925 Ayar Gümüş Kararır Mı?

925 ayar gümüş karar mı, gümüş aksesuar almak isteyenlerin ve kullanıcılarının merakını oluşturmaktadır. Genellikle 925 ayar şeklinde bilinen gümüşler, doğal içeriği sayesinde sıkça kullanılmaktadır. En çok takı dünyasında rastlanan 925 ayar gümüş, uzun süreli kullanım sağlamaktadır. Bundan dolayı da 925 ayar gümüş karar mı kalite açısından merak uyandırmaktadır.

Sırasıyla 925 Ayar Gümüş Karar mı?

925 ayar gümüş, gümüşün 1000 gramında bulunan saf gümüşü ifade etmektedir. Genellikle takılarda sık rastlanan 925 ayar gümüş ibaresi, saf gümüşü simgelemektedir. Gümüşün bu denli kullanılmasının altında elbette ki gümüşün kaliteli bir hammadde olması yatmaktadır.

Mücevherler için en çok tercih edilen gümüş olarak bilinmenin yanı sıra gümüş ayarı da genellikle 925 olmaktadır. 925 ayar gümüş ise ‘sterling silver’ şeklinde isimlendirilebilmektedir. İçerisinde %92.5 oranında gümüş bulunur ve %7.5 oranında bakır bulunmaktadır. Takılar için kullanılan gümüş ayarı da 950 ila 800 arasında değişmektedir. Gümüşün en çok kullanıldığı alanlar ise şunlardır:

GÜMÜŞÜN KULLANILDIĞI ALANLAR

 

Aksesuarlar ve mücevherler

Alaşımlar

Fotoğrafçılık

Elektronik

Para imalatı

Dişçilik

Kullanılan alana göre değişkenlik gösteren gümüşler hakkında ortak bir soru vardır. O soru da 925 ayar gümüş karar mı sorusu olmaktadır. Sırasıyla 925 ayar gümüş karar mı sorusu ve yanıtları!

1 – 925 Ayar Gümüş Suda Karar mı?

925 ayar gümüş karar mı söz konusu olduğunda su gümüşü karartır mı en çok merak edilenler arasındadır. Gümüşler hakkında bilinmesi gereken en önemli şey, gümüşlerin nemli ortamlarda renginin bozulacağıdır. Gümüşün kararması ise havadaki:

  • Hidrojen
  • Kükürt
  • Kükürt içeren maddeler

İle başlamaktadır. Bunun yanı sıra gümüş kimyasallarla da temas ettiğinde, uzun süre açık havaya maruz kaldığında, su, tuz veya asitlerle yoğun etkileşime girdiğinde kararmaktadır. Kısa süreli suyla temas eden 925 ayar gümüş karar mı diye sorulduğunda ise yanıt hayır olacaktır. Gümüşün kararması için uzun süreli bir suyla temas gerekmektedir. Bu kapsamda kısa süreli suyla temas eden Kaplan Gözü 925 ayar gümüş kolye, kararmayacaktır.

2 – 925 Ayar Gümüş Paslanır mı?

925 ayar gümüş karar mı sorusunun bir diğer alternatifi de gümüşün paslanma durumudur. Bu sorunun cevabı evet, 925 ayar gümüşlerde zamanla kararma gözlemlenebilmektedir. Bu tür yüksek ayarlı gümüş kolye takılarda herhangi bir fark olmadan bazı sebeplerden dolayı kararma olabilmektedir.

Bu fenomen korozyonu olarak bilinir özellikle de gümüş için kararma olarak adlandırılmaktadır. Oluşan, pas olarak görülen siyah madde ise gümüş sülfürdür. Bu gümüşlerle alakalı yaygın bir sorundur hatta 925 katı gümüşlerde bile kararma yaratabilmektedir. Özellikle Ametist 925 ayar gümüş bileklik için bu bir hata değildir. Doğal bir olay olarak nitelendirilmektedir.

3 – 925 Ayar Gümüş Yüzük Karar mı?

925 ayar gümüş karar mı sorusu gümüşten yapılan aksesuarlar için de sorulmaktadır. Örneğin Ay Taşı 925 ayar gümüş yüzük karardıysa bu metal yapısının bozulduğunu göstermemektedir. Bu oluşumu önleyebilirsiniz ya da temizleyebilirsiniz.

Özellikle nemlenme 925 ayar takılarda, takı yüzeyinde kararma yapabilmektedir. Bundan dolayı da aksesuarların nemden ve rutubetten uzak tutulması gerekmektedir. Aynı şekilde kimyasal maddeler de gümüş üzerinde karartıcı etkiler bırakabilmektedir. Kimyasaldan ve nemden uzak tutulan Pembe Kuvars 925 ayar gümüş yüzük, kararma açısından düşük ihtimal sunmaktadır.

4 – Gerçek Gümüş Karar mı?

Gümüşler her ne kadar dayanıklı malzemeler içerisinde yer alsa da yine de yıllar içerisinde yüzeyinde kararmalar olabilmektedir. Bu kararmalar ise oldukça doğaldır. Bu oluşum esasında metalin çeşitli etkenlerle teması sonucu meydana gelmektedir.

