925 Ayar Gümüş Nasıl Anlaşılır? Sahte Gümüş Almamak İçin Dikkat!

925 ayar gümüş takılar günümüzde en çok tercih edilen ürünler arasındadır. Altına oranla bakıldığında daha fazla çeşit bulunan gümüş takıların gerçek ve imitasyonları üretilmektedir.

Şık ve estetik bir görünüşe sahip olan gümüşün tercih edilmesindeki en önemli nedenlerden biri ekonomik oluşudur. Ancak gümüş takı alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Çünkü gümüşün gerçek değerinin anlaşılabilmesi için bir takım noktalara dikkat edilmesi son derece önemlidir.  Peki, bu noktalar nelerdir? İşte, detaylar!

925 Ayar Gümüş Ne Demek? 6 Yöntemle Gerçek Gümüş Nasıl Anlaşılır?

Gümüş kolye gümüş alyans, gümüş küpe ve gümüş yüzük gibi çeşitleri bulunan bu aksesuarın satın alırken, mutlaka imitasyon olup olmadığından emin olunması gerekir. Piyasadan çok sayıda sahte gümüş bulunmaktadır. Gerçek gümüş ve sahte gümüş takıların ayırt edilmesinde bazı kriterler söz konusudur.

Uzmanlara göre birçok kriter sahte gümüşün ayırt edilmesini kolaylaştırmaktadır. Bu noktada dikkat etmeniz gereken kriterler şu şekilde açıklanabilir;

  • Saf gümüş ve som gümüş arasındaki farkı öğrenmek
  • Gümüş takılar üzerinde bulunan işaretleri anlamak
  • Fiziksel testlerle gümüşün orijinalliğini onaylamak
  • Mıknatıs kullanmak
  • Gümüş renk tonuna dikkat etmek
  • Güvenilir marka ve patent konusunu göz önünde bulundurmak

1 – Som Gümüş Takı ve Saf Gümüş Kaplama Arasındaki Farkı Bilmelisiniz

Gümüş birçok türü olan bir materyaldir. Her biri farklı özelliklere sahip olan gümüş ürünlerin, ihtiyaç ve yaşam tarzlarına bağlı olarak tercih edilmesi mümkündür. Tüm gümüş ürünleri arasında yer alan en saf takılar gümüş kaplama olanlardır.

Bu işlemde ürünler, bakır gibi metallerin ince bir gümüş tabakası ile kaplanmasıyla elde edilir. Saf gümüş ve som gümüşün ne olduğuna dikkat edilerek, doğru tasarımlar seçilebilir.

2 – Gümüş Takıların Üzerindeki İşaretleri Aramalısınız

Gümüş kolye, gümüş küpe ve gümüş bileklik satın alırken her zaman gözünüz 925 ayar damgasını aramalıdır. Çünkü bu damga saf gümüşün var olduğunun işaretidir. Eğer satın aldığınız satıcıya saf gümüş konusunda güvenmiyorsanız, mutlaka damga bulunmayan takıları almamalısınız.

3 – Fiziksel Testlerle Orijinalliğini Onaylamalısınız

Saf gümüşün test edilmesinde fiziksel olarak uygulanan bazı yöntemler bulunmaktadır. Yapılan bu yöntemler basit ve pratiktir. Özellikle bir mağazadan hızlı bir şekilde gümüş takı almak istiyorsanız, bu testleri mutlaka denemelisiniz.

Saf gümüşün test edilmesindeki ilk yöntem kokudur. Eğer koku varsa ürünün saf gümüş olmadığından şüphelenmelisiniz. Çünkü 925 ayara sahip bir gümüş asla kokmamaktadır. Kullanılan bir diğer yöntem ise bezdir. Beyaz bir bezin takının orijinalliğini belirlenmesinde etkisi bulunmaktadır. Takıyı ovaladığınızda siyah bir leke mevcutsa büyük ihtimalle bu ürün gerçektir.

4 – Mıknatıs Kullanmalısınız

Pembe kuvars gibi gümüşün orijinalliğini test edilmesinde de mıknatıs kullanılmaktadır. Mıknatıs testi yapmak için gümüş takıya mıknatısı yaklaştırmanız mümkündür. Gerçek gümüş mıknatısa yapışma göstermemektedir. Eğer tercih ettiğiniz ürün mıknatısa yapışıyorsa, ürünün orijinalliğinden şüphe etmelisiniz.

