5 Adımda Ametist Kolye Neye İyi Gelir?

Ametist kolye, doğal taş aksesuarlar arasında en çok tercih edilenlerden biridir. Ametist taşının rengi ve anlamı, bu doğal taşı üzerinizde taşımanız için yeterli olan iki sebeptir. Bizim de amacımız sizlere bu doğal taş ile işlenmiş olan gümüş kolyelerin faydalarından bahsetmek olacak.

Ametist Kolye Nedir? - Neden Çok Tercih Edilir?

Söz konusu doğal taşlar olduğunda akla genellikle ilk önce ametist taşı geliyor. Bunun nedeni de ametistin göz kamaştırıcı mor rengi olabiliyor. Elbette renginin yanı sıra bu olağanüstü taşın bazı önemli özellikleri de bulunuyor.

Ametist kolye, kuvars grubuna ait olan bu doğal taşın işlenerek aksesuar haline getirilmesidir. Genellikle gümüş malzeme ile bir arada kullanılan ametist kolye formunda çok sık tercih edilir. Ametist taşından özenle yapılan Ametist kolyenin başlıca özellikleri arasında da şunlar yer almaktadır:

Kolyelerin her biri 925 ayar gümüştür

Kolyenin yanı sıra küpe, yüzük ve bilezik de tercih edilebilir

Zarif ametist taşı yine zarif bir zincire tutturulmuştur

Gümüş ametist kolyeler her tarza uygundur

Kolyelerin yapısı dayanıklı olup hemen bozulmaz

Yukarıda sıraladığımız özellikler, kolyenin genel yapısını anlatan özelliklerdir. Örneğin ametist 925 ayar gümüş bileklik gibi aksesuarlar da bu özelliklere sahiptir. Bunun yanı sıra ametist taşına özel olarak belirlenmiş olan birtakım faydalar da vardır.

İşte, ametist kolye denildiğinde akla gelen beş fayda:

1- Ametist Kolye ve Enerjisi

Doğal taş kolye denildiğinde ilk akla gelenin ametist olması aslında sizi şaşırtmamalı. Ametist taşının en önemli özelliği olan pozitif enerji yayma kapasitesi, bu taşı gayet de özel kılıyor. Öyle ki kuvars ailesinden olan bu doğal taş, diğer doğal taşları aktive etmek için bile kullanılabiliyor.

İşte, ametist kolye taşının enerjisinin ortaya koyduğu başlıca özellikler:

  • Ametist taşının en önemli özelliği yüksek oranda pozitif enerji yayabiliyor olmasıdır.
  • Bu doğal taş, yalnızca pozitif enerji yaymakla da kalmayıp ortamdaki negatif enerjiyi de yok edebilir.
  • Güçlü bir doğal taş olan ametist, diğer taşları aktive edebilmek için de kullanılır. Ametistin yüksek enerjisi, yeni alınan doğal taşların arındırılması açısından da önemlidir.
  • Ametist taşı, banyoda da kullanılarak banyo ritüellerinize enerji katabilir.
  • Ametist kolye kullanmanız halinde çok kısa bir sürede enerjisini hissetmeye başlamanız mümkündür.

Yukarıdaki özellikler ametist taşının yaydığı enerji ile alakalıdır. Siz de özellikle enerjisi yüksek bir doğal taş tercih ediyorsanız mutlaka ametist ile yapılan Ametist kolye gibi aksesuarları denemelisiniz. Örneğin ametist 925 ayar gümüş kolye ile aradığınız yüksek pozitif enerjiyi bulabilirsiniz.

2- Huzur Arayan Ruhlara Ametist Kolye

Ametist kolye gibi aksesuarlar, sakinleştirici bir etki sunmaları ile de popülerlik elde etmişlerdir. Zaten ametist taşının da size sunduğu huzur ve dinginliktir. Özellikle de genel olarak hayatınızda bir kargaşa hakimse siz de ametist taşının sunacağı huzura sığınabilirsiniz.

Gerek kent hayatının stresini gerekse de işyerindeki olumsuz düşünceleri ametist taşı ile kendinizden uzaklaştırabilirsiniz. Diğer kuvars grubu taşları gibi ametist de söz konusu sakinlik ve huzur olduğunda akla ilk gelen seçeneklerden biridir.

Strese karşı sizi koruyan ve ortama sakinlik getiren bu doğal taş, meditasyon için de idealdir. Zaten yaydığı pozitif enerji ile birleşince ametist taşının en sevilen meditasyon taşlarından biri olması da kaçınılmaz olmuştur.

