Alın Çakrası Taşları ve Özellikleri

Alın çakrası vücudumuzdaki enerji merkezlerinden en önemlileri arasında yer almaktadır. Vücudumuzda bulunan çakra merkezleri evrenle enerji akışımızı sağlayan merkezlerdir. Her insanın vücudunda toplamda 7 çakra merkezi bulunur.

Bu 7 çakra merkezi omurga boyunca uzanır. İnsanların çevreleri ile iletişiminden sağlığına kadar birçok durumu etkileyen bu çakraların açık olması da oldukça önemlidir.  Birçok sebepten kaynaklı çakralarınızda dengesizlik meydana gelebilir. Bu dengesizliklerin sonucu olarak hayatınızda bazı değişimler görebilirsiniz.

Alın Çakrası Nedir? Anlamı ve Faydası Nedir?

Alın çakrası vücudumuzda. Bulunan 7 çakradan biridir ve en önemli çakralar arasındadır. Üçüncü göz veya ajna çakrası olarak bilinir. İki kaş arasında bulunan ve epifiz bezinin tam olarak alın hizasında bulunan bu çakranın sezgisel güçlere, altıncı hisse ve algılara hükmettiğine inanılır.  Alın çakrasının özellikleri ise şu şekildedir;

 • Alın çakrası ile iç dünyaya inmek ve kendi duygu düşüncelerinizi anlamlandırmak kolaylaşır.
 • Dengeli bir alın çakranız varsa kendinizi daha çok anlar ve kendinize olan saygınız daha çok artar.
 • Alın çakrası aynı zamanda gerçek dünya ve manevi dünya arasında bir bağlantı olarak düşünülür. Alın çakrası kapalıysa 6. Hissi güçlü olan kişiler artık hissedemediklerini düşünmeye başlarlar.

Alın Çakrası Nasıl Açılır?

Çakraların tıkanması veya kapanması zihinsel ve fiziksel olarak sizi bazı belirsizlik ve dengesizliklere sürükleyebilir. Özellikle doğal taşları kullanarak ve belli noktalara etki edebilir ve çakralarınızı aktif hale getirebilirsiniz. Aynı zamanda meditasyon ve yoga da çakra açmada oldukça etkili yöntemlerdir.

Yüksek motivasyon ve konsantrasyon gerektiren meditasyon ve yoga yapmak aynı zamanda zihninizi güçlendirecek ve fiziksel ruhsal dengenizi korumanızı sağlayacaktır. Meditasyon sırasında sıklıkla kullanılan ametist taşı faydalarından yararlanabilirsiniz.

Alın Çakrası Doğal Taşları Hangileridir?

Her çakranın ve enerjinin olduğu gibi alın çakrası üzerinde etkili olduğu bazı doğal taşlar vardır. Bu taşların herhangi bir aksesuar olarak vücutta kullanılması veya meditasyon ve yoga sırasında kullanılması çakraların açılmasında ve tıkanıklığın giderilmesinde etkilidir. Alın çakrasının açılmasında etkili olan doğal taşlar ise şunlardır;

   Alın Çakrası Üzerinde Etkili Olan Doğal Taşlar ve enerjileri

Lapis Lazuli

 

Sezgisel güçler

 

Kaplan gözü

 

Nazar ve kötü enerjiyi yok eder

Sitrin

 

Para ve bereket enerjisi

 

Ametist

 

Kötü enerjileri yok eder

 

Lapis Lazuli Taşı ve Alın Çakrası ile Etkileşimi

Lapis lazuli 925 ayar gümüş bileklik ile kişiler sevgi enerjisinin arttığına inanırlar. Alın çakrası Hindu geleneği ve inancına göre 6. Temel çakradan biridir. Ve bazı doğal taşlar ile aktif hale gelmektedir. Bu taşların başında pozitif enerjisiyle Lapis Lazuli yer almaktadır.

Lapis lazuli taşının en önemli etkileri araştırmalar sonunda depresyon üzerinde olduğu görülmüştür. Kaygıları azaltır ve melankoli düzeyinizi aşağıya çeker. Bu sayede kötü enerjilerden arınır olumlu düşünmeye başlarsınız. Lapis lazuli taşının diğer etkileri ise şu şekildedir;

 • Fiziksel etkiler ile iletişimi kuvvetlendirir. İletişimi kuvvetlendirdiği gibi sezgilerinizi de güçlendirir.
 • Tansiyon düzenleyici etkisi vardır. Yüksek tansiyon önlediği için beraberinde getirdiği hastalıklarında önüne geçmeyi sağlar.
 • Kişiye pozitif enerji vererek kaygıları azaltır.
 • Kullanırken hassas olunmasında fayda var. Çok güçlü enerjisi sayesinde baş dönmelerine sebebiyet verebilir.
 • Küçük çocuklarda ve yetişkinlerde solunum yolu hastalıklarını ve dengesizliklerini düzene sokmaya yardımcı bir taştır.
 • Yoğun düşüncelere yol açar. Daha derin düşünmenizi ve netleşmeyen duygularınızın netleşmesine yardımcı olur.

