Huzur Verici Akuamarin Taşı Özellikleri!

Akuamarin taşı, pek çok doğal taş gibi çeşitli faydalara sahiptir. Aslında çok uzun yıllardır aksesuar yapımında kullanılan akuamarin, günümüzde daha da popüler olmuştur. Akuamarin taşı, insan vücudu ile temas ettiğinde sağladığı bazı faydalarla da biliniyor. Özellikle de kolye, küpe ve bileklik gibi aksesuarlarda akuamarin kullanımı tercih ediliyor.

Peki bu değerli taşın özellikleri arasındas neler ön plana çıkıyor? Akuamarin, hangi durumlarda fayda sağlıyor? İsterseniz tüm bunlara yakından bakalım.

Akuamarin Taşı Nedir?

Akuamarin, değerli taşlar grubuna giren bir doğal taş türüdür. Taşın en önemli özelliği ise adını da aldığı su rengidir. Genellikle huzur verici ve sakinleştirici etkiye sahip olan akuamarin, aksesuarlarda tercih edilmektedir.

Örneğin akuamarin 925 ayar gümüş kolye ya da akuamarin 925 ayar gümüş küpe gibi aksesuarlar en çok tercih edilenlerdir. Buna ek olarak akuamarin 925 ayar gümüş bileklik çeşitlerinin de ilgi gördüğünü söylemek gerekir.

Akuamarin taşı, günümüzde yüzüklerde de oldukça ön plandadır. Taşın rengi ile gümüşün birleşimi güzel bir uyum yakalamaktadır. Örneğin akuamarin 925 ayar gümüş ayarlanabilir yüzük modelleri de en sevilen modern seçenekler arasındadır.

Akuamarin Taşının Başlıca Faydaları Nelerdir?

Hemen hemen her doğal taşın insan vücuduna ya da psikolojisine yönelik olumlu etkileri vardır. Söz konusu akuamarin olduğunda ise bu taşın faydalarını saymakla bitiremiyoruz. Akuamarin taşı anlamı bakımından da özellikle şu faydaları sıralayabiliyoruz:

İnsana sakinlik ve huzur verir

Boğaz ağrısı ya da astım ve bronşit gibi solunum yolu sorunlarına olumlu etki sağlar

Sindirim sistemini de olumlu etkilediği düşünülür

Enerji verdiği bilinir

Genellikle iyi enerji sağladığı için kişiyi iyimser kılabilir

Hafızayı güçlü tuttuğu söylenmektedir

Kişiye kendini daha rahat ifade etme özelliği katar

Uğur ve bereket taşı olduğuna inanılır

Yapılan önemli işlerden ruhsal doyum getirdiğine inanılır

Kişiyi mantıklı ve akılcı düşünmeye ittiğine inanılır

Akuamarin Taşı Çeşitleri ve Anlamı

Huzur ve dinginlik vermesi ile ön plana çıkan akuamarin, adını denizin suyundan alır. Zaten taşa bakıldığında ilk fark edilen detay taşın renginin berraklığıdır. Mavi ve oldukça saf bir renge sahip olan taş, mavinin farklı tonlarını da taşıyabilir. Özellikle bazı akuamarin taşlarında şu renkler yer almaktadır:

  • Deniz mavisi
  • Gök mavisi berraklığı
  • Yeşile dönük su rengi
  • Turkuazı andıran deniz rengi

Akuamarin taşı, genellikle kristel parçalar halinde çıkartılmaktadır. Doğal taşların beril grubunda yer alan akuamarin, zümrüt taşı ile de benzerlik taşımaktadır. Buna ek olarak akuamarin ile yine mavi renge sahip olan amazonit taşı da sık sık benzetilmektedir.

Akuamarin Taşını Nasıl Anlarsınız?

Örneğin bir akuamarin taşı bileklik almaya karar verdiniz. Peki satın alacağınız ürünün gerçek akuamarin olup olmadığını nasıl anlarsınız? Doğal taşlar hakkında en doğru kanıya varabilmek için özellikle de şu detaylara dikkat etmeniz gerekmektedir:

  • Akuamarin gibi doğal taşlar, aynı zamanda değerli taş grubuna da girer. Dolayısıyla akuamarin içeren bir aksesuarı çok ucuz fiyatlara satın almanız pek mümkün olmayabilir.
  • Akuamarin, kristal yapıda bir taş olması sebebiyle iç ve dış rengi aynıdır. Dolayısıyla taşın iç kısmına göz atarak gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu rahatça anlayabilirsiniz.
  • İmitasyon olan akuamarin genellikle su rengine boyanmış olarak satılır. Taşı inceleyerek rengin boya mı yoksa gerçek bir akuamarin mi olduğunu anlayabilirsiniz.
  • Son olarak da akuamarinin gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu anlamak için yakma işlemini de uygulayabilirsiniz. Taşı ısıtarak varsa boyayı yok edebilirsiniz. Taşın ısı sebebiyle renk değiştirmiş olması aksesuarın sahte olduğunu göstermektedir.