Böyle bir durumda Kalsedon 925 ayar gümüş bileklik, uygun temizleme yöntemleriyle temizlenmelidir. Kararmayı geciktirmek için de belirli aralıklarda gümüş bakımı sağlanmalıdır. Sağlıklı kullanımda 925 ayar gümüş karar mı sorusunun cevabı değişmez ancak kararma süresi geciktirilebilir.  

5 – Kararmayan Gümüş Var mı?

Söz konusu kararmayan gümüş olduğunda sahte gümüşler devreye girmektedir. Gümüş madde doğası gereği kararan bir özelliğe sahiptir. Sahte gümüşte ise kararma gözlemlenmemektedir. Bu da sahte gümüşle gerçek gümüşü ayıran en net özelliktir.

Gümüş Kararması Nasıl Geçer?

Gümüşler maddesel anlamda kararabilen yapıdadır. 925 ayar gümüş karar mı sorusunda temizlik yöntemleri de işin içine dahil olmaktadır. Söz konusu gümüşler ve özellikle doğal taşlı takılar olduğunda temizleme yöntemleri bir hayli azalmaktadır. Çünkü bazı doğal taşlar yapısı gereği suyla temas ettirilmemelidir. Bu durumlar göz önüne alındığında 925 ayar gümüş karar mı ve kararma nasıl önlenir cevabı şu şekildedir:

925 Ayar Gümüş Karar mı? Kararma Nasıl Önlenir?

925 ayar gümüşün kararmasını önlemek için öncelikle aksesuarınızı nemden, kimyasaldan ve tuzdan uzak tutmalısınız. Gümüş üzerinde olumsuz etki sunan bu faktörler uzun süreçte, sağlıksız bir gümüş meydana getirebilmektedir.

Labradorit 925 ayar gümüş küpe gibi gümüş takıların sık kullanılması da kararma üzerinde etkilidir. Egzersiz esnasında, güneşte uzun süre beklendiğinde veya sıkça takıya dokunulduğunda kararma gözlemlenebilmektedir. Aynı şekilde kozmetik ürünler ve parfümler de gümüş üzerinde deforme edicidir.

Bu kararmaların önüne geçmek için gümüş takılar kullanılmadan önce gümüş bezle ya da mikrofiber bezle silinebilmektedir. Gümüş takıların nemli ortamlarda muhafaza edilmemesi ve takıların doğrudan güneşe maruz kalmaması da gümüşün kararmasını önlemektedir.

Gümüş Nasıl Temizlenir?

Evde kararmış olan gümüş takılara müdahale edilmediğinde günlük kullanım ya da kirlilik bu takıları bozabilmektedir. Kararan gümüşlerin temizliği için en basit yöntem su, tuz ve sirkedir. Bir kaba sıcak su, bir çay kaşığı tuz ve bir çay kaşığı sirke ekleyerek takılarınızı 15 dakika bekletebilirsiniz. Ardından yumuşak bezle silerek gümüşü parlatabilirsiniz.

Bunun dışında sabunlar da gümüş pasını temizlemektedir. Bir bardak sıcak suya bir çay kaşığı asitli sabun ekleyerek karışımı hazırlayın. Ardından bu gümüşü 20 dakika bu karışımda bekleterek durulayabilirsiniz. Sabun dışında sıvı deterjanlar, amonyak, tuzlu su ve soda gibi maddeler de gümüşü temizlemektedir.

Sık Sorulan Sorular

Söz konusu 925 ayar gümüş karar mı olduğunda kişilerin aklına birçok soru gelmektedir. Gümüşün kararması çoğu kişide ürününün sahte olduğu düşüncesini uyandırsa da gerçekler farklıdır. Bu gibi soruların doğru cevabını bulmak adına 925 ayar gümüş karar mı hakkında detaylarıyla merak edilenler şu şekildedir:

925 Ayar Gümüş İyi Mi?

Takılarda en çok kullanılan ve en iyi olan gümüş ayarı 925 ayar olarak bilinmektedir.

925 Ayar Gümüş Kararması Nasıl Geçer?

Gümüş kararması için sirke, karbonat ve su yöntemi en iyi yöntemler arasındadır. Sıcak suyun içerisine 1 çay kaşığı ve 1 çay kaşığı sirke atarak, gümüşü 15 dakika bekletebilirsiniz. Ardından yumuşak bezle silinmesi yeterli olmaktadır.

925 Ayar Gümüş Kolye Suda Karar Mı?

Vücut asidi, parfüm, kozmetik ve nem gibi faktörler gümüş kolyeyi karartabilmektedir.

925 Ayar Gümüş Neden Kararır?

Gümüş elementi kimyasal yapısı sayesinde kararmaya oldukça yatkındır. Hatta nemli ve rutubetli ortamda bulunan gümüş takı bir gün içerisinde bile kararabilmektedir. Bunun sebebi de havada yer alan hidrojen, sülfürik maddeler ve kükürttür.