3- Odaklanma ve Berrak Bir Zihin İçin Ametist Kolye

Ametist bileklik ya da kolye gibi aksesuarlar, kişiye odaklanma gücü de sağlayabiliyor. Zaten hali hazırda ametist taşı das söz konusu odak problemleri olduğunda tavsiye ediliyor. Bu taşı aksesuar olarak üzerinizde taşımanız da size yaptığınız işe odaklanma imkanı sunuyor.

Ametist taşını güzelce arındırıp aktive ettikten sonra zihniniz daha berrak bir hale gelmeye başlayacaktır. Yaklaşık olarak bir hafta gibi kısa bir sürede de odak problemleriniz ortadan kalkabilir. Ametist taşı, meditasyon seanslarında da her zaman ilk tercih edilen doğal ve güçlü taşlardan biri olmuştur.

4- Duygusal Dengenin Sağlanması

Ametist kolye, duygusal anlamda aradığınız dengenin sağlanmasına da yardımcı olabiliyor. Süreklşi olarak üzerinizde taşıdığınız ametist aksesuarlar, kısa sürede hayatınıza denge getirebiliyor. Özellikle de romantik ilişkilerinizde bir dengesizlik durumu söz konusu ise siz de çareyi ametistin gücünde bulabilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra ametist taşının iletişimsel konularda da denge sağladığınız fark edebilirsiniz. Yine özellikle sevgiliniz ya da eşiniz ile olan iletişim bozukluklarının giderilmesi adına da ametisti tercih edebilirsiniz.

5- Sezgileri Arttıran Ametist Gücü

Ametistin bir diğer önemli faydası da sezgileri normale oranla daha güçlü kılıyor olmasıdır. Zaten bu doğal taşa da aslında 6. hissin taşı da denmektedir. Ametist taşının özsezi  yaratmadaki etkisi diğer doğal taşlara oranla daha fazladır.

Ametist kolye gibi aksesuarları kullanmanız halinde çok kısa bir sürede sezgilerinizi daha iyi kontrol etmeye başlarsınız. Bu sayede öngörü kabiliyetinizi yükseltebilir ve olaylara bir nebze de olsa erken müdahale edebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Ametist taşından yapılan aksesuarlar, yukarıda bahsettiğimiz önemli faydaları sunabiliyor. Bu durum da zaten ametisti en popülker doğal taşlar arasına sokuyor. Bunlara ek olarak biz de konuy hakkındaki diğer merak edilen sorulara da yanıt vermek isteriz. İşte, ametist taşı ile yapılan kolyeler hakkında merak edilen diğer detaylar:

Ametist Taşı Neye İyi Gelir?

Ametist kolye gibi aksesuarlar, sizi strese karşı korur ve kaygılarınızı da önemli ölçüde azaltabilir. Bunlara ek olarak ametist taşının negatif enerjiyi tamamen emdiği de bilinmektedir. Yani ortamdaki stres faktörlerini kovmak ve pozitif enerji saçabilmek için ametist taşını tercih edebilirsiniz.

Ametist Taşı Tene Değmeli Mi?

Ametist taşının tene değen taş ailesine mensup olduğunu da bilmeniz gerekiyor. Öyle ki ametist kolye ya da küpe gibi aksesuarlar, ten ile temas edince etkilerini de arttırabiliyor. Bu yüzden ametistin tene değmesinde herhangi bir sakınca bulunmuyor.

Ametist Taşı Kime Verilir?

Daimi kaygıları olan, stresli bir hayata sahip kişilere ametist taşlı aksesuarlar hediye edebilirsiniz. Ametist kolye gibi aksesuarlar, kişiye sakinlik getirdiğinden günlük strese maruz kalan kişilerce tercih edilmektedir. Buna ek olarak ametist, hayatında olumlu gelişmeler görmek isteyen kişilere de tavsiye edilmektedir. Taşın yaydığı pozitif enerji, ortamdaki tüm negatif enerjiyi içine çekebilir.

Ametist Suya Girer Mi?

Ametist taşı, tıpkı pembe kuvars gibi su ile temasında herhangi bir sakınca olmayan taşlardandır. Yani bu taşla yapılmış olan aksesuarlar ile suya girmenizde bir problem olmayacaktır. Zaten kuvars ailesine mensup olan taşları çoğu zaman banyo ritüellerinde de kullanmanız mümkündür. Banyo ritüellerinde pembe kuvars ya da ametist taşını tercih edebilirsiniz.

Ametist Taşı Nazara İyi Gelir Mi?

Ametist taşının olumsuz yöndeki enerjiyi ortadan yok edebildiğini daha önce de ifade etmiştik. Nazar gibi durumlar söz konusu olduğunda da her daim ametist kolye taşını tercih edebilirsiniz. Zaten özellikle de taşı üzerinizde taşımanız durumunda tüm nazar etkenlerinden de kolayca korunabilirsiniz. Elbette ilk önce taşı aktifleştirmeyi de unutmamalısınız.