Akuamarin Genelde Nerelerde Bulunur?

Akuamarin taşı kolye satın aldığınızda bu değerli taşın nereden ve nasıl elde edildiğini de merak edebilirsiniz. Zira pek çok doğal taşın bulunduğu yer ve çıkarılma serüveni oldukça ilgi çekicidir. Akuamarin taşı da genellikle dünyanın pek çok bölgesinde bulunan bir taştır.

Akuamarin, özellikle Rusya, Hindistan ve Pakistan gibi ülkelerden çıkartılır. Bu listeye ayrıca Nijerya ve Brezilya’yı da eklemek mümkündür. Taşın elbette ülkemizde de bazı rezervleri bulunmaktadır. Türkiye’den çıkartılan akuamarinin memleketi ise Manisa ilimizdir.

Akuamarin Taşının Fiziksel Yapısı

Akuamarin, berrak bir doğal taş olup genellikle saydam görünümlüdür. Fakat bazı taşların saydamlığı daha az da olabilir. Taşın ön plana çıkan özelliği olan mavi renk de demir elementinden gelmektedir. Ayrıca akuamarin, berilyum, silisyum, potasyum, lityum ve sodyum elementlerini de içerisinde barındırır.

Akuamarin taşı, 2.68 ila 2.73 arasında bir özgül ağırlığa sahiptir. Taşın sertlik oranı ise genellikle 7.5 olarak verilir.

Akuamarin Hangi Burçlar ile Uyumludur?

Söz konusu doğal taşlar olduğunda akla gelenlerin başında zodyak burçları da yer alıyor. Hemen hemen her doğal ve değerli taş, birden fazla burç ile ilişkilendiriliyor. Akuamarin taşı hangi burç sorusuna da verebileceğimiz üç yanıt bulunuyor. İddia edilene göre akuamarin, ikizler, aslan ve yay burçlarının taşı olarak kabul ediliyor.

Merak Edilen Sorular

Doğal taşlar hakkında merak edilen çok fazla soru olabiliyor. Akuamarin gibi eşsiz özelliklere sahip olan bir taş için de sorulan bazı sorular bulunuyor. Bu tür en çok merak edilen soruların yanıtlarını edinmek de tercihte bulunurken sizlere yardımcı olabiliyor.

Akuamarin Taşı Ne İşe Yarar?

Akuamarin, genellikle sakinlik ve dinginlik veren bir doğal taş olarak tanımlanır. Bu doğal taş, sinir sistemini olumlu yönde etkileme özelliğine sahiptir. Ayrıca akuamarin, utangaçlık ve sosyal fobi gibi durumlara da iyi gelebilir.

Akuamarin Taşı ile Duşa Girilir Mi?

Akuamarinin su ile temas etmesinde herhangi bir problem olmaz. Cilalanıp aksesuar haline getirilmiş olan taşlarla duşa girmeniz mümkündür. Fakat aksesuarda bulunan diğer malzemelerin de duşta zarar görmeyeceğinden emin olmak gerekir.

Akuamarin Neyi Simgeler?

Akuamarin, diğer beril grubunda yer alan taşlar gibi güzelliği temsil etmektedir. Ayrıca bu taşın lüks ve mistik yaşamı simgelediği yorumları da sıklıkla yapılmaktadır.

Akuamarin Taşı Hangi Kola Takılır?

Doğal taşlardan yapılan bileklik gibi aksesuarların sağ kola takılması daha uygundur. Bunun nedeni de sağ kolun enerjiyi vücudun hemen hemen her noktasına ulaştırabiliyor olmasıdır.

Akuamarin Değerli Mi?

Akuamarin de pek çok doğal taş gibi “değerli taşlar” kategorisinde yer alır. Taşın mavi berrak rengi ne denli yoğun ise taş da o kadar değerli kabul edilir.