5 – Gümüş Takının Renginin Tonuna Dikkat Etmelisiniz

Her değerli taşta olduğu gibi ürünlerin orijinallerinde renk tonundaki sararma veya kararma öne çıkmaktadır. Özellikle gümüş takılarda bu durum söz konusudur. İmitasyon gümüşler saf gümüş rengine göre değişiklik göstermektedir. İmitasyon olan gümüş takıların maviye çalan bir renge sahip olması mümkündür. Ancak bunu anlamanın tek yolu uzman birinden yardım almaktır.

6 – Pantent Konusunu ve Marka Tercihinizi Göz Önünde Bulundurmalısınız

Satın almak istediğiniz ve ihtiyaç duyduğunuz gümüş kolye, gümüş yüzük, gümüş küpe ve gümüş alyans gibi ürünleri, güvenilir bir firmadan almanız bu tarz testlere gerek duymamanızı kolaylaştırır. Bu noktada tercihinizi güvendiğiniz bir firmadan yana kullanarak işinizi sağlama almış olursunuz.

Gosty Concept 925 Ayar Gümüş Takı Modelleri Nelerdir?

Gosty Concept firmamız üzerinden yapacağınız gümüş takı alışverişlerinde orijinal ürünler alacağınızdan emin olabilirsiniz. El işçiliği ile üretilen 925 ayar ve a kalite doğal taşlar, özel ve günlük kullanımınıza uygun olarak tasarlanmıştır. 925 ayar gümüş kolye erkek ve 925 ayar gümüş bileklik erkek modeller, özenli ve ince detaylarına dikkat edilerek üretilmektedir.

Firmamız 925 ayar gümüş bileklik kadın tasarımlarıyla ön plana çıkan firmaların başında gelmektedir. Birbirinden şık ve estetik görünüme sahip olan doğal taşlar sizin daha özel hissetmenizi sağlamaktadır. Gosty firmamızın özenle tasarlanan en yeni gümüş takı modelleri şu şekildedir;

Gosy Concept Gümüş Takı Modelleri

925 ayar gümüş küpe

Gümüş bileklik

Doğal taş gümüş yüzük

Gümüş kolye

Sık Sorulan Sorular

Doğal taşlar konusunda dikkat çeken firmamız ürünleri ile oldukça sevilmektedir. Ürünlerimiz hakkındaki en sık sorulan sorular nelerdir? İşte, o sorular ve cevapları!

1 – 925 Ayar Gümüş Gram Ne Kadar?

925 ayar gümüş yüzüğün gramı ne kadar? 925 ayar 1 kilogram ağırlığı ifade etmektedir. Bu noktada 1 kilogramın 925’lik kısmının ham gümüş olduğunu söylemek mümkündür. Geri kalan 75 gram ise alışımdan oluşmaktadır.

925 ayar gümüş kolye kaç TL, model ve tasarıma göre fiyat konusu değişiklik göstermektedir. Gosty Concept 925 ayar gümüş baget yüzük fiyatları için firmamızı inceleyebilirsiniz.

2 – 925 Gümüş İyi mi?

Mücevher ve takı yapımında yaygın olarak kullanılan 925 ayar gümüş kaliteli mi? Bu durum şöyle ifade edilebilir; genellikle gümüş takılarda en iyi olan ayar 925 ayardır. Sevgililer günü hediyesi, doğum günü hediyesi, anneler günü hediyesi gibi özel günlerde güvenilir firmalardan alınan gümüş takılar iyi ve kaliteli olmaktadır.

3 – 925 Ayar Gümüş Orijinal mi?

925 ayar gümüş mü yoksa imitasyon mu bunun belirlenmesinde çok farklı yöntemler yer alır. Takı üzerindeki işaretler kontrol edilerek veya fiziksel testler uygulanarak gümüşün orijinal olup olmadığı belirlenebilir. Buna bağlı olarak bir bez kullanarak da gümüşün orijinalliği test edilebilir.

4 – 925 Ayar Ne Kadara Bozdurulur?

925 ayar gümüş kaç TL olduğu belirlenerek bozdurma işlemlerini gerçekleştirilmektedir. Gümüş yüzükler tartılır ve 925 ayar gümüş yüzük fiyatı böylelikle belirlenir. Gümüşlerin üzerinde bulunan ayar numarasına göre, birim fiyat üzerinden ağırlığı ile çarpılır ve bozdurma sonrası fiyat belirlenir.

5 - 925 Ayar Gümüş Kararır mı?

925 ayar gümüş paslanır mı veya kararır mı? Gümüşlerin kararması fenomen korozyon olarak adlandırılır. Bu kararma gümüş sülfürü ifade eder. Yani sonuç olarak gümüş kararma gösterebilmektedir. Bu tamamen doğal bir oluşumdur.