Kaplan Gözü Etkileri ve Faydaları Nelerdir?

Kaplan gözünün olumsuz ve negatif etkileri uzaklaştırma gibi bir etkisi söz konusudur. Aynı zamanda kötü enerji ve nazarı da yok ettiğine inanılır. Koruyucu etkisi ile ön planda olan kaplan gözü taşı sezgilerinizi ve algılarınızı kuvvetlendirir. Bu sayede artık alın çakranızı açma konusunda daha başarılı ve etkili olabilirsiniz.

Bağımsızlık taşı olarak anılan bu taşın en önemli etkilerinden biri yine stres, baş ağrısı gibi olumsuzlukları yok etmesidir. Kaplan gözü 925 ayar gümüş kolye uyku kalitenizi düzene sokar ve kötü rüya görmenizi engeller. Rahat uyku için en önemli taşlardandır. Ayrıca alın çakrası nasıl açılır sorusuna verilecek en güzel cevap kaplan gözü taşı kullanımıdır.

Sitrin Taşı ve Etkileri Nelerdir?

Sitrin taşı genel olarak para ve bereket taşı olarak bilinir. Ama zihninizi ve algılarınızı odaklamanız gereken konularda da oldukça etkili bir taştır. Alın ve diğer çakraların açılmasında etkili olan sitrin taşı bu özelliği ile birçok kişi tarafından tercih edilir.

Sitrin taşı güneşin gücünü taşıdığı bilinir. Alın çakrası ve diğer çakralarla beraber etkili olduğu için kendinizi ifade etme konusunda rahatlamanızı ve kendinizi geliştirmenizi sağlar.  Etrafınıza tüm iyi enerjileri bolluk ve bereketi çekme konusunda size yardımcıdır.

Ametist Taşı ve Çakralarla Bağlantısı

Ametist taşının alın ve taç çakra ile bağlantılı olduğu bilinir. Psişik bağlantıları ve zihni iyi yönetebilen ametist taşının meditasyon ve yoga da çok sık kullanılan bir etkisi vardır. Özellikle pozitif enerji konusunda en etkili taştır. Bu taşın etkisiyle çevrenizdeki tüm kötü enerjileri yok edebilirsiniz.

Alın çakrası kapalıysa genel olarak hayatınıza korkular yön verebilmektedir. Hayata bakış açınızı değiştirerek hayattaki pozitif yanları görmenize engel olur.  Ametist 925 ayar gümüş kolye veya bileklik gibi aksesuarlarla alın çakranızı açmanız daha kolay hale gelecektir. Tüm çakralar açılınca ne olur sorusu da en merak uyandıran konulardandır. Çakralarınızın açık olması hayata bakışınızı olumlu etkiler ve psikolojik olarak rahatlamanızı sağlar.

Alın Çakrasının Kapalı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Alın çakrası açılma belirtileri hem fiziksel hem de ruhsal olarak kendini belli eder. Bir çakranız kapalıysa mutlaka hayatınızın belli alanlarında bunu hisseder ve yaşarsınız.

Fiziksel olarak alın çakrası kapalıysa;

 • Baş ağrısı ve migren
 • Depresif ruh hali
 • Uykusuzluk ve huzursuzluk
 • Tükenmişlik sendromu yaşama
 • Hormonal dengesizlik ve sıkıntılar yaşanabilir.

Ruhsal olarak çakranız tıkalı ise;

 • Kendini değersiz hissetme
 • Kararsızlık yaşama
 • Eleştirilme korkusu
 • Korkularla baş edememe
 • Hayatta amaçsız kaldığına inanmak gibi sorunlar yaşayabilirsiniz.

Çakrayı açmanın en önemli yolları doğal taş enerjilerinden faydalanmak ve meditasyon sırasında alın çakrası olumlamaları yapmaktır.  Bu yöntemlerle kapalı çakralarınızı açabilir kendinizi zihnen ve fiziken daha rahat hissedebilirsiniz.

Merak Edilen Sorular

Çakraların hayatımızdaki etkisi oldukça fazladır. Çakraların etkileri, açık ve kapalı oldukları durumlarda yaşattıkları her zaman merak konusu olmuştur. Bu konu ile ilgili en çok merak edilen konular şunlardır.

1 – Alma Verme Dengesi Hangi Çakra?

Kalp çakrası en çok alma verme dengesinin olduğu çakradır. Elementi hava elementi rengi ise yeşildir.

2 – En Güçlü Çakra Hangisi?

Vücudumuzda bulunan en önemli ve hayatımızı en çok etkileyen çakra kök çakradır. Kök çakranın hayatımızda birçok etkisi de bulunmaktadır.

3 – Düşünmek Hangi Çakra?

İletişim kurma becerisi genel olarak boğaz çakrası ile bağlantılıdır ve mavi renktedir.

4 – Özgüven Eksikliği Hangi Çakra

Özgüven eksikliğine en çok etki eden çakra solar pleksus çakrasıdır. Bu çakra irade ve gücü temsil eder. Bu çakranın daha birçok duyguya da hitap ettiği bilinir.