda bulunduysanız daha sonrasında mutlaka taşınızı arındırmalısınız. Peki arındırma işlemi nasıl yapılır?

 • Nefesiniz ile taşı arındırın: taşı yüz bölgenize yakınlaştırın burnunuzla hafif nefesler verin ortalama 15 saniye kısa nefeslerle destekleyin böylelikle taşın enerjisini yükselteceksiniz.
 • Taşınızın yanında tütsü yakarak kötü enerjilerden temizleyebilirsiniz. Aman dikkat astım hastasıysanız lütfen bu yolu denemeyin.
 • Akan suyun enerjisi ile taşınızı bu suyun altında temizleyebilir ve kötü enerjilerden arındırabilirsiniz.
 • Evinizde bulunan bir saksıya taşınızı gömerek toprağın kötü enerjiyi çekme özelliğinden yararlanabilirsiniz.
 • Taşınızın yanında mum yakarak kötü enerjileri uzaklaştırabilirsiniz.
 • Taşınızın yanında tuz lambası yakmak taşınızı kötü enerjilerden arındırmak için başka bir yöntemdir. Sıklıkla kullanılır.

Ametist Taşı Hangi Çakra ile Uyumludur?

Gerçek ametist bileklik özellikle üçüncü göz çakrası ile uyumlu olduğu söylenir. Bu çakra iki kaş arasında bulunur. Bu çakra ile psişik güçlerinizi güçlendirirsiniz. Aynı zamanda baş ağrılarının artması ve migren ağrıları bu çakranızın kapalı olması ile alakalı olabilir.

Bunun yanında taç çakrayı da etkinleştirdiğine inanılır. Taç çakra başın en tepesinde bulunur ve manevi güçleri temsil eder. Bu çakranın aktif olması meditasyonda verim almanızı sağlar. Ve bu sebeple ametist taşı ve Ametist 925 ayar gümüş ayarlanabilir yüzük meditasyonda sıklıkla kullanılır.

Ametist Taş Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Değerli taş fiyatlandırmasında bazı faktörlere özellikle dikkat edilir. Ametist taşı bileklik fiyatları faktörler özellikle taşın doğallığı gibi faktörlerle alakalıdır. Bu faktörler;

 • Taşın şekli
 • Taşın kalınlığı
 • Sertlik değeri
 • Boyutu
 • Işık geçirgenliği
 • Yaygınlık durumu

Merak Edilen Sorular

Her doğal taşın kullanımı sırasında akla takılan sorular olabiliyor. Özellikle enerjileri ile alakalı ya da kullanım durumları ile ilgili bazı durumlar söz konusudur. Bu soruların cevabını bilmeniz taşı daha doğru kullanmanıza ve aldığınız enerjinin artmasına sebep olur.

Ametist Taşı Gerçekliği Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle bir camı ametist taş ile çizmeye çalışın eğer taşın üzerinde çok hafif iz varsa veya herhangi bir deformasyon yoksa ametist taşı bileklik ürününüz gerçektir.

Ametist Taşı Bileklik Uyurken Çıkartılmalı mı?

Uyku esnasında enerji veren bileklikler çıkartılmalıdır. Ama ametist taşı sakinleştirici etkiye sahip olduğu için herhangi bir zararı olmaz. Aksine uykunuzu düzene sokar.

Ametist Taşı Evde Nerede Bulunmalı?

Radyasyon etkisini azalttığı bilindiği için televizyon ve bilgisayar kenarında bulunması en doğrusu olacaktır.

Ametist Taşı Şans Getirir mi?

Ametist taşı bileklik kan temizleyicidir. Stresi yok eder ve şans getirdiğine inanılır.

Ametist Taşı Neden Isınır?

Ametist taşı bileklik doğal halde soğuk bulunan ametist taşının ısınması ısı alışverişinde bulunduğuna işarettir.